Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Vězni amerického snu

Project Syndicate: Vězni amerického snu

24.02.2018 18:20

Vzhledem ke zhoršující se ekonomické nerovnosti ve Spojených státech by snad mnozí pozorovatelé mohli předpokládat, že by Američané rádi rozdíly v příjmech snížili zavedením progresivnějšího daňového systému. Takový předpoklad by však byl chybný, protože Kongres USA v prosinci schválil dalekosáhlý daňový zákoník, který přinejmenším v krátkodobém výhledu neúměrně prospěje domácnostem s vyššími příjmy.

Navzdory rozevírající se příjmové trhlině v zemi se podle Všeobecného sociálního průzkumu (GSS) podpora přerozdělování mezi Američany držela desítky let beze změn. Snad měl pravdu John Steinbeck, když údajně řekl: „Socialismus nikdy v Americe nezapustil kořeny, protože chudí se nepovažují za vykořisťovaný proletariát, ale za milionáře v dočasné finanční tísni.“

Pro ty, kdo jsou přesvědčeni, že společnost by svým členům měla nabízet rovné příležitosti a že každý, kdo pilně pracuje, dokáže na socioekonomickém žebříčku vyšplhat výš, je přerozdělování zbytečné a nespravedlivé. Vždyť jestliže všichni začínají na stejné startovní čáře, argumentují stoupenci rovných příležitostí, zlý výsledek musí být důsledkem přehmatů jednotlivce.

Tento náhled zhruba vystihuje názor většiny Američanů. Podle Světového výzkumu hodnot (WVS) je 70 % Američanů přesvědčeno, že chudí se mohou z bídy dostat vlastním přičiněním. To ostře kontrastuje s postoji v Evropě, kde je o tomtéž přesvědčeno 35 % respondentů. Jinými slovy, většina Evropanů pokládá chudé za ubohé nešťastníky, kdežto většina Američanů je má za lenochy. To může být jedním z důvodů, proč evropské země podporují velkorysejší – a nákladnější – transfery bohatství než USA.

Mýtický "american dream"
 
Američané mají hluboce zažité optimistické názory na sociální mobilitu, zakořeněné v historii USA a upevněné příběhy o proměnách přistěhovalců z trhanů v boháče. Dnes se však mínění Američanů o sociální mobilitě zakládá spíš na mýtu než na skutečnosti. 

Podle výzkumného šetření, jež jsme s kolegy nedávno uskutečnili a analyzovali, Američané odhadují, že z dětí v nejnižším příjmovém pásmu se do doby, než půjdou do penze, 12 % dostane do nejvyššího pásma. Dále Američané věří, že jen 22 % dětí, které dnes žijí v chudobě, zůstane chudých i v dospělosti, pokud budou tvrdě pracovat.

Skutečná čísla jsou 8 % a 33 %. Jinými slovy, Američané přeceňují vzestupnou sociální mobilitu a podceňují pravděpodobnost zaklesnutí v bídě po generace. Jsou rovněž přesvědčeni, že kdyby všichni tvrdě makali, americký sen o úspěšnosti těch, kdo se sami vypracují, by měl blíž k realitě.

Evropští respondenti jsou vůči mobilitě pesimističtější: na rozdíl od Američanů pravděpodobnost uvíznutí v chudobě nadhodnocují. Například francouzští, italští a britští respondenti uvedli, že chudých zůstane 35 %, 34 %, respektive 38 % dětí z rodin s nízkými příjmy, přestože reálně jde o 29 %, 27 % a 31 %.

Názory na sociální mobilitu nejsou napříč politickým spektrem ani napříč zeměpisnými oblastmi uniformní. V USA i v Evropě jsou například lidé, kteří se v otázkách hospodářské politiky označují za „konzervativní“, přesvědčeni, že všechny děti mají rovné příležitosti a že volnotržní ekonomika v jejich zemi je spravedlivá.

Opak platí pro ty, kdo se označují za ekonomicky „liberální“. Takoví lidé upřednostňují vládní intervence, neboť mají za to, že ponechá-li se trhům volnost, spravedlnost nezajistí, a mohou dokonce vytvářet větší nerovnost.

Ještě pozoruhodnější je to, že Američané jsou značně optimističtí ohledně sociální mobility v těch částech země, kde je skutečná mobilita nízká, mimo jiné v jihovýchodních státech Georgia, Alabama, Virginie, Severní Karolína a Jižní Karolína. V těchto státech se respondenti domnívají, že mobilita je dvakrát vyšší než ve skutečnosti. Naproti tomu v severních státech, kde je sociální mobilita vyšší, mimo jiné ve Vermontu, Montaně, Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Washingtonu, respondenti její míru podceňují.

Data utvrzují názory obou táborů

Součástí naší studie tak bylo, že jsme s údaji o sociální stratifikaci v Evropě a Americe seznámili účastníky. Zjistili jsme, že ti, kdo se označili za liberály a konzervativce, interpretovali tyto informace odlišně. Liberálové se například po seznámení s pesimistickými informacemi o mobilitě ještě víc přiklonili k politikám přerozdělování, jako je veřejné vzdělávání a všeobecná zdravotní péče.

S konzervativci tato zjištění naopak nehnula. Uznávali sice, že nízká sociální mobilita je ekonomicky omezující, ale odpor k vládním intervencím a přerozdělování u nich zůstal stejný jako před tím, než jsme se s nimi o zjištěné údaje podělili.

Mám za to, že jedním z důvodů reakce konzervativců je nedůvěra. Mnozí konzervativci vládou hluboce opovrhují. Jen 17 % konzervativních voličů v USA a Evropě uvádí, že politickým lídrům své země mohou důvěřovat. Podíl konzervativců s celkově negativním názorem na vládu činil 80 %, mezi liberály se hodnota blížila 50 %. Vysoké procento konzervativců navíc uvádí, že nejlepším způsobem jak potlačit nerovnost je snížit zdanění podniků a lidí.

Podezřívavost vůči vládě však může vyplývat i z přesvědčení, že politické systémy jsou ohnuté a že politici nedokážou nebo nechtějí stav věcí zlepšit, protože jsou „v zajetí“ zavedených zájmových skupin, utápí se v legislativní bezvýchodnosti nebo je brzdí byrokracie. Stručně řečeno, když konzervativci zjistí, že sociální mobilita je nižší, než se domnívali, jsou přesvědčeni, že vláda není řešením, ale naopak jádrem problému. Jak poznamenal J. D. Vance ve svých pamětech Hillbilly Elegy z roku 2016, mnozí na americké pravici jsou dnes přesvědčeni, že „není tvoje vina, že jsi nula, je to vina vlády“.

Možná že jsme v USA a Evropě natolik polarizovaní, že i po získání týchž informací reagujeme opačně. Levice chce robustnější stát, pravice chce jeho zeštíhlení. Ovšemže realita není až tak úhledná. Je však zřejmé, že názory lidí na sociální mobilitu mají stejnou spojitost s ideologií a geografií jako s jejich poměry.

 

Autorka textu Stefanie Stantcheva je docentka ekonomie na Harvardově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 
 
 
 

Čtěte více:

Ztratíme peníze z EU?
23.02.2018 6:45
Země východní Evropy již z EU obdržely miliardy eur, budoucnost ale v...
Paralelní realita: Podle Němců mohou za krizi všichni ostatní, podle Italů a Francouzů Němci
22.02.2018 11:59
Politický komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky tvrdí, že evropské z...
Potvrzeno: Německá ekonomika loni rostla nejrychleji od roku 2011
23.02.2018 10:07
Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl proti předch...
Miliardář Ray Dalio: USA se propadnou do recese za současného prezidenta Trumpa
23.02.2018 10:52
Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že Spojené státy se ještě pře...
Italské volby se blíží: Jak mohou dopadnout na trhy?
23.02.2018 12:23
Většina analytiků se dnes shodne, že vítěz italských voleb, které prob...

Váš názor
  • Zhroucení
    26.02.2018 9:58

    Je-li uvedená naděje na sociálnímobilitu mýtem (a mnohé dokumenty to skutečně potvrzují), pak je mnohem nebezpečnějším jevem pro budoucnost socialistický, slovanský nebo čínský pokrytecký sen, že se všichni mohou mít dobře, aniž by se o to nějak zasloužili, protože v takovém snu "Já" je sprosté slovo, které jsme nahradili všeobjímaícím "my". Anebo se pletu a nic z ekonomie už neplatí a peníze, potraviny a sociální péče už nejsou vzácnými statky.
    • Re: Zhroucení
      26.02.2018 18:50

      Máte pravdu. Já bych však "průzkumy" a názory levičácké neziskovky podporované Sorosem a arabskými šejský nebral moc vážně.
      Dan
Aktuální komentáře
22.01.2025
17:30Dvě zajímavé teorie
16:57Index S&P500 útočí na historická maxima  
14:42Daňové změny kolem investic s rokem 2025: Časový test, prodeje, dividendy
13:54Jakub Blaha: Netflix přidal nejvíce uživatelů v historii  
12:16Člen rady ČNB Procházka očekává únorový pokles sazeb, delší výhled je ale nejasný
12:04Evropské trhy v dobrém rozmaru. Americká cla možná přijdou, ale ne hned  
11:30Průzkum: Velké německé podniky přesouvají kvůli nákladům výzkum do zahraničí
10:48Deloitte: České byty ve 3. čtvrtletí průměrně zdražily mezičtvrtletně o 2,3 pct
9:09Rozbřesk: Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou v USA a v Evropě?
8:54Netlflix zveřejnil výsledky, Trump představil Hvězdnou bránu. Evropa zahájí smíšeně  
8:44Trump představil Stargate, podle šéfa OpenAI jde o "nejdůležitější projekt této éry"
8:29Trump opět pohrozil zavedením nových cel na dovoz z EU
8:21Počet předplatitelů streamovací služby Netflix (+14 %) překonal 300 milionů
6:08FX Strategie: ECB sazby sníží, Fed nikoliv a nižší tuzemská inflace poslala korunu do defenzivy  
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (12/24 Q4, Bef-mkt)
Alcoa Corp (12/24 Q4, Aft-mkt)
Discover Financial Services (12/24 Q4, Aft-mkt)
GE Vernova Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
Halliburton Co (12/24 Q4, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (12/24 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
TE Connectivity PLC (12/24 Q1, Bef-mkt)
12:45Johnson & Johnson (12/24 Q4)
13:30Ally Financial Inc (12/24 Q4)