Evropská ekonomika investorům loni mnoho důvodů k radosti neposkytla. Podle bank a je ale možná na co se těšit. V dobrém.
Prvně zmíněná americká banka upozorňuje na rodící se trend v příchozích číslech, která překonávají odhady trhu. Na základě toho usuzuje, že zpomalování už možná našlo svoje dno. Stejný názor sdílejí analytici , kteří poukazují na evropskou závislost na čínské ekonomice. Z ní ale přicházejí signály obratu k lepšímu.
Nečekaná zlepšení, o kterých je řeč, zaznamenává ukazatel ekonomických překvapení, který sestavuje další americká banka . Ten je nyní na nejvyšších hodnotách za pět měsíců. Další zkouškou pro něj bude pozorně sledovaný rychlý odhad indexu nákupních manažerů za měsíc březen. Data vyjdou v pátek.

Podle „goldmaních“ ekonomů by měl růst v eurozóně ve druhé polovině roku ještě zrychlit na tempo 1,4 % anualizovaně. Nedávno se přitom stabilizoval kolem 1 %. Co ekonomiku podpoří, když indikátory žádné zvětšení hybné síly regionální ekonomiky zatím nevěstí? Podle banky by to mohla být volnější fiskální politika, nižší ceny ropy a větší růst mezd.
Hlavní stratég pro evropské akcie Graham Secker k tomu poznamenává, že mnoho specifických problémů, které byly loni postrachem, se začíná ztrácet. Zmiňuje přitom problémy v německém automobilovém sektoru. Také francouzská spotřebitelská důvěra se po propadu souvisejícím s protesty Žlutých vest zvedla, ve Francii se ale o víkendu zase protestovalo a vyhráno ještě není.
Kromě toho se zlepšila čínská čísla o nových objednávkách ze zahraničí, která jsou součástí složeného čínského indexu aktivity nákupních manažerů. Toto mívá podle Seckera sklon ukazovat směr obdobnému ukazateli v eurozóně. A potenciální přínos pro evropské trhy? Podle Seckera si evropské akcie během šesti měsíců poté, co dosáhnou dna, přijdou v průměru na 9% zisky.

„Velká část loňského evropského zpomalení byla ´made in China´. Vzhledem k tomu, jak je Evropa citlivá na čínský obchod a vývoz, se prudký pokles tamního růstu do Evropy silně promítl,“ uvedl Secker podle Bloombergu.
Německá centrální banka Bundesbank ale dnes v samostatné zprávě uvedla, že německý ekonomický růst zůstal v prvním čtvrtletí utlumený. Tížily ho slabá průmyslová výroba, ochabující poptávka po vývozu automobilů a zhoršující se sentiment ve zpracovatelském sektoru.
Zdroje: Bloomberg, Reuters