Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Magická hranice 50 dolarů za barel ropy

Magická hranice 50 dolarů za barel ropy

06.06.2016 17:45

Nejdůležitější předem naplánované informace tohoto týdne k nám dorazí v pondělí a týká se to zejména projevu Janet Yellenové. Páteční data z amerického trhu práce červnovému zvýšení sazeb moc nenahrávají a vývoj v této oblasti je z hlediska současného rozhodování o sazbách určitě faktorem primárním. O druhé místo už se jich pere více a tento souboj by nakonec možná vyhrála ropa.

Připomeňme si, že americká ekonomika v souvislosti s ropou během poměrně malého počtu let díky břidlicové revoluci úplně přehodila své polarity. Zatímco dříve na ní působil růst cen ropy negativně, nyní tomu je spíše naopak. Vývoj na trhu s ropou tak nyní hraje oživení americké ekonomiky (a také „správnému“ zvedání sazeb) do karet. Ropa navíc kandiduje i na královnu současných finančních trhů, i když podle některých názorů jde o královnu falešnou (viz „Ropa se stala falešnou královnou globálních finančních trhů“).

Ropa na hranici

Je pozoruhodné, jak silnou rezistencí je pro WTI i Brent hranice 50 dolarů za barel – viz následující dva grafy. Určitě je něco pravdy na tom, že na ropném trhu stejně jako na každém dalším fungují hranice psychologické, v nichž zaokrouhlená čísla hrají velkou roli. Není za touto hranicí ale něco více?

Ropapadesátka 1.png

Zdroj: Oil-price.net

V souvislosti s dalším vývojem na trhu s ropou je namístě uvažovat o konceptu, který se nazývá cenová elasticita nabídky. Nejde o nic jiného než o citlivost, s jakou reaguje nabídka na poptávku, respektive změny ceny této komodity. Pokud je ropná (a jakákoliv jiná) nabídka málo elastická, je na větší růst nabídky potřeba hodně velkého růstu cen. Elastická nabídka naopak zajistí to, že na její velký růst stačí i poměrně malý posun cen. V takovém případě se pak růst poptávky na trhu projeví zejména zvýšenými objemy těžby/výroby/prodejů, zatímco v prvním případě se růst poptávky do trhu vstřebá převážně přes růst cen.

Optimisté nyní tvrdí, že globální poptávka po ropě se zvyšuje. Odhady dalšího cenového vývoje pak můžeme zarámovat i do výše prezentovaného konceptu elasticity ropné nabídky. Jejích odhadů, respektive odhadů nabídkové křivky existuje řada, přehledný a zajímavý je ten, který je prezentován v následujícím grafu:

Ropapadesátka 2.png

Na Blízkém východě se podle obrázku stále těží v průměru za 25 dolarů za barel, mimo tyto rezervy už se ale náklady začínají znatelně zvedat. Pozoruhodné je, že mezi 50 – 60 dolary za barel „naskočí“ řada nových zdrojů nabídky. Pokud by tedy globální poptávka po černém zlatu skutečně rostla, do cenových úrovní kolem 50 dolarů za barel by se tento růst měl projevovat razantnějším růstem cen – v této části křivky není nabídka tak elastická. Kolem 50 dolarů za barel ale začne nabíhat celá řada nových zdrojů. Elasticita se tak zvyšuje a rostoucí poptávka je více uspokojována zvýšeným objemem těžby.

Co by tedy uvedené znamenalo? Pokud vyloučíme skutečně razantní růst poptávky, mělo by se její další možné zvyšování začít více projevovat růstem těžby a méně cenovým růstem. Investoři si toho mohou být vědomi a tím se vlastně stírá hranice mezi fundamentální a psychologickou rezistencí kolem 50 dolarů za barel. Americká ekonomika a normalizace chtivý Fed by tak podle mne na „stimulační“ prudší růst cen ropy sázet neměl. Ale neměli bychom zapomínat na to, že Spojeným státům by měly pomoci zvýšené objemy těžby. Právě americká těžba je totiž velkou částí „marginální“ nabídky nad 50 dolary za barel.


Čtěte více:

Dolar lehce koriguje páteční propad. Co řekne šéfka Fedu na slabá data?
06.06.2016 10:52
Začátek nového týdne přináší konsolidaci po pátku, kdy trhy zaskočila ...
Ropa Brent zpět nad 50 USD. Je pro trhy důležitější produkce v USA než OPEC?
06.06.2016 11:58
Minulý týden se pro ropu jednoznačně nesl ve znamení pravidelného zase...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2024
6:04Jaké jsou skutečně dlouhodobé návratnosti akcií, komodit a realit?
09.12.2024
22:01Nvidia klesá kvůli vyšetřování v Číně a táhne s sebou Nasdaq  
17:32Růst akcií se odpoledne zadrhl. Nvidii brzdí čínské vyšetřování  
17:29Zvířecí pudy a jedna ku pěti
16:52Čína vyšetřuje firmu Nvidia kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů
16:47Akcionáři Vivendi schválili spinoff tří firem od 16. prosince
15:06Komentáře k výsledkům za 3Q2024  
13:47Čínští představitelé slíbili další opatření na podporu domácí ekonomiky
13:07Týdenní výhled: Americká inflace má opět mírně stoupnout, ECB musí se sazbami níž a euforie pokračuje  
11:36Akciový trh zatím nechává eskalující konflikt na Blízkém východě bez povšimnutí  
11:28Pavol Mokoš: Investiční trefy a přešlapy roku 2024
10:21Jan Bureš: Říjnový průmysl tlumí slabá poptávka i vysoká srovnávací základna
9:53Průmysl v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 pct
9:40Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta
9:06Rozbřesk: Silný maloobchod a silné mzdy = roste pravděpodobnost prosincové stability sazeb
8:42ECB připravuje další snížení sazeb, zaměstnanci VW stávkují proti propouštění a Trump v Paříži podpořil příměří na Ukrajině a zvažuje vystoupení USA z NATO  
6:38Základním scénářem roku 2025 v USA je reflace, míní Fidelity
08.12.2024
8:53Víkendář: Cesta Číny hodně připomíná tu japonskou
07.12.2024
8:24Víkendář: Tesla jako před 12, 13 lety?
06.12.2024
22:02Wall Street zakončila další úspěšný týden růstem; Tesla se přiblížila svým maximům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (11/24 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y