Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nová zlatá horečka na rozvíjejících se trzích?

Víkendář: Nová zlatá horečka na rozvíjejících se trzích?

04.03.2017 7:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Zhruba před rokem měla brazilská těžební společnost Vale velké problémy, protože ceny železné rudy se nacházely na historických minimech. A Čína, která je hlavním trhem, na kterém tato společnost závisí, budila obavy z nekontrolovaného propadu. Nyní je ovšem železná ruda opět v kurzu, Vale těží rekordní objemy a před nedávnem tato společnost informovala, že v roce 2016 generovala zisky ve výši 4 miliardy dolarů (v roce 2015 dosáhla ztráty 12 miliard dolarů). Cena akcií Vale se tak dostala na čtyřletá maxima.

Za popsaným obratem stojí do značné míry Čína, ale nejen ona. Skeptici tvrdí, že jde jen o přechodné zlepšení rozvíjejících se ekonomik, které je u nich běžné. Jiní ale tvrdí, že přichází dlouhodobé zlepšení, a to i přesto, že Donald Trump hrozí omezením globálního obchodu, na kterém rozvíjející se země velmi závisejí. Jádrem optimismu je vývoj v Číně, kde se vládě podařilo eliminovat obavy z tvrdého přistání a krize tím, že podpořila nejslabší části ekonomiky a trh nemovitostí. 

Peking možná svými současnými kroky pouze oddaluje nevyhnutelnou úvěrovou krizi a dalším kupením dluhů ji dokonce může zhoršovat. V krátkém období ale odvrátil pohromu, které se investoři báli. Optimisté také dodávají, že nejde jen o Čínu a David Hensley z JPMorgan dokonce hovoří o pozitivní spirále, která se možná začala v rozvíjejících se ekonomikách roztáčet. Optimismus může totiž vést k vyšším investicím, které by se projevily pozitivně na ziscích a na produktivitě a následně by docházelo k dalšímu zvyšování investic a tempa ekonomického růstu. Institute of International Finance odhaduje, že produkt rozvíjejících se zemí rostl v lednu letošního roku o 6,4 %, což je nejvíce od června 2011. Pokud tomu tak skutečně je, rozvíjející se ekonomiky dokázaly opustit trend útlumu, kterého se držely od finanční krize. 

Hensley se domnívá, že současné oživení má pevný základ a táhne jej firemní sektor. Poukazuje na problémy, které v roce 2013 přinesla diskuse o obratu v americké monetární politice. Tehdy došlo na rozvíjejících se trzích k významnému utažení úvěrových podmínek a vedle vývoje v USA k tomu přispěl i vývoj na ropných trzích a problémy na čínském akciovém trhu. V roce 2015 tak dosáhl odliv kapitálu z rozvíjejících se zemí 735 miliard dolarů. Tento odliv pokračuje i nadále, jeho síla ovšem značně polevila a podle Hensleyho už má region negativní šoky i jejich symptomy do značné míry za sebou. 

PMI se sice lepší ve vyspělých ekonomikách více než v jejich rozvíjejících se protějšcích, ale i tam je zřejmý pozitivní vývoj. Zlepšení PMI ve vyspělých zemích, které jsou hlavním exportním trhem pro Čínu a řadu dalších rozvíjejících se ekonomik, představuje samo o sobě pozitivní signál. A jak ukazuje JPMorgan, tento vývoj se skutečně začíná projevovat jak v ziskovosti korporátního sektoru, tak v jeho investicích (v grafu vyznačen vývoj v rozvíjejících se zemích mimo Čínu):

0

Michael Power ze společnosti Investec takovým optimistou není. Hrozí podle něj oslabování čínské měny, a to zejména v případě, že budou pokračovat tendence k posilování dolaru. Pokud čínská měna skutečně oslabí, bude to vyvolávat globální deflační tlaky a korporátní sektor po celém světě bude mít problémy s udržením vyšší ziskovosti. Trpět budou následně i investice a globální růst. Bhanu Baweja z UBS zase poukazuje na to, že současný vývoj v USA by měl na základě historických zkušeností vést asi ke 25% zvýšení exportů rozvíjejících se zemí. K ničemu takovému ale nedochází. Zlepšení ekonomiky pak čeká zejména u Brazílie, Ruska, Argentiny a Venezuely. Brazílii ale doposud sužovala recese, Rusko bylo postiženo sankcemi a venezuelská ekonomika už se nebude propadat 10% tempem, ale 5% tempem. 

Klíčem pro udržení pozitivního vývoje na rozvíjejících se trzích bude ale nakonec vývoj na čínském trhu nemovitostí. Peking se tam na jednu stranu snaží zabránit vzniku bublin, ale na druhou stranu podporuje poptávku. Množí se přitom obavy, že trh již dosáhl svého vrcholu, protože ceny v mnoha městech na konci minulého roku klesaly. Peking přitom do celého trhu napumpoval velký objem úvěrů. Baweja tak říká, že na trzích se může začít objevovat optimismus ohledně rozvíjejících se trhů právě ve chvíli, kdy se situace na čínském trhu nemovitostí obrací k horšímu. Investoři by ale podle něj byli „blázniví, pokud by se nesvezli na současné rally“. Měli by být ale velmi opatrní ohledně víry v její dlouhé trvání. 

Autorem je James Kynge. Zdroj: FTČtěte více:

Evropská nejistota: Katalyzátor pro zlato?
17.02.2017 12:19
Pro zlato by letošní rok mohl představovat změnu. Zatímco v minulých ...
Zlato se chová divně. Úřaduje velký kupec?
21.02.2017 15:04
Růst sazeb Fedu, špatně pro zlato. Jenže tato obecná poučka v posled...
Zlato je nejvýše od Trumpova týdne vítězství
24.02.2017 13:11
Zlato se vyhouplo nad 1 250 dolarů, nejvýše od týdne, kdy byl Donald ...
Greenspan: Se zlatým standardem by se tohle nestalo
26.02.2017 16:11
Legendární bývalý šéf Fedu Alan Greenspan, který vedl americkou centrá...
Buffett zvedl zisk. Temná mračna vždy přinášejí zlato, napsal
27.02.2017 9:51
Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway, za kterou stojí ...
Bitcoin už je dražší než unce zlata
03.03.2017 10:49
Hodnota kybernetické měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zl...

Váš názor
 • Změna systému
  06.03.2017 8:51

  Dvě věci mě uvádějí v úžas. Hvězdné nebe nade mnou a pokrytectví graduovaných ekonomů: Kouzelným proutkem makroekonomických manipulací ze strany centrální banky a fiskální administrativy nelze zabránit depresi. Lze ji pouze oddálit (s vysokými náklady) nebo přesunout mezi odvětvími, sektory. Proto ani znakem dlouhodobě úspěšné spirály v zaostalých zemích není krátkodobá konjunktura, ale je to řešení systémových problémů (dnes je v módě říkat strukturálních): Vydělává brazilský majitel autodílny s deseti zaměstnanci více než starosta jeho vesnice? Platí nějaké sociální pojištění a daně? Poskytuje mu stát za tyto daně efektivní policejní a soudní služby? Atd. Existuje konkurence? Nejsou příliš zvýhodňované velké korporace a jiná uskupení spojená s vládnoucí mocí? Co korupce? Co volný obchod? Co konkurenční prostředí?
 • INVESTOŘI
  06.03.2017 6:44

  Budou ještě větší blázni,když svoje peníze svěří komunisticko-odborářské klice v České republice,kde vám to vytunelují,vykradou a nakonec vám ještě vysvětlí,že máte být rádi,že se podílíte na tom socialistickém dotování neschopných politiků a jejich brebend.
  mc
Aktuální komentáře
16.06.2021
22:08Červená barva ovládla Wall Street, Citigroup -3,19 %  
22:03Komentář: Fed zvažuje zvýšení sazeb v roce 2023. Či dokonce dříve...?
20:34PPF Financial Holdings a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
20:26Česká exportní banka, a.s.: Informace o nové emisi dluhopisů
20:15Fed sazby podržel, do konce roku 2023 počítá s dvojím zvýšením. Dolar vystřelil nahoru
18:00Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
17:24Kdy začne Fed debatovat o změně politiky? Před výsledkem jednání panuje napětí  
16:31Chorvatská automobilka Rimac vstoupí příští rok na burzu. S Porsche prý chce převzít Bugatti
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení rozhodování per rollam 16_06_2021
14:53Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
14:31Expert společnosti Fundstrat prudce změnil svůj názor na FAANG. Strach je za námi, tvrdí
14:30J&T INVESTMENTS SICAV, a.s.: Navýšení objemu investičních akcií
13:09Přímé investice z Číny do EU a Británie loni klesly téměř o polovinu
13:04Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
11:50Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, průmysl se začal zotavovat
11:06Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA
10:34Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína  
10:30Inflace a co by o ní investor měl vědět. Registrujte se na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
9:49Ceny průmyslových výrobců rostly v květnu počtvrté za sebou. Zdražily stavební práce i materiály
9:31Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (05/21 Q2, Aft-mkt)
Kroger Co/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.