Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za pár let se ukáže, jak dobře na tom USA jsou

Za pár let se ukáže, jak dobře na tom USA jsou

18.11.2017 20:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Zpráv o špatném vývoji produktivity v největší ekonomice světa je dlouhá řada. A jelikož v médiích se špatné zprávy šíří mnohem vyšší rychlostí a na větší vzdálenost než ty dobré, není studiím ukazujícím na opačný vývoj v produktivitě věnováno mnoho pozornosti. Gavyn Davies to ve svém posledním příspěvku pro Financial Times chce ovšem napravit a poukazuje na novou analýzu, která hovoří o tom, že problémem může být samo měření produktivity. Až bude tento problém odstraněn, můžeme se dočkat i pozitivních překvapení.

Již nějakou dobu se hovoří o tom, že na oficiální data týkající se produktivity má nezanedbatelný vývoj IT revoluce. Díky ní může docházet k podhodnocení skutečného růstu produktivity, ale nevysvětluje, proč pozorujeme jeho útlum v posledních několika letech. A není ani jasné, proč by dopad IT revoluce měl být rozdílný od předchozích období, kdy také docházelo k významnému technologickému pokroku. Tedy například v době, kdy se začaly masivně využívat počítače.

Existuje ovšem ještě jeden možný zdroj chyb v měření. Růst produktivity totiž bývá soustavně podhodnocován v prvních letech období technologických změn a po nich obvykle přichází revize směrem nahoru. Kdyby k něčemu takovému docházelo i nyní, v budoucnu by byl současný růst produktivity revidován o 0,5 – 0,75 procentního bodu, což je asi polovina současného zpomalení relativně k trendu. Pak by se před námi objevil optimističtější obrázek, než na který hledíme nyní. 

Pokud by k uvedeným revizím opět došlo, byla by přepsána ekonomická historie. Mark Bognanni a John Zito z Fedu na dlouhodobém vývoji ukazují, že data týkající se produktivity jsou během prvních několika let technologických změn zavádějící a když na základě dodatečných dat dojde k upřesnění výpočtů, tempa růstu produktivity jsou obvykle revidována směrem k vyšším hodnotám. Jejich studie dokonce ukazuje, že u nejpesimističtějších prvotních odhadů dochází k nejvyšším revizím. Jedním z důvodů tohoto jevu může být to, že nová odvětví nejsou zpočátku zahrnuta do statistik odpovídajícím způsobem. Zdá se, že k tomu dochází neustále, ale nejsilnější je tento faktor právě v době, kdy probíhá nějaká technologická revoluce. 

Poslední odhad růstu produktivity v USA za posledních 25 let hovoří o 0,9 % ročně. To je o 1,1 procentního bodu méně, než činí poválečný průměr. Podle studie z Fedu by tento údaj mohl být revidován o 0,6 procentního bodu a tudíž by současný růst produktivity dosahoval 1,5 %. To by se mimo jiné projevilo i na odhadech potenciálu americké ekonomiky. Pesimismus mnoha ekonomů a analytiků by pak nebyl namístě a například Rozpočtová kancelář Kongresu CBO již počítá s optimističtějším růstem produktivity. Na politice Fedu by se ovšem pozitivní revize zřejmě neprojevily, protože směrem nahoru by se posunul jak potenciál, tak skutečný produkt. Sblížily by se ale obavy z dlouhodobé stagnace. 

Zdroj: Financial Times


 
 

Čtěte více:

Němci se začínají obávat přehřátí své ekonomiky, vyčítají ECB její stimulaci
15.11.2017 16:12
Největší ekonomika eurozóny čelí nebezpečí přehřátí. Varuje před tím n...
Slunce svítí, je čas opravit eurozónu. Bude opět promrhán?
16.11.2017 6:11
John F. Kennedy říkal, že střecha se opravuje v době, když svítí slunc...
Automobilky proti operátorům: Kdo za nás bude řídit?
15.11.2017 11:45
Rozvoj segmentu autonomních automobilů proti sobě postavil firmy ze dv...
Němci mohou Američanům jasně ukázat, co je špatně s jejich průmyslovou ikonou
15.11.2017 19:28
Nedávno jsme tu uvažovali nad výhodami a nevýhodami velkých konglomerá...
Sedm důvodů pro další pokračování býčího trhu
16.11.2017 13:18
„Na trhu se pohybuji již 20 let a během této doby jsem se naučil, že j...
Dogmatismus a ideologie vedou k investiční pohromě. Možná jim propadáme, ani o tom nevíme
20.11.2017 6:55
Hodnotové investování bývalo v podstatě sázkou na zavrhované akcie. Dn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m