Trh práce ČR zůstává ve výborné kondici. Zaměstnanost (sezónně očištěná) v prvním čtvrtletí dosáhla nejvyšší úrovně v historii, když pracovalo téměř 5,2 milionů lidí. Naproti tomu míra nezaměstnanosti u lidí ve věku 15-64 se snížila na 3,5 % a byla tak o devět desetin procentního bodu nižší než na začátku loňského roku. Za tento vývoj vděčíme především ekonomickému růstu vytvářejícímu nová pracovní místa a to jak v průmyslu, tak nyní i ve službách včetně školství a zdravotnictví.
Lidí bez práce bylo podle nejnovějších údajů statistického úřadu jen necelých 185 tisíc. Je to výrazně méně, než evidují úřady práce a důvodem je přísnější posuzování toho, kdo je počítán mezi nezaměstnané. Lidé, kteří si práci nehledají či nejsou schopni či ochotni nastoupit do práce během čtrnácti dnů se mezi nezaměstnané nepočítají. Stejně tak i ti, kteří jsou třeba na brigádě na několik hodin v měsíci. Ti první jsou tzv. neaktivní, ti druzí jsou zase považovaní za zaměstnané.
Největší skupinu nezaměstnaných tvoří jako již tradičně lidé s nižším vzděláním či jen se základním vzděláním. Je to do jisté míry paradoxní vzhledem k tomu, jak roste nabídka volných pracovních míst i pro nekvalifikované zaměstnance v téměř všech krajích ČR a firmy jsou stále více nuceny zvyšovat mzdy svých zaměstnanců, aby si je vůbec udržely. A tento tlak se bude zvyšovat i nadále. Ostatně i průzkumy mezd podle profesí v uplynulém roce tento trend potvrzovaly, když rychlejší růst zaznamenávaly především manuální profese.
V letošním roce očekáváme další pokles nezaměstnanosti až do blízkosti tří procent. Je velmi pravděpodobné, že podle této mezinárodně srovnatelné metodiky, zůstane ČR zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU. Současně se stále bude nedostávat nových zaměstnanců, a tak růst mezd bude dále zrychlovat až na průměrných pět procent či mediánových šest. Tento závěr zapadá i do nejnovější prognózy ČNB, která předpokládá růst mezd v letošním roce ve výši 5,1 % (příští rok 5,3 %), od něhož si „slibuje“ vyšší inflační tlaky.
