Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedna dobrá zpráva

Jedna dobrá zpráva

17.06.2016 12:44

Je pozoruhodné, že ať se děje co se děje, mediálním finančním úvahám (a i úvahám nefinančním) dominují témata hrozeb, rizik, nebezpečí a podobně. Možná to má kořeny až v naší lovecko-sběračské historii. Dnes bych ale chtěl každopádně tento řetěz čertů na zdi alespoň nakrátko přerušit jednou potenciálně hodně dobrou zprávou. I když to tak ze začátku vypadat nebude.

Ve Spojených státech je na trzích korporátních dluhopisů od roku 2015 patrný znepokojivý vývoj: Dochází tam k růstu korporátních defaultů. Z prvního grafu je zřejmé, že jejich míra dosáhla minima ke konci roku 2014 a poté nastal její prudký růst a to jak v segmentu rizikových dluhopisů s vysokým výnosem, tak v korporátním sektoru jako celku (vyznačeno šedě). Příčina je celkem jasná – pokles cen ropy a následné zhoršení finančního zdraví energetického sektoru a firem s ním propojených.

ss1

Zdroj: Natixis

Druhý obrázek popisuje vývoj rizikových spreadů u dluhopisů s ratingem A, BBB a u dluhopisů s vysokými výnosy. I zde je od konce roku 2014 patrný růst. Pohled na současný vývoj ale přináší onu avízovanou dobrou zprávu: V poslední době totiž došlo k určité korekci a rizikové prémie klesají.

Pokud se podíváme na dlouhodobější vývoj, zjistíme, že spready se ve srovnání s defaulty pohybují s určitým předstihem. Pokud se tedy ekonomický výhled lepší, rizikové prémie klesají, i když defaulty ještě nějakou dobu rostou, či se drží na vyšších úrovních. A naopak. Pokud se výhled horší, spready začnou růst (ceny korporátních dluhopisů klesat) ještě předtím, než se zhoršená ekonomická situace začne promítat do míry defaultů.

Jak bylo zmíněno, spready se poměrně nedávno otočily opět směrem dolů a pokud bude jejich vedoucí schopnost zachována, měly by se po čase začít snižovat i defaulty. Vše se samozřejmě bude do značné míry opět odvíjet od dalšího vývoji na trhu s ropou. Tam se podle mého pozorování už posunul konsenzus k tomu, že období nejnižších cen máme za sebou. Jak jsem upozorňoval v jednom z předchozích článků, v cenovém rozmezí mezi 50 – 60 dolary za barel je elasticita nabídkové křivky hodně velká. Jinak řečeno, oživení globální poptávky po ropě bude rychle saturováno růstem těžby bez toho, aby musely ceny výrazněji vzrůst.

I kdyby ale nedošlo k dalšímu většímu růstu cen ropy, i jejich současná úroveň je dost vysoká na to, aby otočila směr na trzích korporátních dluhopisů v USA. Nejde přitom o žádný marginální tržní segment. Naopak, tyto obligace představovaly jedno z možných ohnisek americké a následně i globální tržní nestability. Dlouhodobě nízké ceny ropy mohly zejména v segmentu „junk“ obligací napáchat velký chaos, který se mohl lehce přenést i do kvalitnějších cenných papírů a v nejhorším scénáři do celé globální ekonomiky.

Můžeme si také vzpomenout, že korporátní dluhopisy byly podle některých názorů jedním z trhů, kde se kvůli uvolněné monetární politice vytvořila bublina. Předchozí růst spreadů mohl být v rámci této (podle mne hodně tendenční) teze interpretován i jako praskání této bubliny. Současný vývoj i tuto teorii vyvrací. A o tom, že této dobré zprávy bylo potřeba, svědčí asi hlavně poslední graf, kde je míra defaultů u ropných firem. Ve srovnání s jejími více než 10 % blednou závistí i jinak poměrně vysoká 4 % u dluhopisů s vysokým výnosem jako celku (viz předchozí graf):

ss2

 
 

Čtěte více:

V Británii zavraždili poslankyni Coxovou, jež byla proti Brexitu
17.06.2016 9:03
Britskou labouristickou poslankyni Jo Coxovou, která usilovala o setrv...
Technická analýza - Nervozita v Evropě euru spíše uškodí, dolar může navázat na včerejší zisky
17.06.2016 9:12
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...
Od centrálních bank se pozornost stáčí k Brexitu, libra i euro se zvedly
17.06.2016 10:23
V dozvuku jednání centrálních bank a výrazného posílení jenu se ozval ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC