Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven

Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven

23.03.2018 11:14
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Od Polska až po Balkán se mezinárodní banky pustily do jarního přerovnávání svých evropských portfolií. Některé se rozhodly pro odchod z trhů, které považují za příliš malé nebo málo výnosné. Tím dávají prostor ostatním hráčům pro vstup, nebo expanzi svých stávajících aktivit.

Societe Generale plánuje prodat neidentifikované, "podmírové"  divize, kterými mohou být pobočky ve východní Evropě. Italská Intesa Sanpaolo pak chce konsolidovat své podnikání na trzích v Albánii, Moldavsku, Rumunsku a na Ukrajině. Cestou expanze se vydává BNP Paribas, která jedná o koupi polské divize Raiffeisen Bank. Maďarská OTP Bank a belgická KBC Group jsou pak ochotny každá dát až 1 mld. euro na nákup nových aktivit v regionu střední a východní Evropy.

Deset let poté, co finanční krize otřásla ekonomikou starého kontinentu, se východní Evropa nabízí jako atraktivní prostředí pro růst západním společnostem. Ekonomika i trh s půjčkami rostou rychleji, než je tomu na západě. Zároveň rostou také marže a naopak objem „špatných“ půjček se podařilo dostat pod kontrolu. 

„Bankovní sektor ve východní Evropě by se nyní mohl pomalu rozhýbat“, myslí si Dirk Becker řídící 360 milionový fond Adiverba pojišťovny Allianz. „Objevilo se několik potencionálních prodejců, jako je Societe Generale nebo Intensa, zatímco banky jako Raiffeisen a OTP cítí šanci rozšířit svůj byznys nebo zkompletovat své portfolio nabízených služeb“, dodává Becker.

Jen málokdo uvažuje o opuštění Česka a Slovenska, jejichž ekonomiky jsou nejstabilnějšími v regionu a jejichž trhy již jsou poměrně zkoncentrované. V rámci regionu však zajímavější ceny a ozdravené rozvahy potenciálních kupujících mohou pomoci k uzavření více obchodů, než kolik bylo zvykem v posledních letech, kdy banky obvykle svá aktiva prodávaly kvůli tlakům na navýšení kapitálu. 

V Polsku, největším post-komunistickém trhu, Deutsche Bank prodala svůj byznys retailového bankovnictví tamní dceřiné společnosti španělské Banco Santander za 305 milionů euro a UniCredit dokončila prodej Bank Pekao v hodnotě 2,6 miliardy euro. Zároveň pokračuje Raiffeisen ve snaze z trhu odejít, čímž indikuje vysokou fluktuaci na tomto trhu.

Co se týče Maďarska, tamní trh se stává stále více atraktivní a potenciální prodej Budapest Bank poskytne zahraničním bankovním domům příležitost pro vstup. Generální ředitel OTP Bank Sandor Csanyi prohlásil, že na tuto konsolidační příležitost čekal 20 let. Johan Thijs, CEO belgické KBC, která již velkou maďarskou banku vlastní, řekl, že jeho společnost tento obchod také zváží.

Přikupování je pravděpodobné, regionální šampioni se totiž budou pokoušet zvětšovat své tržní podíly. Velké, přeshraniční bankovní fúze naopak příliš pravděpodobné nejsou, říká Tomasz Noetzel, analytik Bloobmerg Intelligence pokrývající východní Evropu. Tlak na tržby a konkurenční boj spolu s atraktivními valuacemi dohromady podpoří oživení fúzí a akvizic, uzavírá  Noetzel.

Trhy balkánských zemí jsou o něco méně lákové. Trhy tohoto regionu jsou relativně malé a obsahují významný počet menších bank. Ne každý tak má zájem o proniknutí na tyto trhy. Thijs, jehož "válečná zásoba" určená na akvizice v CEE regionu čítá 1,8 mld. EUR, na telekonferenci s investory prohlásil, že jeho společnost byla s nabídkou na nabytí balkánských aktiv oslovena několikrát a odpověď je vždy "ne". Naopak Raiffeisen vidí Bulharsko jako cílovou zemi pro růst a již nyní patří k největším poskytovatelům půjček na trzích v Rumunsku, Bosně, Srbsku a Albánii.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Trh si hledá aktivně-pasivní rovnováhu, osud některých akcií závisí právě na ní
21.03.2018 17:37
Pod termínem dividendový titul si různí lidé mohou představovat různé ...
Powellův Fed: počítejte s dalším grilováním ekonomiky
21.03.2018 22:18
Americká centrální banka sice v souladu s očekáváním zvýšila úrokové ...
Zuckerberg přiznal chyby a slíbil lepší ochranu dat uživatelů, v kongresu prý rád vypoví
22.03.2018 10:15
Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg připustil, že spo...
Německá podnikatelská nálada v březnu dál klesá
22.03.2018 11:48
Index německé podnikatelské nálady Ifo v březnu znovu poklesl. Po prud...

Váš názor
  •  
    23.03.2018 21:27

    Takže kdopak se zakousne do Monety?
    JC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index