Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Magická hranice 50 dolarů za barel ropy

Magická hranice 50 dolarů za barel ropy

06.06.2016 17:45

Nejdůležitější předem naplánované informace tohoto týdne k nám dorazí v pondělí a týká se to zejména projevu Janet Yellenové. Páteční data z amerického trhu práce červnovému zvýšení sazeb moc nenahrávají a vývoj v této oblasti je z hlediska současného rozhodování o sazbách určitě faktorem primárním. O druhé místo už se jich pere více a tento souboj by nakonec možná vyhrála ropa.

Připomeňme si, že americká ekonomika v souvislosti s ropou během poměrně malého počtu let díky břidlicové revoluci úplně přehodila své polarity. Zatímco dříve na ní působil růst cen ropy negativně, nyní tomu je spíše naopak. Vývoj na trhu s ropou tak nyní hraje oživení americké ekonomiky (a také „správnému“ zvedání sazeb) do karet. Ropa navíc kandiduje i na královnu současných finančních trhů, i když podle některých názorů jde o královnu falešnou (viz „Ropa se stala falešnou královnou globálních finančních trhů“).

Ropa na hranici

Je pozoruhodné, jak silnou rezistencí je pro WTI i Brent hranice 50 dolarů za barel – viz následující dva grafy. Určitě je něco pravdy na tom, že na ropném trhu stejně jako na každém dalším fungují hranice psychologické, v nichž zaokrouhlená čísla hrají velkou roli. Není za touto hranicí ale něco více?

Ropapadesátka 1.png

Zdroj: Oil-price.net

V souvislosti s dalším vývojem na trhu s ropou je namístě uvažovat o konceptu, který se nazývá cenová elasticita nabídky. Nejde o nic jiného než o citlivost, s jakou reaguje nabídka na poptávku, respektive změny ceny této komodity. Pokud je ropná (a jakákoliv jiná) nabídka málo elastická, je na větší růst nabídky potřeba hodně velkého růstu cen. Elastická nabídka naopak zajistí to, že na její velký růst stačí i poměrně malý posun cen. V takovém případě se pak růst poptávky na trhu projeví zejména zvýšenými objemy těžby/výroby/prodejů, zatímco v prvním případě se růst poptávky do trhu vstřebá převážně přes růst cen.

Optimisté nyní tvrdí, že globální poptávka po ropě se zvyšuje. Odhady dalšího cenového vývoje pak můžeme zarámovat i do výše prezentovaného konceptu elasticity ropné nabídky. Jejích odhadů, respektive odhadů nabídkové křivky existuje řada, přehledný a zajímavý je ten, který je prezentován v následujícím grafu:

Ropapadesátka 2.png

Na Blízkém východě se podle obrázku stále těží v průměru za 25 dolarů za barel, mimo tyto rezervy už se ale náklady začínají znatelně zvedat. Pozoruhodné je, že mezi 50 – 60 dolary za barel „naskočí“ řada nových zdrojů nabídky. Pokud by tedy globální poptávka po černém zlatu skutečně rostla, do cenových úrovní kolem 50 dolarů za barel by se tento růst měl projevovat razantnějším růstem cen – v této části křivky není nabídka tak elastická. Kolem 50 dolarů za barel ale začne nabíhat celá řada nových zdrojů. Elasticita se tak zvyšuje a rostoucí poptávka je více uspokojována zvýšeným objemem těžby.

Co by tedy uvedené znamenalo? Pokud vyloučíme skutečně razantní růst poptávky, mělo by se její další možné zvyšování začít více projevovat růstem těžby a méně cenovým růstem. Investoři si toho mohou být vědomi a tím se vlastně stírá hranice mezi fundamentální a psychologickou rezistencí kolem 50 dolarů za barel. Americká ekonomika a normalizace chtivý Fed by tak podle mne na „stimulační“ prudší růst cen ropy sázet neměl. Ale neměli bychom zapomínat na to, že Spojeným státům by měly pomoci zvýšené objemy těžby. Právě americká těžba je totiž velkou částí „marginální“ nabídky nad 50 dolary za barel.


Čtěte více:

Dolar lehce koriguje páteční propad. Co řekne šéfka Fedu na slabá data?
06.06.2016 10:52
Začátek nového týdne přináší konsolidaci po pátku, kdy trhy zaskočila ...
Ropa Brent zpět nad 50 USD. Je pro trhy důležitější produkce v USA než OPEC?
06.06.2016 11:58
Minulý týden se pro ropu jednoznačně nesl ve znamení pravidelného zase...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university