Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Je euro odsouzeno k trvalému strádání?

Rozbřesk: Je euro odsouzeno k trvalému strádání?

06.03.2019 9:08
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Kurz eura živoří. Pro zhodnocení dlouhodobé podhodnocenosti či nadhodnocenosti kurzu existují různé metriky - nám pro demonstraci bídy eura postačí ty dvě nejprimitivnější a nejjednodušší. Tou první je odchylka od parity kupní síly, kde podle statistik OECD vykazuje společná evropská měna vůči dolaru podhodnocení 22 %. Dodejme, že v případě tzv. Bic Mac indexu mezi sebou jednoduše podělíme cenu identického hamburgeru v USA a v eurozóně registrujeme podhodnocení eura ve výši 14 %. Vezmeme-li si k ruce druhou jednoduchou metriku, a to dlouhodobý průměr spočítaný od vzniku eurozóny, tak ten pro kurz eurodolaru vychází 1,21.

Férová dlouhodobá hodnota kurzu euro(dolaru) může být ovšem dost odlišná od férové hodnoty pro střednědobý či krátkodobý horizont. V tomto případě vše válcuje úrokový diferenciál, kterému v dnešní době pevně vládnou centrální banky - tedy v tomto konkrétním případě ECB a Fed (či třeba ČNB, pokud nás zajímá kurz EUR/CZK). Učebnicově vzato, jestliže centrální banky dopustí vznik úrokového diferenciálu, tak to znamená, že měna s vyššími úrokovými sazbami by měla na forwardu oslabovat. A to je přesně případ eurodolaru (či chceme-li páru EUR/CZK), kde je rozdíl například u krátkodobých úrokových sazeb několik procentních bodů, což implikuje, že dolar (či koruna) by měly za rok oproti euru oslabit o tři (či dvě) procenta. Na uvedený fenomén se lze však dívat i z druhé strany - neboli pokud např. politika Fedu vede k rozšíření úrokového diferenciálu vůči sazbám ECB, tak spotový kurz dolaru by měl zpevňovat tak, aby dlouhodobý forwardový kurz (eurodolaru) nebyl příliš daleko od hodnot, které lze považovat za dlouhodobě rovnovážné. Jinak řečeno, podíváme-li se na dvou či tříletý forwardový kurz eurodolaru, tak shledáme, že tyto hodnoty nejsou příliš vzdálené od dlouhodobých férových úrovní daných paritou kupní síly, či dlouhodobým průměrem, tak jak bylo zmíněno na začátku tohoto textu.

Jak centrální banky touto aritmetikou zamíchaly v poslední době? Správná prognóza úrokového diferenciálu sice stále zůstává alfou a omegou pro krátkodobý odhad kurzu, avšak k tomu se ještě musí připočítat i odhad toho, jak dlouho bude centrální banka držet úrokové sazby nezměněny, resp. jak dlouho je ochotna je mít nastaveny mimo dlouhodobou fundamentální hodnotu. A to je právě případ čtvrtečního zasedání ECB. Až dosud banka slibovala, že udrží absurdní záporné úrokové sazby do konce léta, čímž odsoudila spotový kurz eura k několika měsíčnímu strádání. Teď hrozí, že tato nenormální doba bude prodloužena na daleko delší horizont.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Česká koruna se opatrně tlačí na úroveň 25,60 EUR/CZK. Tento týden koruna čeká na ECB a domácí mzdy. Pro korunu by byl pozitivní pokračující rychlý růst mezd lehce pod 8 % (v zásadě očekáváme) a změna rétoriky ECB (bude záležet na změnách v prognóze).

Zahraniční forex
Strach z nadcházejícího zasedání ECB a relativně dobrá data z USA (ISM ve službách) zatlačily eurodolar na hranici 1,13, resp. ke spodní úrovni pásma, ve kterém se měnový pár pohybuje již řadu měsíců, resp. kvartálů. O tom zdali EUR/USD propadne pod klíčovou úroveň technické podpory nerozhodnou dnešní americká data z trhu práce (ADP), ale čtvrteční zasedání ECB. 

Dnes odpoledne končí zasedání polské centrální banky (NBP) a přestože banka zcela jistě ponechá měnovou politiku beze změny, mohou být jeho výstupy zajímavé. Kromě toho, že NBP zveřejní základní výstupy z nové kvartální makroekonomické prognózy, tak se bude muset RPP vyjádřit ke dvěma zásahům vlády, které mohou viditelně ovlivnit vývoj polské ekonomiky ve střednědobém horizontu.

V první řadě jde o to, že celková míra inflace bude v tomto roce výrazně nižší než NBP odhadovala v poslední prognóze. Podstatně nižší inflačním výhled umožní guvernérovi NBP Glapinskému zopakovat názor, že oficiální úrokové sazby NBP se nebudou měnit další dva roky. Zcela opačně by teoreticky na rétoriku NBP mělo zapůsobit vládní rozhodnutí spustit před podzimními parlamentními volbami další fiskální expanzi, která může bilanci veřejných rozpočtů zhoršit až o 2 % HDP (40 mld. PLN). Nová prognóza NBP velmi pravděpodobně plánované rozpočtové stimuly nebude obsahovat, navíc a ani před podzimními volbami nečekejme, že by ji vedení NBP komentovalo v jestřábím duchu.

Akcie
Index S&P 500 oslabil o 0,1 % na úroveň 2789 bodů, a to při objemu o 10 % nižším než činí průměr za poslední dobu. Příznivé výsledky podpořily v růstu akcie Kohl’s, které posílily o 7,3 %. Impulzem pro největší nárůst z celého indexu S&P 500 byl zejména výhled na letošní rok, kdy by měl zisk dosáhnout 5,80 až 6,15 USD na akcii při odhadu nastaveném na 5,75 USD. Společnost Target zpevnila o 4,6 %. Akcie Willis Towers Watson přidaly 5,2 % v reakci na zprávu, že zájem o převzetí má Aon v rámci transakce za 24 mld. USD. Samotná společnost Aon po zprávě odepsala 7,9 %. Nedařilo se GE, které oslabilo o 4,7 %. Pod tlak se dostal i výrobce rovnátek Align Technology, který propadl o 6,7 %. Index Dow Jones oslabil o 0,05 %, S&P 500 o 0,11 % a Nasdaq o 0,02 %.


Čtěte více:

Proč by evropští investoři měli uvažovat o investicích do nástrojů s pevným úročením
06.03.2019 5:41
V prostředí vytrvale nízkých úrokových sazeb mohou investoři lačnící...
Buffettovy investice a nejistota vyřešená pohledem do zpětného zrcátka
05.03.2019 17:54
Média minulý týden věnovala značnou pozornost tomu, co Warren Buffett ...
Skandál evropských bank posunul sektor do červeného, Erste překvapivě vzdoruje
05.03.2019 16:48
Pražská burza dnes lehce koriguje. Dopoledne se ještě dokázala vzedmou...
Data z USA poslala eurodolar pod 1,13 a vylepšila klesající náladu na trzích
05.03.2019 17:30
Americký sektor služeb překvapil. Příjemně. Index ISM sledující aktivi...
Brexit bez dohody může vést k přesunu části výroby BMW z Británie
06.03.2019 8:33
Německá automobilka BMW by mohla přesunout část výroby motorů a produk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.08.2019
14:06Umělá inteligence věcí aneb jak kuchyně sama uvaří
8:20Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
17.08.2019
12:46Pomohl vybudovat Oracle. Extravagantní multimiliardář a nekompromisní byznysmen slaví 75. narozeniny
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data