Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o brexitu: S pocitem zoufalství bych zůstal v EU

Krugman o brexitu: S pocitem zoufalství bych zůstal v EU

16.06.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Je asi načase, aby se vyjádřil k problému, kterému jsem se doposud vyhýbal: K volbě, zda Velká Británie zůstane členem EU. Hned na začátku napíšu, že pokud bych o tom hlasoval já, byl by pro zachování členství v Evropské unii. Nebyl bych pro něj ale moc nadšený a stále mě trochu děsí to, co tohle členství může v budoucnu přinést.

Pokud by Británie nebyla schopná dojednat po odchodu z EU stejný přístup na unijní trhy, jaký měla před brexitem, její ekonomika by trpěla. Podle mých hrubých odhadů by dlouhodobě ztrácela 2 % HDP a tento odhad odpovídá řadě jiných. Ztráty by nakonec mohly být nižší, ale i větší. Speciálním případem je City of London, které tvoří velkou část britské ekonomiky. Vyváží totiž finanční služby do zbytku Evropy a lze jen velice těžko odhadnout, zda by byla schopná vypořádat se s dodatečnými náklady, které by brexit přinesl, nebo ne.

Pouhou pohádkou jsou tvrzení, že Británie by po brexitu dosáhla neuvěřitelného růstu díky deregulaci. Jde o voodoo ekonomii, která není o nic lepší než její americká verze. Na druhou stranu také moc nevěřím tomu, že brexit přinesl finanční krizi či nějaký jiný kolaps. Je možné, že by libra oslabila. Británie je ovšem zemí, která si půjčuje ve vlastní měně a nemá nadměrný deficit běžného účtu, takže depreciace kurzu je pro ni výhodná.

Je pravda, že ekonomické dopady brexitu by se v různých částech britské společnosti projevily hodně rozdílně. Některé regiony by na tom mohly být lépe, ale například zmíněné City by hodně prodělalo. Celkově je pak jasné, že ekonomická analýza hovoří jednoznačně pro zachování členství v unii. A proč jsem tedy v úvodu zmiňoval strach z tohoto členství? Jednoduše proto, že EU je hluboce nefunkční a tvrdě se brání potřebným změnám.

Evidentním příkladem problémů je euro. Jeho zavedení bylo chybou od samého počátku a tato chyba byla významně znásobena tím, jak Evropa jednala po krizi roku 2009. Namísto technického řešení problémů se celá věc stala diskusí o morálce, která skončila požadavky na destruktivní utažení fiskální politiky. A mimo ECB nelze najít náznak toho, že by se z tohoto vývoje někdo poučil.

Nejde ale jen o euro. Zdá se, že EU není schopna řešit imigraci, problematiku rozdílu v příjmech, problém otevřených hranic a státu blahobytu. Něco tedy musí povolit. Bylo by dobré, kdyby těsné vítězství těch, kteří chtějí v EU zůstat, zapůsobilo jako budíček. Jenže podobných budíčků už bylo v posledních letech několik a nikoho nevzbudily.

Evropský projekt je zdrojem mnoha pozitivních věcí, které se projevují v celém světě. EU byla hybnou silou v oblasti svobodného obchodu i demokratizace. Pokud by ji brexit vážně ranil, otevřely by se dveře mnoha problémům. Já bych tedy volil to, aby Británie v EU zůstala, ale s oním pocitem zoufalství. Volil bych totiž pro setrvání v systému, který potřebuje reformy, ale vůbec se mu do nich nechce.

Autorem je ekonom Paul Krugman.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Technická analýza - Fed sazby nezvýšil a bude vyčkávat na nová data z amerického trhu práce a hlasování o Brexitu
16.06.2016 9:37
EURUSD: Měnový pár se pohybuje nad denním pivotem. Oscilátor relativn...
ČR - Ceny v průmyslu v zajetí ropy
16.06.2016 10:00
Zatímco v předchozích měsících tlačila levná ropa ceny v rafinériích ...
Britský maloobchod pokračuje v dobrých výkonech
16.06.2016 10:43
Maloobchodnímu sektoru ve Velké Británii se po dubnu podařilo znovu po...

Váš názor
 • GB zůstane
  16.06.2016 13:54

  o tom žádná, a snad budou tlačit na zbytek aby se EU už konečně zase hnula z místa. Pokud odejdou, tak po nich už nepůjde nikdo, protože jim to eurobyrokrati dají tak sežrat že si to ostatní rozmyslí. Kdyby ne tak by mohlo jít celkem brzy i Spanělsko a Itálii a pak je finito no a to by ty brambory z Bruselu stálo teplé flíčky. :o)
  Mike
  • Re: GB zůstane
   17.06.2016 11:43

   Také se domnívám , že zůstane. Mám však jiný názor na to, co se stane, pokud ne. Odhaduji , že by na trzích nastalo peklo jako v 2008, ale mnohem rychlejší průběh.
   Nero
  • Re: GB zůstane
   16.06.2016 14:12

   Vidím to dost podobně.
   ..
   • Vidno, že podle Krugmana
    16.06.2016 14:46

    zůstanou v tom byrokratickém molochu pouze zoufalci :-))
    Jesse
    • Re: Vidno, že podle Krugmana
     16.06.2016 15:54

     Nevidím jediný důvod proč by měla Británie zůstat, být Brit hážu tam Leave.
     Bentley
    • Jesse
     16.06.2016 15:15

     se podívej jak to tady za dva roky u koryta byrokracií za...l Tvuj oblíbenec, takového kádrování nebylo ani za komančů co je ted, min.polovinu si toho děláme sami
     Mike
     • Re: Jesse
      16.06.2016 17:58

      Já v politice žádné oblíbence nemám, až na Tomia a Konvičku. Ale to jsou populisté a xenofobové :-)))
      Jesse
    • Re: Vidno, že podle Krugmana
     16.06.2016 15:11

     Po vystoupení z EU bude z ČR byrokratický trpaslík. Řadíš se mezi ty zástupy naivních snílků co čekají po vystoupení z EU pokles byrokracie?
     ..
     • Německo
      16.06.2016 15:41

      je ten, kdo má hlavní slovo v EU, resp. Merkelová a Schauble. Každý se o tom mohl přesvědčit už v případě řešení řeckých dluhů. Nevidím důvod, proč se podřizovat příslušníkům té země, která způsobila před několika desetiletími útrapy pozůstalých po 60 milionech lidí padlých ve válce a mnoha dalších zmrzačených na bojištích a umučených v koncentračních táborech. Jakpak se Němci s těmito chudáky vyrovnali? Zřejmě diktátem prostřednictvím EU.
      tejape
      • Re: Německo
       16.06.2016 16:10

       prepáč, ale to je trápna pesnička omieľaná dokola.
       David88
       • Němci
        16.06.2016 16:16

        A přesto ji někteří nepochopili. Nebo snad nechtějí chápat? Kdesi jsem četl, že co se Němcovi nepovedlo válkou, to se mu zčásti daří prostřednictvím EU.
        tejape
        • Re: Němci
         16.06.2016 16:19

         Naopak, je to stejná katastrofa, teta Merkel by měla kapitulovat dokud se dá ještě něco zachránit.
         Bentley
         •  
          16.06.2016 16:33

          Nechci Ti brát iluze, ale Německo má 80 mil. obyvatel a nevěřím v existenci pouze jedné Merkelové.
          tejape
          •  
           16.06.2016 17:53

           Nu dobrá, tak Kapitulovat s celým Německem :-)) Prostě Němci nemůžou nic řídit, jinak to vždy dopadne takto.
           Bentley
 •  
  16.06.2016 12:00

  Zůstat někde s pocitem zoufalství to je teda terno. Já bych volil svobodu a šanci. To, že si Británie nevyjedná v budoucnu stejné podmínky obchodu? No nakonec může mít lepší s USA nebo s ostatními zeměmi mimo EU. Británie přežila 2.sv. válku, takže není důvod si myslet, že by nepřežila brexit.
  tk69
  •  
   16.06.2016 13:53

   Všetci viete na eu akurát kydať. Nikto nespochybňuje, že sú problémy, že je nutné reformovať, ale (ako dnes povedal náš prezident) "chyby, ktoré sa dejú aj v bruselskej politike, určite nie sú častejšie ako chyby v našej domácej politke" pre záujemcov, celý (podľa mňa výstižný odstavec): Povedal som to viackrát, a dnes to zopakujem. Považujem za chybu, že sme zabudli v domácej politike povedať o Európskej únii čokoľvek priaznivé. Že sa v politických diskusiách stratil zmysel pre proporciu. Že takzvaný diktát Bruselu je viac prázdny politický slogan než odraz reality. Že sa pomaly nenájde nik, kto pripomenie, že podstatné rozhodnutia neprijímajú bruselskí úradníci, ale ľuďmi zvolení predstavitelia v Európskom parlamente a Rade Európskej únie. Že tieto rozhodnutia sú výsledkom demokratických hlasovaní, kompromisov a rokovaní, ktorým budú nasledujúcich 6 mesiacov predsedať zástupcovia Slovenska. A že chyby, ktoré sa dejú aj v bruselskej politike, určite nie sú častejšie ako chyby v našej domácej politke.
   David88
   • EU je nereformovatelná
    16.06.2016 15:04

    o nutnosti reforem mluvil který Tvůj prezident? Fico nebo Tusk? ;) UK v EU je jako manželka kterou manžel bije. Těžko si představit, že jí někdo poradí, ať zatne zuby a vydrží, že se manžel změní. Jeden každý jí řekne, ať rozvede. Pozice UK je vyjímečná v tom, že si může dovolit odejít, ostatní země ji nemají. Nicméně také očekávám, že UK v EU zůstane. Ale co potom? Může dále odmítat Euro? Může dále stát mimo Schengen? Zřejmě ano, a pravděpodobně bude chtít další úlevy. Ale to je všechno na hony vzdálené kontinuálnímu integračnímu projektu ne?
    Me2d
  •  
   16.06.2016 12:46

   Článek zoufalce. Pouze kecy a další kecy. źádná konkrétní informace pro nebo proti. Je to celkem jasné, žádná katastrofa by se totiž nekonala. Ale tohle nelze napsat, protože by za chvíli po Brexitu ztichla veškerá diskuze. Nebylo se totiž, o čem bavit.
   Žíža
  •  
   16.06.2016 12:41

   Nelze vše měřit jen růstem HDP. Jsou další faktory jako suverenita v rozhodování, bezpečnost atd. Osobně se domnívám, že EU se po odchodu Británie nepoučí, ale bude se chtít víc federalizovat a vše řídit, což vyvolá odchody i dalších zemí. Přitom by EU mohl být zajímavý projekt, kdyby se tak netlačilo na pilu a současně řešily důležité problémy. To bych ale chtěl moc.
   Míša
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
GameStop Corp (04/20 Q1)
Slack Technologies Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Gap Inc/The (04/20 Q1)