Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé pondělí pro Anglii: vypadla na euru s Islandem a ještě přišla o rating AAA

Černé pondělí pro Anglii: vypadla na euru s Islandem a ještě přišla o rating AAA

28.06.2016 9:19
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Agentury S&P a Fitch jakoby tušily, jak bídný výkon podá Anglie v osmifinále s Islandem a ještě před včerejším zápasem jí snížily exkluzivní rating AAA. Škarohlídi pak věští, že angličtí fanoušci sepisují na Facebooku petice za opakování nepovedeného zápasu.

Dost však pokleslého humoru na úkor hrdého Albionu - situace na finančních trzích a uvnitř EU je poměrně vážná na to, aby si z ní šlo dělat pouze legraci. Divoká jízda totiž pokračovala i včera, když na tapetě byla samozřejmě opět britská libra a britské banky. S nimi se ovšem vezly i ostatní akciové trhy a třeba i měny ve střední Evropě a výprodeje byly dokonce tak silné, že pohnuly i s českou korunou, která oslabila na devítiměsíční minima.

Nicméně zatímco politologové budou v médiích hlavního proudu stále dokola rozebírat, zdali Britské “NE” je hlasem proti globálním elitám, Bruselu, imigraci či komu vlastně, tak trhy se musí dívat pragmaticky dopředu. A zde je třeba si uvědomit, že snížení ratingu Velké Británie je jen dalším analytickým plácnutím do vody, které nebude mít na její schopnost splácet dluhy žádný vliv. Konec konců s britským vládním dluhem se stalo přesně to samé, co se stalo poté, když agentura S&P v roce 2011 obdobně snížila Spojeným státům rating AAA, výnosy totiž dále poklesly a dluh poškozené země na trhu zdražil!

Pro vývoj v následujících několika dnech bude opravdu důležitý výsledek nadcházejícího summitu EU, který bude ještě dnes (nikoliv až zítra) za účasti britského premiéra. Pro zklidnění situace je přitom důležité, že ani jedna ze stran nechce situaci “hrotit”. Předseda Evropské rady Tusk sice včera na adresu vyřazené Anglie poslal jeden škodolibý tweet, ale jinak se možná EU dočká věcné debaty jak s Brexitem naložit. Britský premiér Cameron v parlamentu uvedl, že bude teprve ustavena pracovní vládní skupina, která bude připravovat podklady pro budoucího premiéra, jenž může (ale možná také nemusí) aktivovat článek 50. o vystoupení země z EU. Na druhé straně včerejší schůzka lídrů velké trojky v EU - německé kancléřky Merkelové, francouzského prezidenta Hollanda a italského premiéra Renziho ukázala, že zde nebude snaha dostat Velkou Británii z Unie tak rychle jako Anglii z fotbalového Eura.

A to je možná dobrý základ pro to, aby se trhy zjitřené politikou alespoň trochu zklidnily.

Region

Začátek nového týdne byl v případě forintu i zlotého sice o poznání klidnější než minulý pátek, nicméně nervózní obchodování je na regionálních měnách patrné i nadále. Týká se dokonce i koruny, která vůči euru potutelně oslabuje a včera se dostala na nejslabší úrovně od října loňského roku.

Politické faktory budou pro další vývoj na regionálních měnových trzích i nadále tím hlavním faktorem. Pokud by dnešní jednání EU dokázalo trhy zklidnit, tak by se to patrně projevilo i v regionu. Zvýšená míra nejistoty nicméně prostor pro významnější odmazání ztrát výrazně omezuje. Politice může tento týden jakžtakž konkurovat snad jen zasedání ČNB, to se nicméně odehraje až ve čtvrtek.

Dluhopisy

Výnosy německých desetiletých dluhopisů ve včerejším ovzduší eskalujícího napětí šly znovu dolů a sklouzly pod -0,10 %. Uvidíme, zdali se podaří dnes a zítra během summitu EU napětí trochu zmírnit. Zatím se ovšem zdá, že na stole zůstane dál řada vážných otazníků udržujících trhy v nejistotě a to by se zatím bundům mělo líbit.

Komodity

Cena ropy Brent se sice včera večer krátkodobě propadla pod 47 USD/barel, nicméně dnes ráno se pohybuje kolem 48 USD/barel. Ropě může dnes ráno pomáhat přece jen stabilnější nálada na asijských akciových trzích a zprávy o možné stávce pracovníků ropného průmyslu v Norsku.

Kromě dění kolem Brexitu budou dnes trhy zajímat i data o zásobách ropy v USA za minulý týden od API. Ta sice v poslední době vysílala falešné signály, nicméně trhy na ně přesto (například minulý týden) reagovaly

 
 

Čtěte více:

10 způsobů jak se rozvést s EU a la Brexit
28.06.2016 8:13
Britové si ve čtvrtečním referendu odhlasovali evropský rozvod. Debaty...
Brexit – pohled optimisty
27.06.2016 17:45
Existuje jeden zajímavý názor týkající se problémů v manželství: Pokud...
Brexit srazil rating Británie na AA, výhled negativní
28.06.2016 8:39
Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) včera večer snížila hodnoce...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.