Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší výzva moderního kapitalismu: Tunel

Největší výzva moderního kapitalismu: Tunel

07.01.2019 18:20

Pokud bych měl vybrat svého kandidáta na nejslabší místo moderního kapitalismu, asi by to byl tunel. Ne v tom smyslu, v jakém se o něm hovoří u nás. I když i ten dokáže napáchat velké škody a přimět řadu lidí k úvahám o tom, že pokud s moderními auty bouráme, byl by asi lepší návrat k žigulíku (viz moje páteční úvaha). Na mysli mám tunel, o kterém hovořil už před mnoha desetiletími Albert Hirschman. Podívejme se na jednu z jeho forem, kterou mám konkrétně na mysli.

Následující dva grafy porovnávají vývoj produktivity a reálných mezd v USA a v Evropě. Obě ekonomiky vykazují hodně podobný trend: Produktivita dlouhodobě roste rychleji než mzdy (přerušovanou čarou je v obou grafech vyznačen poměr obou proměnných). Nebo obráceně řečeno, mzdy nerostou tak rychle, jako produktivita.

0

Po letech kapitalismu, který prospíval všem (a mimo jiné popíral marxistické vidění budoucnosti a světa), tak od osmdesátých let nabral vývoj opět směr k systému, kde práce dostává stále menší podíl na upečeném koláči. Což v praxi často znamená, že ti nejbohatší dál prudce bohatnou, zatímco střední střída svým životním standardem cca stagnuje. A tu se do hry dostává mechanismus onoho Hirschmanova tunelu. Zkráceně jde o následující: V tunelu dojde k dopravní zácpě, po nějaké době se opět začne pohybovat levý pruh. Řidiči v pravém pruhu se radují v očekávání, že po chvíli se pohne i jejich řada. Jenže ta se stále nehýbe a frustrace v tomto pruhu nakonec roste ještě více, než v době, kdy se nehýbalo nic.

Zrovna tak je to s příjmy a bohatstvím ve společnosti. Pokud bohatnou všichni, je vše v pořádku. Pokud nějakou dobu bohatne jen určitá skupina lidí, bývá to také v pořádku, protože zbytek společnosti to vnímá jako známku blížícího se zvýšení životního standardu pro všechny. Pokud k tomu ale nedojde, frustrace roste více, než kdyby stagnovaly příjmy a bohatství všech. „Nevyvolená“ skupina lidí totiž začne podezřívat tu druhou, že podvádí, či celý systém z toho, že je sám o sobě nakloněn jen některým.

Rozšiřování oné v grafech vyznačené mezery a obecně růst příjmové nerovnosti ve vyspělých zemích bývá často připisováno na vrub globalizaci, které na globální trh práce vrhla velký objem levné pracovní síly. Trochu paradoxně tak snížila příjmové rozdíly mezi vyspělým a rozvíjejícím se světem, ale zároveň zvýšila ty na Západě, kde se nyní společnost „v pravém pruhu“ začíná bouřit. U nás sice tyto tlaky tolik nevnímáme, protože jsme společností s relativně rovnoměrně rozdělenými příjmy a bohatstvím, ale to z nás činí spíše výjimku.

Vedle globalizace mohou svou roli hrát i „roboti“ a podezříváme i rostoucí tržní sílu velkých společností. Na hlavní příčině přitom dost záleží a zejména na tom, zda je svou povahou stálá (asi ti roboti a nové technologie nahrávající vyjednávací síle kapitálu), či přechodná (dopad globalizace na globální cenu práce). Pokud je přechodná, křivky v grafech by se bez zásahu zvenčí měly začít zase potkávat. Pokud jde o jev, který by měl trvat i nadále, budeme muset volnému trhu možná trochu pomoci s příjmovou rovností, nebo se velká část společnosti rozhodne, že lepší jsou žigulíky, které jezdí sice mizerně, ale za to je má každý.


Čtěte více:

Co nyní nejvíce ohrožuje Spojené státy? Prý socialismus
02.11.2018 11:28
„Německo má svůj Sachverständigenrat, tedy skupinu akademiků, která je...
Kapitalismus není jen absence komunismu, nyní degeneruje do predátorské formy
12.12.2018 13:13
Jonathan Tepper je podle serveru ProMarket „zaníceným zastáncem svobod...
Moderní auta bourají, vraťme se nadšeně k žigulíkům
04.01.2019 18:28
Pokud nějaký nástroj, či systém nefunguje, tak to může mít v principu ...

Váš názor
 • Co to je kapitalismus?
  09.01.2019 15:39

  1. Co to je kapitalismus? Ekonomika založená na vlastnictví kapitálu? Nepoužíbejme "marxistické názvosloví". Žijeme (stále ještě) v tržní ekonomice. Základem naší ekonomiky není vlastncitví peněz nebo jiné formy kapitálu, ale proces, kdy statky získáváme dobrovolnou směnou na trhu. 2. Bohatnou všichni. Ovšem bohužel ne všichni stejně. Pokud bychom měl bohatnout všichni stejně, naprosto zničíme motivaci k výkonu - my starší jsme to zažili před rokem 1989. Mládí a nezkušenost vás, pane Soustružníku, omlouvá. Takového Krugmana neomouván nic, on je zjevem čirého pokrytectví. Všichno prostě ne,ůžou mít stejně. 3. To, že vítězí levicové myšlenky, je důsledkem kontinuálního rozvoje všeobecného volebního práva do jeho krajnosti. Je jasné, že většina voličů vydělává méně než horních 10-30%, volební hlas ale mají stejný. Tak si prosadí přerozdělení.
 • Domnívám se, že v USA bude za pár let silná komunistická strana
  09.01.2019 0:52

  Už dřívější výzkumy ukazovaly, že i demokratičtí voliči směřují doleva. Ještě kolem roku 2000 se za „liberály“, tedy v americkém kontextu levičáky, považovala asi čtvrtina demokratických voličů. Nyní je to skoro polovina. Podle jiného výzkumu klesla podpora „kapitalismu“ mezi americkými demokraty pod 50 procent.
  Špaček
 • .
  08.01.2019 13:39

  Masivní přerozdělování ve vyspělém světě vede k slabému růstu ekonomik. A slabý růst ekonomik vede k tomu, že bohatnout jen někteří. A protože to hloupí a chudí ještě stále nepochopili. Řešením není více přerozdělování (tím by jen o to rychleji zchudli všichni), ale jedině více liberalizace...
  stanislav.hrouzek
  • Re: .
   08.01.2019 16:42

   přesně napsáno, dokud normální člověk nepochopí, že mu stát bere polovinu "příjmu" a že za to dostává velmi slabé služby, resp, že valná část peněz se v systému rozebere a druhou "prožere" sám systém, tak se nic pro chudší nezmění, jenže zkuste někdo vysvětlit "joudovi" že ho stát odírá o polovinu jeho příjmu, když on chápe jen pojem čistá mzda :o)
   Mike
   •  
    08.01.2019 17:47

    A teď si vem, že zlí feudálové brali celej desátek!! Tak hrozná doba to tehdy byla...
    qwer
    • Desátky
     09.01.2019 16:31

     to si vzpomínám na školu, jak nám říkali: brali jim deset procent …!! To by mě zajímalo, jak by to podali dnes: brali jim jen půlku ...
     arim
 • Socialismus/prerozdelovani nikam nevede
  08.01.2019 9:42

  Soudruh "budeme muset volnému trhu možná trochu pomoci s příjmovou rovností" Soustruznik trochu zapomina, ze jeho socialismus nevede a nikdy nevedl k tomu, ze "kazdy mel Zigulik". V CCCP byl pocet soukromych vlastniku ziguliku (na milion obyvatel) urcite nizsi, nez pocet Porsche na hlavu v hnusne kapitalistickem zapadnim Nemecku.
  Hayek
  • Re: Socialismus/prerozdelovani nikam nevede
   08.01.2019 11:01

   Vaší poznámku si nedovedu vysvětlit jinak než naprostým nepochopením toho, co jsem napsal dnes a v článku předcházejícím. JS
   jirka002
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách