Aktualizováno Nejznámější kryptoměna Bitcoin začala rok 2017 ve velkém stylu, když prolomila hranici 1000 dolarů za jeden. Na takovýchto úrovních je tak poprvé od podzimu 2013, kdy byla digitální měna na historických maximech 1 137 USD za Bitcoin.
Letošní úctyhodný růst Bitcoinu začal koncem května, když se během necelého měsíce jeho cena dostal z hodnot okolo 450 USD na 750 USD. Koncem léta se Bitcoin uklidnil na ceně okolo 600 USD, aby v říjnu začal opět růst, v podstatě nepřetržitě až na dnešní více než tříleté maximum.
Skoro se chce říct, že Bitcoin rostl v reakci na politickou nestabilitu v uplynulém roce. Po brexitu se však octnul pod ročním maximem. Stejně tak Trumpovo vítězství přišlo spíše v době, kdy Bitcoinu už dva měsíce opět přidával na hodnotě. Pohyby Bitcoinu se tak s klíčovými událostmi minulého roku celkem míjejí.
Kurz Bitcoinu proti dolaru (bíle) a páry USD/CNH (oranžově) a USD/EUR (modře) za posledních šest měsíců – je patrná určitá spojitost mezi posilováním dolaru a Bitcoinu

Zdroj: Bloomberg
Jak upozorňuje server MarketWatch, největší aktivitu v nákupech nejznámější kryptoměny vykazovali Číňané, kteří se bojí oslabení jüanu. Čínská centrální banka ho musí podporovat intervencemi poté, co vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vedlo k obavám, že Spojené státy zavedou vyšší cla, což vyděsilo hlavně čínský průmysl. Očekávání zvýšení sazeb Fedu také přidává na atraktivitě dolaru.
V souvislosti s Čínou zmiňuje server MarketWatch ještě jeden možný důvod k prosincovému růstu Bitcoinu – kvůli kapitálovým kontrolám smí čínští občané za rok vyměnit jüany za jinou měnu pouze do hodnoty 50 000 dolarů. Tato kvóta totiž s novým rokem vypršela a mnozí Číňané se na poslední chvíli přebytečných jüanů zbavovali. Báli se, že příští rok kapitálové kontroly ještě zpřísní, neboť Říše středu zažívá odliv kapitálu (psali jsme ZDE).
Čínská lidová banka nakonec oznámila, že i letos bude platit limit na konverzi 50 000 dolarů. Trvá však, že se nejedná o kapitálovou kontrolu a podle státní agentury Xinhua nemá ovlivnit zahraniční investice čínských společností. Také se zpřísnily podmínky pro banky, které nyní musí regulátorům hlásit jakýkoliv mezinárodní převod nad částku 28 000 dolarů. Prý to má pomoci v boji proti praní špinavých peněz a terorismu.
Analytici oslovení serverem Coindesk předpovídají Bitcoinu světlou budoucnost a další růst v tomto roce. Kredibilitu by internetové měně mohl dodat i plán vytvořit ve Spojených státech ETF fond, který by pohyby kurzu Bitcoinu sledoval. Nejprve se však ke všemu musí vyjádřit regulátor SEC – jak podotýká deník Financial Times, podle mnohých je však uvedení fondu na trh vysoce nepravděpodobné, neboť Bitcoin se zatím jeví jako vysoce nestabilní podkladové aktivum.