Rally na ropném trhu se v závěru čtvrtého týdne září roku 2016 zastavila. Investoři vybírají zisky po dvou dnech solidních vzestupů, které vynesly americkou ropu až na dvoutýdenní maximum. Ceny sráží i nervozita před nadcházejícím setkáním ropného kartelu OPEC a Ruska v Alžíru. Přední světoví těžaři ropy by tam měli jednat o tom, zda se společně nepokusí omezit nadměrnou produkci, která na již tak přezásobený trh vrhá další statisíce barelů denně. Dohoda ale jistá není.
Cena Brentu v dopoledním obchodování klesala o 1,24 % na 47,07 USD za barel. Americká ropa WTI se obchodovala kolem 45,59 USD, což představuje pokles o 1,6 % oproti předešlému závěru.
Poptávku po ropě v druhé polovině týdne zvyšoval slabší dolar, díky kterému je ropa, obchodovaná v dolarech, levnější pro držitele nedolarových měn. Dalším vývojem ceny černého zlata si ale trh podle některých názorů není jistý.
„Nikdo si není úplně jistý, kam se budeme odsud posouvat. Napadá mě, že 47,50 USD je částka, kolem které bychom se mohli nějakou dobu pohybovat,“ říká podle agentury Reuters obchodník s palivy v dubajské společnosti Freight Investor Services Matt Stanley.
Pokles cen by mohl podobně jako v uplynulé době souviset také s nadměrnou nabídkou ropy na trzích. Jenom tento měsíc na ně oproti srpnu přitékalo denně navíc přes 800.000 barelů. Rekordní množství suroviny totiž těžilo Rusko. Více ropy přitékalo i z Libye a Nigérie, které obnovily dodávky. K rekordu přitom nemá daleko ani saúdskoarabská produkce.
Nadbytek suroviny na trhu trvá prakticky bez přerušení už od poloviny roku 2014 a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpovídá, že tato situace se protáhne až do příštího roku. Tlak na 14 států sdružených v ropném kartelu OPEC se tudíž zvyšuje. Trh je ale k případné dohodě o spolupráce na omezení produkce staví skepticky. Z 23 analytiků oslovených tento týden Bloombergem věřili v dohodu v Alžíru jenom dva.
Vývoj cen ropy Brent (bíle) a WTI za poslední tři dny:
