Investorka Beth McKenna na stránkách Fool.com nabízí tipy na dva dividendové tituly s nízkým rizikem. My dobře víme, že vyšší dividendový výnos je buď známkou vyššího rizika, nebo naopak utlumeného růstového výhledu. Pokud tu máme společnost s vyšším dividendovým výnosem a nízkým rizikem, musí to znamenat, že tato společnost bude mít hodně daleko do růstové rakety. Nebo je absence rizika jen zdáním. Uvidíme.
Zmíněnými tipy jsou Waste Management a American Water Works. Jde tedy o tradiční utility, u kterých se skutečně nedá čekat, že by například přišly s nějakým převratným novým produktem, či výrobní technologií, která by jim zajistila raketový růst. Na druhou stranu ale také nejde o společnosti ve vyloženém útlumu. Následující dva grafy ukazují historický a očekávaný vývoj zisku na akcii a tržeb AWW a vidíme, že jde o poměrně „pravítkovou“ společnost. Růsty nejsou nijak zářné, ovšem nějaké jsou a navíc hodně pravidelné:

Zdroj: FT
Pohled na dlouhodobější vývoj cen obou akcií ukazuje hodně slušnou návratnost. Ovšem je z něj patrné i to, že nějaký ten adrenalin si s nimi investor také občas užije (i když systematické riziko je nízko, protože AWW má betu ve výši 0,23 a WM 0,72):

Zdroj: FT
AWW poskytuje pro společnost nezbytné služby spojené s dodávkami vody. Její předností tak sice není možnost průlomových nových produktů a technologií, ale naopak služby, které pravděpodobně nikdy nic nenahradí. Jde o největší společnost tohoto typu v USA, druhá Aqua America má zhruba poloviční kapitalizaci. Služby poskytuje asi 15 milionům lidí v USA a Ontariu.
Můžeme tvrdit, že současný dividendový výnos ve výši rovných 2 % není zase tak vysoký, ovšem s ohledem na nízké systematické riziko a přítomnost alespoň nějakého růstu na něj vrhají docela pozitivní světlo. Bohužel to samé nelze tak úplně říci o schopnosti generovat hotovost, která by podle mne nadšení investorů jako je McKenna měla chladit a připomínat, že obědy zadarmo nejsou ani tu. V čem je problém?
V roce 2015 vydělala AWW na provozu 1,1 miliardy dolarů, proinvestovala celkem 1,4 miliardy dolarů. V předchozím roce byla zhruba na nule, ovšem předtím bylo její volné cash flow (rozdíl mezi provozním cash flow a investicemi) také v záporu. To, že už tři roky soustavně zvyšuje dividendy, se pak z pozitivní zprávy stane lehce zprávou negativní. S ohledem na uvedené to totiž neznamená nic jiného, než že si na dividendy musí půjčovat. A rozvaha AWW také není z nejsilnějších.
Je možné, že společnost je na vrcholu investičního cyklu (investice jsou zhruba dvakrát vyšší než odpisy) a její volné cash flow se kvůli tomu (či nějakému jinému faktoru) razantně zlepší. V tuto chvíli ale AWW považuji za hodně zrádný „bezpečný“ dividendový titul. Její systematické riziko je možná výjimečně nízko, ale fakticky má společnost do bezpečnosti hodně daleko. Tento příběh tak pro mě dokazuje hlavně to, že investoři by měli vždy věnovat alespoň krátkou pozornost fundamentu a ne jen hezkému příběhu. Zítra se podíváme, jak je na tom Waste Management.