Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší výzva moderního kapitalismu: Tunel

Největší výzva moderního kapitalismu: Tunel

07.01.2019 18:20

Pokud bych měl vybrat svého kandidáta na nejslabší místo moderního kapitalismu, asi by to byl tunel. Ne v tom smyslu, v jakém se o něm hovoří u nás. I když i ten dokáže napáchat velké škody a přimět řadu lidí k úvahám o tom, že pokud s moderními auty bouráme, byl by asi lepší návrat k žigulíku (viz moje páteční úvaha). Na mysli mám tunel, o kterém hovořil už před mnoha desetiletími Albert Hirschman. Podívejme se na jednu z jeho forem, kterou mám konkrétně na mysli.

Následující dva grafy porovnávají vývoj produktivity a reálných mezd v USA a v Evropě. Obě ekonomiky vykazují hodně podobný trend: Produktivita dlouhodobě roste rychleji než mzdy (přerušovanou čarou je v obou grafech vyznačen poměr obou proměnných). Nebo obráceně řečeno, mzdy nerostou tak rychle, jako produktivita.

0

Po letech kapitalismu, který prospíval všem (a mimo jiné popíral marxistické vidění budoucnosti a světa), tak od osmdesátých let nabral vývoj opět směr k systému, kde práce dostává stále menší podíl na upečeném koláči. Což v praxi často znamená, že ti nejbohatší dál prudce bohatnou, zatímco střední střída svým životním standardem cca stagnuje. A tu se do hry dostává mechanismus onoho Hirschmanova tunelu. Zkráceně jde o následující: V tunelu dojde k dopravní zácpě, po nějaké době se opět začne pohybovat levý pruh. Řidiči v pravém pruhu se radují v očekávání, že po chvíli se pohne i jejich řada. Jenže ta se stále nehýbe a frustrace v tomto pruhu nakonec roste ještě více, než v době, kdy se nehýbalo nic.

Zrovna tak je to s příjmy a bohatstvím ve společnosti. Pokud bohatnou všichni, je vše v pořádku. Pokud nějakou dobu bohatne jen určitá skupina lidí, bývá to také v pořádku, protože zbytek společnosti to vnímá jako známku blížícího se zvýšení životního standardu pro všechny. Pokud k tomu ale nedojde, frustrace roste více, než kdyby stagnovaly příjmy a bohatství všech. „Nevyvolená“ skupina lidí totiž začne podezřívat tu druhou, že podvádí, či celý systém z toho, že je sám o sobě nakloněn jen některým.

Rozšiřování oné v grafech vyznačené mezery a obecně růst příjmové nerovnosti ve vyspělých zemích bývá často připisováno na vrub globalizaci, které na globální trh práce vrhla velký objem levné pracovní síly. Trochu paradoxně tak snížila příjmové rozdíly mezi vyspělým a rozvíjejícím se světem, ale zároveň zvýšila ty na Západě, kde se nyní společnost „v pravém pruhu“ začíná bouřit. U nás sice tyto tlaky tolik nevnímáme, protože jsme společností s relativně rovnoměrně rozdělenými příjmy a bohatstvím, ale to z nás činí spíše výjimku.

Vedle globalizace mohou svou roli hrát i „roboti“ a podezříváme i rostoucí tržní sílu velkých společností. Na hlavní příčině přitom dost záleží a zejména na tom, zda je svou povahou stálá (asi ti roboti a nové technologie nahrávající vyjednávací síle kapitálu), či přechodná (dopad globalizace na globální cenu práce). Pokud je přechodná, křivky v grafech by se bez zásahu zvenčí měly začít zase potkávat. Pokud jde o jev, který by měl trvat i nadále, budeme muset volnému trhu možná trochu pomoci s příjmovou rovností, nebo se velká část společnosti rozhodne, že lepší jsou žigulíky, které jezdí sice mizerně, ale za to je má každý.


Čtěte více:

Co nyní nejvíce ohrožuje Spojené státy? Prý socialismus
02.11.2018 11:28
„Německo má svůj Sachverständigenrat, tedy skupinu akademiků, která je...
Kapitalismus není jen absence komunismu, nyní degeneruje do predátorské formy
12.12.2018 13:13
Jonathan Tepper je podle serveru ProMarket „zaníceným zastáncem svobod...
Moderní auta bourají, vraťme se nadšeně k žigulíkům
04.01.2019 18:28
Pokud nějaký nástroj, či systém nefunguje, tak to může mít v principu ...

Váš názor
 • Co to je kapitalismus?
  09.01.2019 15:39

  1. Co to je kapitalismus? Ekonomika založená na vlastnictví kapitálu? Nepoužíbejme "marxistické názvosloví". Žijeme (stále ještě) v tržní ekonomice. Základem naší ekonomiky není vlastncitví peněz nebo jiné formy kapitálu, ale proces, kdy statky získáváme dobrovolnou směnou na trhu. 2. Bohatnou všichni. Ovšem bohužel ne všichni stejně. Pokud bychom měl bohatnout všichni stejně, naprosto zničíme motivaci k výkonu - my starší jsme to zažili před rokem 1989. Mládí a nezkušenost vás, pane Soustružníku, omlouvá. Takového Krugmana neomouván nic, on je zjevem čirého pokrytectví. Všichno prostě ne,ůžou mít stejně. 3. To, že vítězí levicové myšlenky, je důsledkem kontinuálního rozvoje všeobecného volebního práva do jeho krajnosti. Je jasné, že většina voličů vydělává méně než horních 10-30%, volební hlas ale mají stejný. Tak si prosadí přerozdělení.
  • Re: Co to je kapitalismus?
   09.01.2019 16:28

   1."Základem naší ekonomiky není vlastnictví peněz nebo jiné formy kapitálu, ale proces, kdy statky získáváme dobrovolnou směnou na trhu." Tohle v uvozovkách se opravdu povedlo :-). 2. "Nepoužívejme marxistické názvosloví" Jedná se o další perličku. Přítomnost na oslavě 200. výročí Marxova narození v Trevíru jsi Junckerovi schválil? -:).
   medvedvsechnosned
 • Domnívám se, že v USA bude za pár let silná komunistická strana
  09.01.2019 0:52

  Už dřívější výzkumy ukazovaly, že i demokratičtí voliči směřují doleva. Ještě kolem roku 2000 se za „liberály“, tedy v americkém kontextu levičáky, považovala asi čtvrtina demokratických voličů. Nyní je to skoro polovina. Podle jiného výzkumu klesla podpora „kapitalismu“ mezi americkými demokraty pod 50 procent.
  Špaček
 • .
  08.01.2019 13:39

  Masivní přerozdělování ve vyspělém světě vede k slabému růstu ekonomik. A slabý růst ekonomik vede k tomu, že bohatnout jen někteří. A protože to hloupí a chudí ještě stále nepochopili. Řešením není více přerozdělování (tím by jen o to rychleji zchudli všichni), ale jedině více liberalizace...
  stanislav.hrouzek
  • Re: .
   08.01.2019 17:17

   Kéž by to pochopili konečně i v Bruselu a přestali přerozdělovat to, co nadnárodní entita ani sama nevytvořila.
   medvedvsechnosned
  • Re: .
   08.01.2019 16:42

   přesně napsáno, dokud normální člověk nepochopí, že mu stát bere polovinu "příjmu" a že za to dostává velmi slabé služby, resp, že valná část peněz se v systému rozebere a druhou "prožere" sám systém, tak se nic pro chudší nezmění, jenže zkuste někdo vysvětlit "joudovi" že ho stát odírá o polovinu jeho příjmu, když on chápe jen pojem čistá mzda :o)
   Mike
   •  
    08.01.2019 17:47

    A teď si vem, že zlí feudálové brali celej desátek!! Tak hrozná doba to tehdy byla...
    qwer
    • Desátky
     09.01.2019 16:31

     to si vzpomínám na školu, jak nám říkali: brali jim deset procent …!! To by mě zajímalo, jak by to podali dnes: brali jim jen půlku ...
     arim
    • qwer
     08.01.2019 18:11

     A to si představ, co brali např. Španělé či Angličani svým koloniím....
     medvedvsechnosned
     • Re: qwer
      08.01.2019 18:16

      QWer napsal vtip. Desetina je méně než polovina nácku
      Velkamedvědice
      • qwer
       08.01.2019 18:20

       Já jsem vtip pro změnu nenapsal.
       medvedvsechnosned
       • Re: qwer
        08.01.2019 18:24

        Podle reakce si ho ani nepochopil.
        Velkamedvědice
        • VM
         08.01.2019 18:26

         Stačí, když jsem za 15 let pochopil přerozdělovací a dotační systém Bruselu.
         medvedvsechnosned
         • Re: VM
          08.01.2019 18:30

          No budeš evidentně pomalejší.
          Velkamedvědice
          • VM
           08.01.2019 18:34

           To jistě ano. Protože ti bystřejší již hlasovali proti Bruselu před 15 lety.
           medvedvsechnosned
           • Re: VM
            08.01.2019 18:35

            Já pro vstup nehlasoval a vtip sem pochopil.
            Velkamedvědice
            • VM
             08.01.2019 18:38

             Zřejmě se ti zatemnil mozek až po roce 2003.
             medvedvsechnosned
             • Re: VM
              08.01.2019 18:42

              Zřejmě. Při setkání z latentním rasismem. Při zjištění kolik ubožáku lže a překrucuje a vlstní neschopnost svídí na Brusel. Při zjištění jak čeští úředníci zaváději do praxe nesmysly údajně kvůli Bruselu, i když je nechtěl. Při zjištění, že mezinárodní právo brání čechy více než české a podobně.
              Velkamedvědice
              • VM
               08.01.2019 18:45

               Brusel je podhoubí byrokracie žijící z peněz národních zemí.
               medvedvsechnosned
               • Re: VM
                08.01.2019 18:49

                A zšeho by tak asi měl fungovat. Jsou tam zástupci jednotlivých národů. Byrokracie je strašná, ale tvůj milášek Babiš si větev nepodřeže.
                Velkamedvědice
                • VM
                 08.01.2019 18:51

                 Brusel fungovat nemusí. Nebo je snad podmínkou tvého žití je Brusel? Naše země stoky let Brusel ani Moskvu nepotřebovala.
                 medvedvsechnosned
                 • Re: VM
                  09.01.2019 16:15

                  Naše země byla od příchodu Slovanů v šestém století neustále hříčkou mocností. Už Velká MOrava lavírovala mezi Byzancí a Franskou říší. Pak české knížectví, posléze království bylo součástí Římské říše. Nebo byl Karel IV. snad českým císařem. V děšjinách Slovanů na našem území prakticky nebylo období, kdybchom nebyli součástí většího celku - snad za Husitů 1419-1934, ale i v té době existovaly vztahy mimo Čechy (Morava a Slezsko do značné míry neměly s Husity nic společného).
                  Pracovitý Prosecký
                  • Prosecký
                   09.01.2019 16:42

                   Považuješ pro český národ s jeho historickými hodnotami za přínosný také "celek", jež např. nutí naší zemi k politickému islámu formou uprchlických kvót a Dublinu? Opravdu jsou takové praktiky pro Česko pozitivní? Máš ponětí, jak se chovají ke křesťanům např. v arabském světě?
                   medvedvsechnosned
                 • Re: VM
                  08.01.2019 18:57

                  Nic nemusí být. V propojeném světě je to vyhodnější. Nejme Anglie a i ta váhá. 42 procent britů proti 40 chce refendum o podmínkách.
                  Velkamedvědice
                  • VM
                   08.01.2019 19:31

                   Británie váhá? Jak váhá? My také váháme, když zde proběhlo referendum?
                   medvedvsechnosned
                   • Re: VM
                    09.01.2019 16:47

                    Inteligentní člověk text chápe. Nacionalistickému blbečku nepomůže ano svěcená
                    Velkamedvědice
                    • VM
                     09.01.2019 16:49

                     Já tedy rozhodně neváhám :-)
                     medvedvsechnosned
   • Mike
    08.01.2019 16:58

    A ještě k tomu je třeba připočítat, že si vše musí člověk stejně zaplatit. Počínaje plombou u zubaře a konče studiem na VŠ. Ještě, že ten poplatek 30 korun za otevření dveří lékařské ordinace byl dočasně zrušen. Kde potom vzít miliony na vlastní "králíkarnu". Občané ČR ve své většině vytrvali ve svém přesvědčení, že hodnotami režimu, který zde byl do roku 1989, lze pohrdat, ale že nový režim, ať již se vydával za pravicový nebo levicový, příliš o své ohleduplnosti nepřesvědčil. Snad jen tím, že umožnil malé části společnosti zbohatnout a druhé žít na dluh. A tak, jak prý už dávno říkal Egypťan Sinuhet, vše zůstalo OK: bohatí bohatli, chudí chudli, lháři lhali, zloději kradli a ti ostatní se kvůli tomu na sebe zlobili.
    medvedvsechnosned
    • Re: Mike
     08.01.2019 17:32

     A ynovu dokola ja pablb , mluvíš ya všechny a postopadesáte egzpťan.. Nejde o to, jestli preroydeluje Praha nebo vídeň, ale co se prerozdeluje a rozkrade místo silný jedinec , slabý stát.. Ty nemluv o ohledl plnosti, matkám samoživitelkam bey alimentů nejseš ochoten pomoci
     Velkamedvědice
     • VM
      08.01.2019 17:39

      tady se přerozděluje dvoustupňově. První přerozdělování probíhá v Praze, další v Bruselu. To první je nezbytné pro zajištění základních funkcí chodu státu. To druhé je zbytečné celé. Můžeme však vést diskusi o tom, zdali pražské přerozdělování není zbytečně markantní.....
      medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
22.03.2019
9:22Společnost Nike zvýšila čtvrtletní tržby o sedm procent
9:16Rozbřesk: Odklad brexitu nahrává stabilitě sazeb ČNB
9:00Jednání o bankovní dani a snížená cílová cenu ČEZu  
9:00Komerční banka, a. s. - Výroční zpráva KB 2018
8:55EU27 nevyhověla žádosti Mayové, odklad brexitu musí být kratší
8:35Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
8:34Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením
5:59Posedlost svazkem, který nemusí fungovat?
21.03.2019
21:01Americké indexy přepisují letošní maxima
18:48Zaděláno na ocelové investiční zklamání?
17:33Jakub Lukáš: Akcie ČEZ vidím do budoucna pozitivně (video)
17:27Akcie v USA startují vzhůru, Evropa přešlapuje, eurodolar se vrací. Doznívá Fed, komplikuje se brexit  
17:22Praha hranici 1080 bodů opět neudržela, akcie Levi Strauss při IPO +30 %  
17:05Summary: Biogen odepsal skoro třetinu hodnoty, Heidelbergcement se snaží udržet zisk pohromadě
15:43Biogen končí studii experimentálního léku proti Alzheimerově nemoci, akcie -28 %
15:21Micron Technology: Žádná katastrofa na čipech se nekoná (komentář analytika)  
14:21Brexit bez dohody = nižší HDP a slabší koruna
14:03BoE: Sazby beze změny, na brexit můžeme zareagovat jakýmkoli směrem  
12:30Dolar si líže rány po včerejším Fedu, výnosy v Evropě klesají, ale akcie zůstávají v klidu  
11:47Finsko musí zneškodnit demografickou časovanou bombu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tiffany & Co (01/19 Q4)
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
15:00USA - Prodeje starších domů