Největší průběžný propad za šest měsíců zažily dnes dopoledne akcie . Britský výrobce luxusních oděvů a módních doplňků ohlásil tržby, které zaostaly za odhady, i když v pevninské Číně se mu na rozdíl od amerického trhu v uplynulém pololetí dařilo. Akcie dnes v Londýně odepisovaly průběžně až 7,6 procenta, nejvíce od října, a byly největším propadlíkem z titulů zařazených do britského akciového indexu FTSE 100.
Srovnatelné tržby za druhé finanční pololetí do konce března se v maloobchodu zvýšily meziročně o 3 procenta, odhad trhu byl na růst o 3,8 procenta. Právě příjmy z maloobchodního prodeje jsou důležité pro celkové výnosy firmy, na kterých mají podíl zhruba 80 procent.
Výnosy z velkoobchodního prodeje přitom za sledované pololetí klesly o 13 procent a celkové výnosy se snížily o procento. Analytici přitom upozorňují na příznivý vliv směnných kurzů, když britská libra, ochromená po britském referendu o brexitu, lákala turisty do Londýna na nákupy luxusního zboží. Akcie stouply od přelomového červnového referenda o více než 50 procent (viz spodní graf).

Společnosti se ve sledovaném pololetí dařilo na domácím trhu v Británii a podobně jako konkurenci také v regionu Asie a Tichomoří. Expanzi zažívala v pevninské Číně, která je podle nového průzkumu Exane nadále nejdražším trhem s luxusním zbožím na světě. Ceny luxusního zboží jsou v Číně v průměru o 20 procent vyšší než světový průměr.
v pevninské Číně (bez Hongkongu) dokázal za pololetí zvýšit tržby o vyšší jednotky procent. V Severní a Jižní Americe ale tržby klesly, a to o střední jednotky procent.
Problémy na americkém kontinentu firma ze 161 let dlouhou tradicí vysvětluje silným americkým dolarem, díky kterému bohatí Američané více utráceli v zahraničí. Doma byl však zájem o výrobky s charakteristickou kostkou omezený a potíže měla firma také v Hongkongu a v Jižní Koreji.
Dnešní čísla přitom ukázala, že tržby v Amerikách klesají stále rychleji. Může to částečně souviset s kroky, které výrobce klasických trenčkotů v zámoří podniká, aby tam vylepšil svoje postavení a pověst. Třeba ve Spojených státech se stáhl z obchodních řetězců v méně lukrativních lokalitách. Tento měsíc také oznámil plán licencovat své parfémy a kosmetiku pro Coty, což by mu mělo otevřít cestu do široké distribuční sítě americké skupiny. Strategické partnerství s cenovkou 225 milionů dolarů čeká na souhlas regulátorů.
Podle analytičky banky UBS Helen Brandové hodně usiluje o to, aby svoji pověst v očích Američanů vylepšil, a tyto snahy se na tržbách krátkodobě mohou dál podepisovat.
Právě oživit lesk značky bude jedním z hlavních úkolů, které čekají na nového generálního ředitele Marka Gobbettiho. Otěží se bývalý šéf značky Céline (z impéria LVMH) chopí v červenci. Dosavadní CEO Christopher Bailey, za kterého růst tržeb stagnoval, zůstane ve firmě jako kreativní ředitel. Změny nastaly i na pozici finančního ředitele, od ledna jí je Julie Brownová.
Zdroje: , BBG, RTRS, Business of Fashion, Patria.cz