Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Damodaran: Buffettovy chyby a poučení jménem Kraft-Heinz

Damodaran: Buffettovy chyby a poučení jménem Kraft-Heinz

07.03.2019 6:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Profesor financí Aswath Damodaran z New York University je považován za předního odborníka v oblasti valuací firem a investic. Na svém blogu se nyní věnuje případu společnosti Kraft-Heinz, která na konci února „šokovala investory několika špatnými zprávami“. Mezi ně patří špatné provozní výsledky, problémy v účetnictví a snížení dividendy o 40 %. Podobných případů najdeme podle Damodarana řadu, ale tento je výjimečný v tom, že významný podíl ve společnosti drží Buffettova Berkshire Hathaway a brazilská private equity společnost 3G Capital, která ve svých firmách „efektivně a nekompromisně snižuje náklady“. 

Jaké poučení plyne z dosavadního příběhu jménem Kraft-Heinz? Podle Damodarana v první řadě ukazuje, že všichni jsme jen lidé a tudíž děláme chyby. Platí to i o Warrenovi Buffetovi a vedení 3G. Buffett přitom o svých chybách hovoří otevřeně a je si vědom i svých omezení. Mezi ně podle profesora patří to, že není ochoten investovat do společností, kterým plně nerozumí. S tím, jak stárne a ekonomika se mění, to totiž znamená, že takových podniků je stále více. A i když je obvykle schopen velmi dobře posoudit charakter lidí, případy jako Wells Fargo, Coca Cola a Kraft-Heinz ukazují, že ani v této oblasti není dokonalý. Problém tak v konečném důsledku není na straně Buffetta, ale u investorů, analytiků a novinářů, kteří z něj dělají poloboha a kritizují automaticky každého, kdo zastává jiný názor. 

Kauza Kraft-Heinz také investorům připomíná, že „akcie nejsou dluhopisy“. Damodaran píše, že v posledních letech se v USA zvýšil počet firem, které namísto dividend preferují odkupy. Ovšem stále tu je velká skupina investorů, kteří mají v oblibě dividendové tituly, a atraktivita akcií společnosti Kraft-Heinz spočívala i ve vysokém dividendovém výnosu, který převyšoval výnos obligací vládních či bezpečných korporátních dluhopisů. Investoři mohou v takových případech tvrdit, že nákupem podobných akcií v podstatě získávají dluhopis, jehož cena navíc v čase roste. 

Damodaran poukazuje na skutečnost, že dividendy jsou obvykle mnohem méně proměnlivé než odkupy. Nicméně je iluzí je považovat za něco, co firmy musí vyplácet povinně. Dividendová strategie se tak mění ve strategii pomýlenou ve chvíli, kdy investoři zapomenou na riziko snížení či úplného vyplácení dividend. Tedy že akcie nejsou dluhopisy. A důležité je mít na paměti i to, že pokud je dividendový výnos hodně vysoký, jde často o dobrou známku toho, že dividendy v současné výši udržitelné nejsou. 

Třetí poučení podle Damodarana ukazuje, že silná značka má velkou schopnost přežít, ale nic netrvá věčně. Konvenční hodnotové investování stojí podle profesora na premise, že technologie, efektivita a nové produkty mohou generovat hodnotu a skutečnou dlouhodobou konkurenční výhodou je právě silná značka. Na tom je hodně pravdy, ale i její efekt může slábnout s tím, jak se mění preference spotřebitelů a globální trhy. Kraft-Heinz je na tom v tomto ohledu podobně jako třeba Coca Cola a McDonalds, jejichž kouzlo také postupně vyprchává. „Tyto společnosti stárnou a žádné finanční inženýrství nebo strategické změny z nich mladíky nikdy neudělají,“ píše Damodaran. 

V neposlední řadě je pak dobré nepřeceňovat přínosy plynoucí ze snižování nákladů. Řada fúzí, akvizic a podobných transakcí je postavena téměř výhradně na tom, že přinesou snížení nákladů. U málo efektivních firem jde o správnou strategii. Jenže snižování nákladů nakonec vždy narazí na své limity a právě Kraft-Heinz nyní ukazuje, že podstata jeho problémů už nemá s touto oblastí co do činění. Firma čelí hlavně úpadku zájmu o její výrobky a další snižování nákladů je špatný recept.

„Pokud jste drželi akcie Kraft-Heinz předtím, než byly zveřejněny ony špatné zprávy, (já jsem je naštěstí nedržel), nyní již jejich prodejem nic nezískáte. Škoda už vznikla a cena akcie je nyní blízko její férové hodnoty,“ píše Damodaran s tím, že ta se podle jeho výpočtů z konce února pohybuje kolem 35 dolarů. A dodává: „Pokud tyto akcie nyní nevlastníte, dobrou investicí by byly v případě, že by jejich cena ještě poklesla. Já sám bych nakupoval tehdy, kdyby se dostala pod 30 dolarů. Pak bych se stal akcionářem firmy bez ohledu na to, že její budoucnost není moc slibná. Jestliže cena pod tuto úroveň neklesne, jsou tu jiné ryby na výlov.“ 

Zdroj: Blog Aswatha Damodarana

 

Čtěte více:

Proč by evropští investoři měli uvažovat o investicích do nástrojů s pevným úročením
06.03.2019 5:41
V prostředí vytrvale nízkých úrokových sazeb mohou investoři lačnící...
Schwab: Pozor na dluhy a uzavírající se mezeru mezi nezaměstnaností a inflací
05.03.2019 14:34
Liz Ann Sondersová působí v investiční společnosti Schwab jako hlavní ...
Kdy byla nejhorší doba pro vstup na trh?
05.03.2019 10:42
Investor Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management poukazu...
Aktualizace Investičních tipů: Vidíme příležitost k realizaci zisků
06.03.2019 10:16
V únorové aktualizaci výhledu analytiků Patria Finance pro rok 2019 js...
Buffettovy investice a nejistota vyřešená pohledem do zpětného zrcátka
05.03.2019 17:54
Média minulý týden věnovala značnou pozornost tomu, co Warren Buffett ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2020
9:36Víkendář: Přehnaná hodnotová lekce pro investory
04.07.2020
15:17Politico: Všichni budeme mluvit německy?
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data