Aktualizováno
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech za červen pouze stagnovaly. Meziroční inflace dosáhla pouze 1,6 procenta po 1,9 pct v květnu. Trh předpokládal pokles na 1,7 procenta. Jádrová inflace se v souladu s odhady udržela na 1,7 pct.
Data znamenají lehce negativní překvapení hlavně kvůli energiím. Zároveň ale ukazují jádrovou inflaci stále na nízké úrovni, čímž podpoří ty hráče na trhu, kteří nevěří na opětovné zrychlení cen. To je přitom klíčová otázka: Zatímco Fed předpokládá zrychlení cen a další letošní zvedání sazeb, trh o tom přesvědčen není a své sázky na vyšší sazby bude omezovat. Pro dolar a americké výnosy je to negativní zpráva. Akcie by teoreticky nízkou inflaci mohly využít, ale bránit jim v tom bude zpráva o slabém maloobchodu, která vyšla současně s daty o cenách.
Pokud se podíváme na strukturu, brzdou pro inflaci jsou energie, zejména pak benzín. Pomaleji než celkový index ale zdražují také potraviny. V rámci jádrového indexu působí směrem dolů ceny aut a oděvů. Naopak vzhůru index táhnou ceny za bydlení, zdravotní péči nebo dopravu.
Americká inflace zpomaluje nepřetržitě od února, kdy dosahovala 2,7 procenta, a jde už o citelný posun. Jádrová inflace se rovněž posouvá dolů, ale pomaleji. V lednu dosahovala krátkodobého maxima na 2,3 procenta.