V Číně vyšla dnes ráno ostře sledovaná data o vývoji indexu nákupních manažerů (PMI Caixin) v průmyslu. Ten v dubnu sestoupil o něco níže pod neutrální hranici 50 bodů, což signalizuje, že celý sektor pokračuje v kontrakci. Ukazatel PMI skončil na hodnotě 49,4 bodu (-0,3 b. m/m) a zaostal za odhadem trhu (agentura BBG) ve výši 49,8 b.

Nálada mezi nákupními manažery se drží pod kritickou 50 bodovou hranicí již od loňského února, navíc mírné letošní oživení dubnová data zpomalila. V dubnu loňského roku se index PMI nacházel na hodnotě 48,9 bodu.
Za meziměsíčním zhoršením stojí zejména pokles výroby (příslušný subindex klesá opět těsně pod 50 bodů na 49,9 b.) a úbytek zaznamenaly rovněž nové objednávky. Exportní zakázky si připsaly další pokles a zrychlilo propouštění zaměstnanců, což by mohlo pro industriálně založenou Čínu znamenat do budoucnosti výrazné potíže. Ceny produkce narostly, což by mohlo indikovat lepší podmínky na trhu, avšak dotázané firmy uvedly jako hlavní důvod vyšší náklady.
Dnešní čísla jsou zklamáním, jednak nedosáhla na konsensus a jednak zastavila mírné oživení započaté v lednu. Jedná se však o relativně malé zhoršení, které nelze přeceňovat, oficiální/stání statistika PMI kreslí pro čínský sekundární sektor o něco optimističtější obrázek. Čínský průmysl se dlouhodobě potýká s nadprodukcí a slabší poptávka ze zahraničí je dalším faktorem horšího dubnového výsledku. Vládní stimul, v podobě loňského snížení úrokových sazeb, by však mohl se zpožděním oživit také aktivitu v průmyslu, na rekordním růstu objemu nových úvěrů v 1Q16 se uvolněná politika již podepsala.