Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč se z ekonomiky stal systém „vítěz bere vše“?

Proč se z ekonomiky stal systém „vítěz bere vše“?

13.06.2019 10:50
Autor: Redakce, Patria.cz

„V roce 1980 představila švédská skupina Abba svou píseň The Winner Takes It All. V ten samý rok nastal obrat ve vývoji ekonomické nerovnosti. Od této chvíle šlo totiž více než 100 % růstu celkových příjmů směrem k 10 % nejbohatších domácností a neuvěřitelné dvě třetiny růstu příjmů šly k 1 % nejbohatších. Spodních 90 % naopak čelilo poklesu příjmů.“ Uvádějí to The New York Times na základě práce zesnulého profesora Alana B. Kruegera, který působil na Princeton University.

Proč se z ekonomiky stal systém „The Winner Takes It All“, neboli vítěz bere vše? Podle Kruegera to hodně vysvětluje fakt, jak funguje hudební průmysl. Ekonomii podnikatelských superhvězd se už na konci devatenáctého století věnoval Alfred Marshall. Podle něj hrál rozhodující roli telegraf, který umožnil podnikatelským géniům aplikovat jejich um a dovednosti na geograficky širší oblasti a kontinenty. Jinak řečeno, nové technologie rozšířily trh a to umožnilo tvorbu mimořádných příjmů.

Jako příklad odvětví, kde tento efekt působí jen velmi omezeně, považoval Marshall paradoxně hudební průmysl. Počet lidí, kteří mohou slyšet zpěváka či zpěvačku, byl totiž podle něj omezený, tudíž nebylo možno využít popsaného efektu rostoucího trhu bez ohledu na kvalitu zpěvu. Tím se ale dostáváme k druhé podmínce pro generování mimořádných příjmů – nenahraditelnost. Jinak řečeno, každá superhvězda musí mít svůj vlastní styl, své osobité dovednosti. 

Do hudebního průmyslu následně dorazila možnost záznamu a nahrávek a dostavil se onen technologický efekt rozšiřování trhu. V roce 2017 tak 0,1 % nejlepších hudebních umělců prodalo více než polovinu alb, u stahovaných děl je to podobné. Jenže se stala ještě jedna věc. Díky internetu a digitálním nahrávkám je možné písně lehce kopírovat a příjmy z prodeje hudby tak ve srovnání s devadesátými léty prudce klesly. Hlavním zdrojem příjmů se stala koncertní turné.

U jednotlivých písní a umělců funguje kvůli vysoké nabídce efekt vysoké popularity, kdy jen malý počet písní představuje většinu tržeb. Podobně to funguje třeba s nejoblíbenějšími videi na YouTube – i za nimi se stahují uživatelé díky tomu, že již jsou populární. Celý proces tak živí sám sebe. Otázkou nyní je, jak jsou tyto efekty relevantní pro celou ekonomiku. 

Krueger tvrdil, že americká ekonomika skutečně jde stejným směrem jako hudební průmysl. Důkazem je zmíněný posun v rozdělení příjmů, který je podle ekonoma dán stejnými principy – technologiemi umožňujícími rozšíření trhu. Ti nejbohatší Američané totiž podnikají v technologiích, financích či masovém prodeji. Tedy v odvětvích, která jsou nejjednodušší rozšiřovat. K tomu se přidává efekt superhvězd – firmy jako Google, Apple či Amazon využívají inovace a úspory z rozsahu, přitahují ty nejlepší zaměstnance, kterým mohou dávat nejvyšší platy a podřadnější činnosti outsourcují. Změny jsou ale patrné i jinde. Velké nemocnice polykají ty menší, letecké společnosti konsolidují trh.

Krueger na závěr dodává, že celý proces je tažen nabídkou a poptávkou, ale zasahují do něj i politická rozhodnutí. Například ve státech, kde došlo ke zvednutí minimální mzdy, nastalo snížení příjmové nerovnosti a zvedly se příjmy nejchudších rodin. 

Zdroj: The New York Times


 
 
 
 

Čtěte více:

Obrovský růst bohatství a gordický uzel krachujících bank
07.06.2019 18:19
Záchrana bankovního systému v době, kdy mu hrozí kolaps, je značně roz...
Černobyl ukazuje, že máme být hodně vděční za to, co nyní máme
09.06.2019 16:03
Seriál Černobyl společnosti HBO je „majestátním dílem, ale také připom...
Britské elity jsou opilé nacionalismem a mají plán, jak po brexitu prosperovat
09.06.2019 16:01
Profesor Danny Dorling se domnívá, že „za pohromu spojenou s brexitem ...
Franklin Templeton: Napětí USA-Čína brnká investorům na nervy
10.06.2019 6:05
Válka slov mezi Trumpovou administrativou a Čínou by se rozvinout do s...
Bublinu na fintechu by mohla propíchnout regulace EU
09.06.2019 16:00
Fintech start-upy se v reklamních kampaních a na velkých konferencích ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů