Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chanos: Bitcoin je snahou o monetární Somálsko, Čínu táhnou dluhy

Chanos: Bitcoin je snahou o monetární Somálsko, Čínu táhnou dluhy

13.06.2018 12:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Jim Chanos, který stojí v čele investiční společnosti Kynikos Associates, je známým investorem, který si oblíbil zejména krátké pozice a sázky na pokles hodnoty různých aktiv. V rozhovoru pro Institute for New Economic Thinking hovořil o „cyklu podvodů“, který časově o něco zaostává za tradičním finančním cyklem. Jeho tahounem jsou změny v důvěře lidí, kteří jsou ochotni investovat do „schémat, která vypadají příliš dobře na to, aby byla pravdivá“. Příkladem takových schémat je řada technologických startupů, která zbankrotovala po prasknutí finanční bubliny, či firmy jako Enron a WorldCom.

Cyklus podvodů, které jsou v mnoha případech jen další variací na Ponzi schémata, se tedy vyvíjí podle toho, jak do nich proudí nové peníze. Pokud jich je dost, probíhá expanze, když ale jejich zdroje dojdou, přijdou bankroty. Podle Chanose je tedy namístě být opatrný zejména v případech, kdy ekonomický a finanční cyklus trvá delší dobu, protože pak lidé začnou být, co se týče jejich investic, neopatrní. „Dnes tu máme bitcoin a ICO, tedy úpis nových kryptoměn. Jejich popularita v roce 2017 prudce vzrostla, ale podle mého názoru uvidíme stále více pochybných společností s tím, jak bude tento býčí trh stárnout. Věci začnou prosakovat na povrch a bitcoin s ICO jsou jen jedním z důkazů,“ míní Chanos.

„Za celou dnešní kryptománií stojí myšlenka, že se musíme zbavit současné fiat měny a vytvořit si vlastní fiat měnu, za kterou ale nestojí žádný věřitel poslední instance. Pak tu jsou ti, kteří věří, že kryptoměny jsou zajištěním proti apokalypse. Domnívají se, že uchovají svou hodnotu, jenže v tom nejhorším scénáři je uchování hodnoty v případě digitálních měn nejméně pravděpodobné. V něm totiž bude mít největší hodnotu jídlo,“ řekl investor s tím, že celkově jde o libertariánské fantazie.

„Pokud fiat měny pošlou svět do kolen, což se může stát, to poslední, co chci vlastnit ve chvíli, kdy přestane fungovat elektřina, je bitcoin,“ uvedl Chanos. Poukazoval i na technické překážky, které souvisejí s používáním bitcoinů, a dodal: „Ve skutečnosti jde jen o finanční spekulaci, která se maskuje jako technologický pokrok v monetární politice. Někdo to nedávno popsal jako snahu o vytvoření monetárního Somálska“.

Chanos varuje i před tím, aby se investoři ve snaze odhalit podvodníky spoléhali na auditory: „Když se mě lidé ptají na velké korporátní podvody, obvykle se zajímají o to, kdo dané firmy auditoval. Já jim říkám, že je to úplně jedno, protože každý velký podvod byl někým auditován a většinou nějakou významnou společností. Navíc u auditů čínských společností obchodovaných na americkém trhu například Pricewaterhouse v malé poznámce pod čarou píše, že pouze zkontroloval práci společnosti, se kterou v Číně spolupracuje. Auditoři navíc nesestavují účetní výkazy, jenom je kontrolují, a na problém přijdou pouze tehdy, pokud je na něj někdo upozorní, nebo se na něco záměrně zaměří. Nejsou to detektivové a v konečném důsledku je vše o vedení firmy a jejích kontrolních orgánech.“

Chanos tvrdí, že v historii neznáme případ, kdy by došlo ke stejnému zadlužení jako v Číně a poté nenásledovala finanční krize. „Vždy mi na to někdo řekne, že tyhle dluhy nejsou důležité, protože si je Číňané dluží sami sobě. Kdyby to ale byla pravda, pak by Zimbabwe bylo jednou z nejbohatších zemí na světě. Tempo a objem čínského zadlužování bere dech. V podstatě jde o ekonomiku, kterou táhnou dluhy a investice. Stále se vlastně jedná o jedno velké staveniště a projekt Nové hedvábné stezky je snahou exportovat tento model za hranice země,“ míní Chanos.

„Kapitalismus je to nejlepší, co máme k dispozici. V té nejlepší verzi má ale dobrá pravidla a hlavně dobré rozhodčí. Pokud je systém zkorumpovaný, platíme cenu. Dobře jsme to viděli po finanční krizi a i dnes se řada lidí stále domnívá, že „bastardům to zase vyšlo, ale já trpím“. Lidé cítí, že byli zneužití a vyvolává to ty nejhorší nálady. Pak je jen krok k sociálním nepokojům a rozdělení společnosti,“ řekl Chanos.

Zdroj: Institute for New Economic Thinking

 

Čtěte více:

Bitcoin jako epidemie? Sorosovi to nevadí
10.04.2018 18:59
Největší bublina v historii praská, alespoň podle Bank of America. Bit...
Morgan Stanley: Těžba bitcoinů při kurzu pod 8600 USD je ztrátová
20.04.2018 11:56
Pokud se virtuální měně bitcoin brzy nepodaří vystoupit zpět nad 8600 ...
Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
21.05.2018 17:38
V roce 2016 došlo ve Švédsku jen k dvěma bankovním loupežím. Před osmi...
Bitcoin novým indikátorem strachu?
30.05.2018 16:09
Změna ceny bitcoinu a dalších kryptoměn se stala dobrým ukazatel tržní...
O budoucnosti kryptoměn nakonec rozhodnou banky. A možná je to nejlepší
07.06.2018 10:35
Hlavní aktéři kryptorevoluce bitcoin a ether od prosince minulého roku...

Váš názor
  • Souhlas
    13.06.2018 13:49

    Super článek, naprostý souhlas. Velmi inspirativní je ten poslední odstavec - a co jak jsme na tom v ČR, máme nyní u kormidla politiky, kteří budou dávat dobrá pravidla a budou dobrými rozhodčími?
    Aleš Müller
    • Re: Souhlas
      14.06.2018 12:53

      Palec vzhůru k tématu! Souhlasím, vtipné a precizně formulované! I překlad je velmi přesný, originál jsem našel na https://www.ineteconomics.org/perspectives/blog/jim-chanos-cryptocurrency-is-a-security-speculation-game-masquerading-as-a-technological-breakthrough. Chytrá a obohacující oddychová četba.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba