Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Které firmy dostanou ze svých lidí nejvíce?

Víkendář: Které firmy dostanou ze svých lidí nejvíce?

04.06.2017 7:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší výdaje jdou u řady společností směrem k získání a udržení talentovaných lidí. Platí to zejména u technologických firem, které prodávají digitální zboží, a mimo osobních nákladů žádné jiné velké nákladové položky nemají. Nejen u nich je pak zajímavé se podívat na to, kolik tržeb je možné generovat na jednoho zaměstnance.

Pokud takto analyzujeme společnosti zahrnuté v indexu Standard & Poor's 500, zjistíme, že mezi ty nejlepší se v tomto ohledu řadí následující firmy:

Soustružník

Na prvním místě je tedy společnost AmerisourceBergen. Tento distributor léků dokáže na jednoho zaměstnance generovat téměř osm milionů dolarů tržeb. Porovnatelné společnosti jako Cardinal Health či McKesson's RPE generují tržby na zaměstnance ve výši nedosahující ani poloviny takových výsledků. Celkově si ale firmy ze sektoru zdravotnictví vedou dobře. Podobné je to s tržbami na zaměstnance u energetických firem, které se také v řadě případů dostaly do čela žebříčku. Valero Energy Corporation a Phillips 66 figurují na druhém a třetím místě a jejich tržby na zaměstnance dosahují 7,6 a 5,7 milionu dolarů. Právě energetika a zdravotní péče celému žebříčku dominují, výjimku představují pouze tabákové společnosti Altria Group a Reynolds American a pojišťovny Aflac a XL Group.

Žebříček tržeb na zaměstnance podle jednotlivých odvětví ukazuje druhý obrázek. Po energetice a zdravotní péči jsou na tom nejlépe utility a spotřební zboží. Práce se pro generování tržeb naopak nejvíce využívá v průmyslu či technologiích:

Soustružník 

Které společnosti generují nejnižší tržby na zaměstnance? Jak ukazuje následující tabulka, patří do sektoru informačních technologií, restaurací a hotelových řetězců. Nejhůře na tom jsou společnosti Darden Restaurants (46 tisíc dolarů na zaměstnance), Cognizant (52 tisíc dolarů na zaměstnance) a Chipotle (60 tisíc dolarů na zaměstnance):

Soustružník 

Další graf shrnuje vývoj v období let 2014–2016. Nejvyššího růstu tržeb na zaměstnance v něm dosáhla společnost Allegan ze sektoru zdravotní péče. Z něj pocházejí i další dvě firmy z předních míst žebříčku a příčinou je zejména snížení počtu zaměstnanců, ke kterému v nich ve zmíněném období došlo. Nejhůře si naopak vedla společnost Molson Coors, které tržby na zaměstnance klesly o 46 %.

Soustružník 

A jak vypadá žebříček firem, které dokážou vytvořit nejvíce tržeb na zaměstnance v technologickém sektoru? Odpověď přináší poslední graf, z něhož je zřejmé, že nejlépe si vede Apple. Ten v roce 2016 generoval 1,86 milionu dolarů na zaměstnance. V případě Facebooku, který se umístil na druhém místě, to bylo 1,62 milionu dolarů a u Alphabetu 1,25 milionu dolarů.

Soustružník 

Jak ale bylo uvedeno, celkově jsou technologie odvětvím náročným na lidskou práci a to znamená, že jejich tržby na zaměstnance se nacházejí relativně nízko. Zejména ve srovnání s odvětvími jako energetika, kde jsou ovšem náklady soustředěny do jiných oblastí. Technologie jsou na tom celkově podobně jako například hotely a restaurace.

Autor: Ilya Levtov

(Zdroj: Priceonomics)

 

Čtěte více:

Jak Japonsko přijde během 50 let o třetinu obyvatel
16.04.2017 18:23
Japonsko vymírá. Podle nejnovějšího výzkumu přijde třetí největší svět...
Trumpův sen o slabším dolaru a slib silné ekonomiky. Jde to dohromady?
14.04.2017 12:37
Americký prezident Donald Trump dal na srozuměnou, že by se mu líbil s...
Data z firem jsou příslibem zlepšení amerického trhu práce
03.05.2017 14:33
Zpráva amerického institutu ADP dopadla podle očekávání. Pracovních mí...
ČR: Nejvyšší zaměstnanost a nejnižší nezaměstnanost v historii
05.05.2017 10:15
Trh práce ČR zůstává ve výborné kondici. Zaměstnanost (sezónně očištěn...
Americké mzdy rostou pomalu, ale pracovních míst přibývá dost
05.05.2017 14:44
Dubnová vládní zpráva z amerického trhu práce dopadla smíšeně. Na jedn...
Jak globalizace přispívá k nerovnosti: mzdy a bonusy „korporátních superstars“
16.05.2017 17:12
Odměny vrcholového managementu odráží úspěchy společností na zahraničn...
Stroj na výrobu cihel a bolestivý přechod na nové technologie
26.05.2017 6:52
Výroba cihel zaměstnává v Indii asi 10 milionů lidí. Jde tak o jedno z...

Váš názor
 • A není rozdíl
  05.06.2017 10:01

  např. v regulaci? Energetika a ani zdravotnictví nejsou obory, v kterých lze uplatňovat tržní mechanismy v šíři podobné jiným oborům.
  kadanfm
  • Re: A není rozdíl
   05.06.2017 10:35

   Energetika ani zdravotnictví v USA naopak nijak zvlášť regulovány nejsou. Ceny léků chráněných patenty zdražily za posledních 5 let na dvojnásobek. Ani Trump se zatím neodvážil postavit lobbistickým skupinám výrobců a prodejců léků, i když to v předvolební kampaní sliboval. Situace došla tak daleko, že třeba firma Gilead prodávala ještě nedávno své léky, na které měla monopol /např.na HIV/ za naprosto nehorázné ceny v tisících dolarech, což vyvolalo i pouliční demonstrace. To se pak nelze těm příjmům farmaceutických firem divit. Energetika je tradičně /a zvlášť teď/ vysoce preferované odvětví, ve kterém se navíc projevuje i politika. Američtí těžaři jsou největším nebezpečím z hlediska vlivu na cenu ropy především pro Rusko..
   Hygge
   • Regulací je
    05.06.2017 10:47

    už jen to, že zájemce o vstup do odvětví (tedy rozšíření konkurence) vyžaduje splnění nějakých licenčních kritérií. Např. výroba a prodej léků jsou spojeny s nějakým dlouhým testováním, je to nákladné, v cestě stojí nejen velká finanční bariéra. Podobně v energetice - elektrárnu si otevře málokdo a když už, výsledkem je pořád jen ta samá energie, která od té konkurenční nezaujme ničím novým na rozdíl od jiných výrobků. Navíc je její cena regulovaná a zdroje pro její výrobu omezeny jak fyzicky, tak i právě těmi regulacemi (asi těžko si lze jen tak otevřít důl).
    kadanfm
    • Re: Regulací je
     05.06.2017 10:58

     Zde je řeč o tržbách z prodeje produktů firem - benzínu firmy Valero nebo léků firmy Gilead apod. Samozřejmě nikdo nezpochybňuje náklady třeba na ropné vrty nebo náklady na vývoj nových léků. Takové náklady jsou samozřejmě velmi vysoké a to všude na světě..
     Hygge
     • Tržní prostředí
      05.06.2017 11:09

      v případě léků je značně pokřivené. Jsou léky volné, jsou léky na předpis, jsou léky proplácené pojišťovnami a o tom všem musí někdo rozhodovat. A když někde existuje nějaká vnější autorita takto silně ovlivňující tržní prostředí, existují i silné zájmy. Pěkný příklad je např. u nás konopí.
      kadanfm
Aktuální komentáře
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data