Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zoufalé centrální banky a nešťastní investoři

Zoufalé centrální banky a nešťastní investoři

15.07.2016 11:50
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Ekonomie je na rozdíl od matematiky či fyziky neexaktní věda. Některé používané ekonomické teorie totiž v praxi fungují jen chvilku, nebo za určitých, omezujících předpokladů. Jiné pak nefungují vůbec. Seznam nefunkčních principů pravděpodobně rozšíří i negativní úrokové sazby a kvantitativní uvolňování centrálních bank.

Tyto neortodoxní měnové politiky jsou dnes podrobovány zatěžkávací zkoušce, zda zvýší hospodářský růst a inflaci. Doposud se však zdá, že ekonomice pomáhají jen málo, nebo přinejlepším rozporuplně, protože nepodpořily ani hospodářský růst, ani inflaci a mohou způsobovat ekonomické a finanční distorze stejně jako neefektivní alokaci kapitálu v ekonomice.

Zoufalé centrální banky se snaží oživit ekonomiky

K negativním úrokovým sazbám a kvantitativnímu uvolňování přistoupily centrální banky ze zoufalství, aby oživily ekonomiky a zvýšily inflaci. Když ekonomikám nepomohlo snížení sazeb na nulu, následovalo snížení sazeb do záporných hodnot a kvantitativní uvolňování ve formě nákupů státních a korporátních dluhopisů. Tato opatření sice uvolnila finanční podmínky v ekonomice, ale rychlejší, a hlavně zdravější růst ekonomik a vyšší inflaci nenastartovala.

Negativní úrokové sazby a kvantitativní uvolňování umožnily zejména předluženým státům EU nadále vydávat státní dluhopisy a deficitně financovat rozpočty s výrazně nižšími náklady. ECB totiž nakupuje státní dluhopisy zemí eurozóny a vytváří umělou poptávku po státních dluhopisech, která snižuje úroky vyplácené investorům. Německý stát vydává dluhopisy s nulovými náklady, ba dokonce se ziskem. Investoři naopak platí za to, že mohou vlastnit bonitní německé státní dluhopisy.

Neortodoxní měnové politiky oddálily potřebné změny ve fiskální politice, snížily tlak na politické reprezentace provádět potřebné reformy a do ekonomického systému vnesly nejistoty, které se v reálné ekonomice projeví až v následujících letech.

Jaké kroky centrálních bank a vlád mohou následovat, pokud současná léčba nezabere? Co dělat až před námi bude další recese? Ekonomové a centrální banky jsou již zaneprázdněni vymýšlením nových postupů pro situaci, až se vliv negativních úrokových sazeb zcela vyčerpá. Může nás čekat zdaňování hotovosti, zrušení papírových peněz nebo tzv. shazování peněz z vrtulníku přímo lidem. Alternativně pak půjčování peněz jednotlivým státům přímo od centrálních bank a obcházení finančních trhů a komerčních bank.

Nešťastní dluhopisoví investoři nemají kam investovat

V České republice je většina investorů konzervativních. Konzervativní investoři přirozeně směřovali své úspory zejména do státních dluhopisů a alternativně do bonitních korporátních a bankovních dluhopisů se splatnostmi do tří let. Vzhledem k nastavené politice centrálních bank se ale očekávaná výnosnost takovéto konzervativní strategie blíží nule, nebo dokonce do záporu. Aby došlo k naplnění investičních cílů, které si konzervativní investoři stanovili, musí v prostředí nižší výkonnosti konzervativní strategie spořit více, nebo prodloužit svůj investiční horizont. Jenom tak naspoří cílovou částku v souladu se svým investičním plánem. Pro konzervativní investory je to zcela jistě nepříjemná zpráva.

Alternativou, jak dosáhnout cílové částky, je změna investičního profilu, a to směrem k vyšší rizikovosti. Prvním krokem může stále být nákup státních, korporátních a bankovních dluhopisů, ale již emitentů s nižší bonitou, kde existuje vyšší pravděpodobnost kolísání hodnoty investice. Druhým krokem pak může být přechod k vyvážené investiční strategii, kde jsou zastoupeny dluhopisy a akcie, třetím krokem pak dynamická investiční strategie s převahou akciových instrumentů. Otázkou však je, jestli je rozumné, aby původně konzervativní investor měnil profil směrem k dynamičtějším strategiím.

S podobným problémem se budou potýkat i institucionální investoři, jako jsou pojišťovny, penzijní fondy a stavební spořitelny – tedy převážně dluhopisoví investoři s dlouhodobým investičním horizontem. V neposlední řadě pak prostředí nízkých, či negativních úrokových sazeb dostává pod tlak ziskovost samotného bankovní sektoru.

Kde se může objevit cenový růst?

Dlouhodobé používání negativních úrokových sazeb a kvantitativní uvolňování svým přesahem do celé ekonomiky vytváří podhoubí pro nestabilitu finančního systému. Monetární experiment některých centrálních bank tak paradoxně poškozuje právě tuto finanční stabilitu, jež je vnímána jako nutný základ dlouhodobého růstu ekonomik. V prostředí aktivistických centrálních bank budou pravděpodobně nejvíce profitovat rizikovější investoři. Cenový růst můžeme čekat v případě akcií, realit, méně bonitních dluhopisů a alternativních investic. Zajímavé mohou být i drahé kovy jako zlato a stříbro. Naopak státní dluhopisy budou investorům přinášet nízký, nebo dokonce i záporný výnos.

Pokud budou centrální banky intervenovat na trzích příliš dlouho, naroste význam uchovatelů hodnot, jako jsou drahé kovy, diamanty, alternativní investice, nemovitosti, a také měn, nad kterými nemají centrální banky žádnou moc (např. Bitcoin).

Radim Kotrouš

Pozice: portfolio manažer 

Radim Kotrouš pracuje více než 15 let jako portfolio manažer pro ČSOB Asset Management, jednu z největších asset management společností ve střední a východní Evropě. Je zodpovědný za portfolio management pojišťovny a penzijních fondů. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a je držitelem titulu CFA (certifikovaný finanční analytik). 

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 

 


Čtěte více:

Technická analýza - Měnový pár se pohybuje u pivotu, to však změní evropská a americká makrodata
15.07.2016 8:47
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při hladině denního pivotu na 1,1...
Rozbřesk – Americká čísla nejsou vůbec špatná a trh možná Fed podceňuje
15.07.2016 9:10
Pouhých 19 % - tak malá je podle trhu šance, že Fed zvedne úrokové saz...
Nenasystní řidiči v Evropě nakupují jak o život
15.07.2016 10:02
Boom automobilového trhu v Evropě neutichá. Stále rostoucí počty regis...
Ritholtz: Čím dříve začne americká fiskální stimulace, tím lépe pro všechny
15.07.2016 11:00
Po krizi a Velké recesi let 2007–2009 panovala, mírně řečeno, velká ne...

Váš názor
 • Nemají žádnou moc
  18.07.2016 7:54

  Centrální banky možná nemají žádnou moc nad nefinančními aktivy, ale stát ji má. Může zakázat držet zlato (viz USA), zdanit nemovitosti apod.. Prostě znamená to konec úspor a a s nimi oslabení těch, kteří spořili. Posílí se jako voliči ti, kdo stejně nic nevydělávají a vše dostávají z veřejného rozpočtu. Blížíme se byzantské nebo perské říši.
 •  
  15.07.2016 19:21

  "nad kterými nemají centrální banky žádnou moc." Pan Kotrous asi myslel ze Central Banks by nemely mit vliv ale bohuzel maji velky. Nebo nebere v potaz co dela CNB a SNB s kurzem vuci EUR?
  Petr
Aktuální komentáře
13.06.2024
22:01Silný závěr na Wall Street posunul akcie výše. Nvidia po splitu dále roste.  
17:45Platí nyní investoři hodně za to, co pro ně obchodované firmy vydělají? Ano a ne.
17:31Evropské akcie otáčí prudce dolů, Amerika se zatím drží  
16:55G7 se shodla na využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku, píší agentury
15:50ČR bude čistým dovozcem elektřiny asi v roce 2027, při kritickém vývoji za rok
15:44Braňo Soták k výsledkům Broadcom: AI čipy bijí do očí, u non-AI divizí se blížíme cyklickému dnu  
15:25Stellantis čelí zpomalujícím trhům, zatímco snižování nákladů naráží na limity
15:19RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:22Apple nebude za ChatGPT platit, s Open AI se chce vyrovnat poskytnutím distribuce
13:45Munster z Deepwater: Apple nemá moc nad svou budoucností v oblasti AI
12:39Podle Fialy Česko překonalo krizi a ekonomika se vyvíjí správným směrem
11:55Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
11:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
10:42Trhy vstupují do dalších týdnů dobře vybaveny, přestože Fed úplně nenadchl  
9:06Rozbřesk: Nová prognóza Fedu v nečekaně jestřábím hávu
8:50Banky poskytly v květnu hypotéky za 23,7 mld. Kč, meziročně o 92 pct. víc
8:39Fed přehodnotil svůj výhled, Goldmani varují před korekcí a futures jsou v červeném  
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university