Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč máme stále tak daleko do bezpapírové ekonomiky?

Proč máme stále tak daleko do bezpapírové ekonomiky?

10.06.2019 11:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Výroba papíru je starým odvětvím, začala už někdy 100 let před Kristem v Číně. Jak na stránkách The Conversable Economist poukazuje ekonom Tim Taylor, již několik desetiletí se tvrdí, že spotřeba papíru výrazně klesne s tím, jak firmy přejdou na „bezpapírový provoz“. Praxe se ale vyvíjí trochu odlišně a Taylor ji popisuje na základě studie „Shifting Seas: New Challenges and Opportunities for Forests, People and the Climate“. 

Během posledních 50 let vzrostl objem použitého papíru čtyřikrát, v roce 2014 dosáhla jeho roční produkce poprvé více než 400 milionů tun a jak ukazuje následující graf, výroba je soustředěna v Asii (konkrétně v Číně). Zde také na rozdíl od Evropy a Severní Ameriky stále roste:

001 
 
Druhý graf ukazuje spotřebu papíru na hlavu. V Severní Americe dosahuje celých 215 kilogramů, zatímco v Evropě 125 kilogramů a v Asii i přes zmíněný růst 44 kilogramů:

001

Přechod na globální bezpapírový věk tedy brzdí zejména vývojem v Číně. Tam se dnes vyrábí více než 25 % této komodity, Spojené státy se dostaly na druhé místo v roce 2009. Podle zmíněné studie je možné, že v případě prudkého ekonomického rozvoje dalších částí světa může spotřeba papíru ještě výrazně narůst. A dalším důvodem, proč nedochází ke snížení celkové spotřeby papíru, jsou podle studie obaly. V dalším grafu je vyznačen vývoj tří hlavních kategorií spotřeby – tmavě modře obaly, světleji noviny a časopisy a světle modrou ostatní využití papíru:

001 

Ekonom poukazuje na to, že výroba papíru působí často velkou zátěž na životním prostředí. Sektor také spotřebuje 4 % celkově vyrobené energie ve světě a intenzivně využívá vodu, různé chemikálie a do ovzduší vypouští řadu emisí. Studie ale také říká, že v mnoha případech není jasné, zda nahrazování papíru životnímu prostředí nutně prospívá. Musí totiž být porovnán dopad výroby papíru a alternativ (například elektronických knih a jejich čteček či jiných bezpapírových zařízení) v rámci jejich celého výrobního a spotřebního cyklu. Jasný je naopak negativní dopad výroby neprodaných časopisů nebo třeba nevyžádaných reklamních letáků a pošty. 

Zdroj: The Conversable Economist


 

Čtěte více:

Obrovský růst bohatství a gordický uzel krachujících bank
07.06.2019 18:19
Záchrana bankovního systému v době, kdy mu hrozí kolaps, je značně roz...
Černobyl ukazuje, že máme být hodně vděční za to, co nyní máme
09.06.2019 16:03
Seriál Černobyl společnosti HBO je „majestátním dílem, ale také připom...
Britské elity jsou opilé nacionalismem a mají plán, jak po brexitu prosperovat
09.06.2019 16:01
Profesor Danny Dorling se domnívá, že „za pohromu spojenou s brexitem ...
Skryté neřesti americké ekonomiky
07.06.2019 13:25
Ekonomie skrývá jedno tajemství: Spojeným státům globální útlum dosud ...
Bublinu na fintechu by mohla propíchnout regulace EU
09.06.2019 16:00
Fintech start-upy se v reklamních kampaních a na velkých konferencích ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo