Veřejně obchodované fondy ztrácejí chuť na zlato. Zatímco loni byl jejich zájem o žlutý kov kvůli politické i hospodářské nestabilitě na rekordu, letošek je zatím výrazně slabší. Váznoucí apetit zlatých ETF přispěl k tomu, že světová poptávka po zlatě se za tři měsíce do června snížila o desetinu a za celé první pololetí o 14 procent, ukázala tento týden data World Gold Council.
Méně zlata nakoupily v první polovině roku také centrální banky. Oproti tomu zájem o investiční pruty a mince rostl, stejně jako poptávka po špercích, i když ta je v dlouhodobém pohledu nadále slabá. Oproti loňskému druhému čtvrtletí se v tom letošním zvýšila o 8 procent, hlavně díky nákupům zlatých prstenů a dalších šperků na indické svatby a festivaly. Jenomže velmi špatný byl už loňský druhý kvartál.

Jenom v jarním čtvrtletí tak byla celková světová poptávka po zlatě nejnižší za poslední dva roky. Od dubna do června činila 953,4 tuny zlata, přičemž na straně ETF byla o 76 procent nižší než před rokem.
Protichůdné síly
Za váznoucím apetitem je možné hledat protichůdné síly, které investoryběhem rozhodování mohly ovlivňovat.
Americká centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby a prezident Evropské centrální banka Mario Draghi naznačil, že ke zpřísňování měnové politiky by se mohlo schylovat také v Evropě. Právě vyšší úrokové sazby trhy často vnímají jako sílu, která na zlato může působit nepříznivě.
Na druhé straně ale stálo geopolitické napětí, které naopak může přitažlivost zlata zvyšovat. Právě obavy z černých labutí, tedy z nečekaných událostí, které by mohly zásadním způsobem narušit dění na trzích, byly tím, co veřejně obchodované fondy do zlata hnalo. Na nervy jim přitom mohly hrát sporadické teroristické útoky, napětí mezi KLDR a Spojenými státy a nečekaný vyhazov šéfa FBI, podotýká také WGC.
Zlato mezitím v první polovině roku zdražilo o 8 procent, podle některých názorů i díky slábnoucímu americkému dolaru. Rostoucí cenu kovu někteří využili jako příležitost k vybírání zisků. Stejným tempem ale zlato rostlo také v loňském roce a jiní investoři na něj začali pohlížet obezřetněji.
Vývoj ceny zlata za poslední rok ukazuje následující graf. Dnes se spotová cena pohybovala naposledy kolem 1 269 USD za unci s minimálními změnami proti čtvrtečnímu závěru.

A další vyhlídky?
Analytici, které oslovila CNBC, se v názoru na další vývoj drahého kovu neshodují. Někteří upozorňují, že investoři ho rádi využívají k diverzifikaci portfolia a ke zmírnění rizik v době, kdy akciové trhy v USA neúnavně trhají historické rekordy.
Joni Tevesová z UBS ale poukazuje na to, že celková participace na trhu se zlatem je nízká a smysluplné pozice se aktivně snaží budovat jenom málo investorů, což je důležitý faktor, který drží zlato zpátky. Důvod? Očekávání, že centrální banky jako Fed a ECB se po letech velkorysé podpory ekonomice budou teď snažit vracet měnovou politiku k normálu.
Zdroje: WGC, CNBC, Patria.cz