Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Racionální odpor vůči globalizaci je nevyhnutelný

Racionální odpor vůči globalizaci je nevyhnutelný

04.10.2018 6:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Současný odpor vůči globalizaci je na Západě fenoménem této dekády. Typickými příklady jsou dvoje volby v roce 2016 – britské volby o brexitu a zvolení protekcionistického Donalda Trumpa prezidentem USA. V obou případech se jednalo o bohaté země, které se odvrátily od dlouhodobého procesu globální integrace. Někteří komentátoři zpochybňují rozum voličů, kteří jsou za tento odklon zodpovědní. Tvrdí, že se nechali zmást zavádějícími kampaněmi a zahraničními hackery. Chtějí nové referendum o brexitu, ve kterém by mohli mít odpůrci šanci svou chybu napravit.

Lubos Pastor a Pietro Veronesi na stránkách VoxEU ale mají jiný přístup. Vymysleli teorii, podle které je odpor voličů proti globalizaci naprosto racionální. Nejen, že se podle jejich teorie může tato protivlna objevit, ale je dokonce nevyhnutelná.

Model dvou ekonomik

Subjekty v jejich modelu chtějí spotřebovávat a nechtějí nerovnost, přičemž důvody pro preferenci rovnosti jsou různé. Rovnost pomáhá předcházet zločinnosti a zachovává sociální stabilitu. Nerovnost naopak způsobuje u všech příjmových skupin obavy o svůj status, což vede ke zdravotním a společenským problémům. Podle průzkumů jsou lidé, kteří čelí menší nerovnosti, šťastnější.

Vedle averze k nerovnosti počítá model i s heterogenitou v averzi k riziku. Tato heterogenita vyvolává v rostoucí ekonomice větší nerovnost, protože aktéři s menší averzí k riziku spotřebovávají čím dál větší podíl celkového výstupu. Autoři používají rozdíly v averzi k riziku na úrovni jednotlivců k tomu, aby zachytili skutečnost, že někteří jednotlivci mají větší výhody z globálního růstu než ti ostatní. Navíc interpretují rozdíly v averzi k riziku na úrovni celé ekonomiky jako rozdíly ve finančním vývoji. Pro zjednodušení uvažují dvě ekonomiky – USA a zbytek světa. Předpokládají, že aktéři v USA jsou méně averzní k riziku než aktéři ze zbytku světa, čímž zachycují myšlenku, že USA jsou finančně vyvinutější než zbytek světa.

Na začátku jsou tyto dvě ekonomiky finančně integrované – neexistují žádné bariéry obchodu a riziko se sdílí globálně. Pak obě ekonomiky vypíšou volby se dvěma kandidáty. „Mainstreamoví“ kandidáti slibují, že zachovají globalizaci, zatímco „populističtí“ kandidáti slibují, že s ní skoncují. Pokud si jedna z těchto zemí zvolí populistu, nastane přechod k autarkii a přeshraniční obchodování se zastaví.

Mainstream, nebo populismus?

Globálně sdílená rizika zhoršují nerovnost USA. Američané se svou nízkou averzí k riziku si pojišťují subjekty ze zbytku světa tím, že drží agresivní a různorodé portfoliové pozice. Subjekty, které drží nejagresivnější pozice, mají neúměrný přínos z globálního růstu. Výsledná nerovnost vede některé americké voliče, kteří se cítí být globalizací upozadění, aby volili populisty.

Když se americký volič rozhoduje, zda volit mainstream, anebo populismus, čelí volbě mezi spotřebou a nerovností. Pokud budou zvoleni populisté, bude spotřeba nižší, ale nerovnost amerických subjektů také nižší. Po přechodu na autarkii si Američané nebudou moci dále půjčovat od zbytku světa, aby financovali svou nadměrnou spotřebu. Na druhou stranu jejich nerovnost také klesne, protože nepřítomnost přeshraniční páky jejich portfoliové pozice sjednotí.

Jak roste výstup, dodatečný užitek ze spotřeby klesá a Američané jsou čím dál ochotnější obětovat spotřebu výměnou za rovnost. Když roste výstup dostatečně rychle, více než polovina Američanů bude dávat přednost autarkii a populisté vyhrají americké volby. Závěr tedy je: v rostoucí ekonomice populisté nakonec vyhrají. V demokratické společnosti, která si cení rovnosti, nemůže globalizace dlouhodobě přežít.

Závěr modelu

Model tak předvídá, že podpora populismu by měla být silnější v zemích, které jsou finančně vyspělejší, mají větší nerovnost a schodek běžného účtu. USA a Velká Británie jsou dobrými příklady. Obě země mají vysoký finanční rozvoj, velkou nerovnost a schodky běžného účtu. Naproti tomu Německo je podle autorů méně finančně rozvinuté, jeho nerovnost je menší a má značný přebytek běžného účtu. Jejich model tak zdůrazňuje odvrácenou stránku finančního vývoje – podporuje růst nerovnosti, což nakonec vede k odporu populistů.

V závěru autoři uvádějí, že pokud chtějí politici zachránit globalizaci, musí zařídit, aby se svět od tohoto modelu odlišoval. Atraktivní variantou je, že by zlepšili finanční systémy méně vyvinutých zemí. Menší rozdíly mezi stát ve finančním vývoji by zmírnily nerovnoměrný vliv přeshraničního sdíleného rizika. Vyváženější sdílená globálního rizika by vyústila v nižší schodky běžných účtů a nakonec v nižší nerovnost v bohatém světě.

Autoři: Lubos Pastor a Pietro Veronesi, VoxEU


Čtěte více:

Víkendář: Z populismu je potřeba vytěžit to nejlepší
01.07.2018 10:17
Každá čtvrtá vláda v Evropě má nyní podle stránek Politico populistick...
Kapitalismus potřebuje ke svému přežití sociální stát
18.07.2018 14:31
V pravicových i levicových mýtech je sociální stát dílem socialismu. A...
Žádný univerzální europopulismus neexistuje a tradiční strany ještě nemusí mít to nejhorší za sebou
18.09.2018 16:15
Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu se ve vztahu k politickému výv...
Skrytá tvář Itálie a náraz populismu na zeď reality
26.09.2018 13:26
Nadia Gharbi z investiční společnosti Pictet upozorňuje na jeden rys I...

Váš názor
 •  
  04.10.2018 9:01

  1/ Vysoká averze k riziku není nic jiného než levicová orientace. Vede prokazatelně a spolehlivě k slabému růstu ekonomiky a postupnému chudnutí celé populace. 2/ Z dlouhodobého hlediska na antiglobalismu není vůbec nic racionálního. Je to o snaze konzervovat poměry v domnění, že si tak dotyčný pomůže. Nepomůže. Nicneděláním či zablokováním možnosti vývoje prostě žádné nové hodnoty nevznikají, aby lidé byli bohatší. 3/ Populista je politik, který se zaštiťuje lidem, preferencemi a popularitou. Nikoli rozumem, morálkou, dobrou vůlí, hodnotami či smyslem pro realitu. 4/ Rozdělení na levici a pravici pochopitelně přetrvává. Tak jako historie neskončila, tak neskončí rozdělení na levici a pravici. A to ani v případě, že bychom všichni měli stejné příjmy. Je to totiž mj. o morálce a o hodnotách. A ty máme každý jiné...
  stanislav.hrouzek
 • Kefalín
  04.10.2018 7:57

  A povedzte Kefalík - čo si predstvaujete pod takým pojmom - populista..?
  sgt.Mike
Aktuální komentáře
26.02.2021
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí
8:01PFNonwovens a.s.: Výsledky rozhodování valné hromady mimo zasedání
6:03Goldman Sachs: Porostou zisky i dividendy, banky atraktivní
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university