Záporné úrokové sazby se zmocňují všeho, od státní ropné firmy v Brazílii přes maďarský státní dluh po podřadné eurové dluhopisy. Kde je tedy nějaká spása? Někteří investoři se rozhodli ji hledat v burzovně obchodovaných fondech (ETF) kopírujících dluhopisy s vysokým výnosem (high-yield).
V Evropě přilákaly listované burzovně obchodované fondy od letošního ledna investice v řádu již přes 5 miliard EUR, což je více než částky za kterýkoli jiný celý rok minimálně devět let dozadu, napsala agentura Bloomberg. Největšímu ETF sledujícímu tyto dluhopisy, fondu IHYG od , investoři v týdnu do 5. července poslali 640 milionů EUR. Předešlý rekord přitom padl jenom o dva týdny dříve.

“Úrokové sazby se snižují po celém světě a investoři hledají zdroje příjmu. Nacházejí je skrze vysoko úročené produkty,” uvedl Todd Rosenbluth, šéf analýz ETF a vzájemných fondů ve společnosti CFRA.
Záporná procenta nese globální dluh za skoro 30 bilionů dolarů. Možná tedy nepřekvapí, že investoři se v honbě za výnosem sesouvají stále níže v úvěrovém spektru. Do fondů sledujících americké prašivé dluhopisy nateklo v červnu rekordní množství peněz.
Honbu za výnosem jenom umocnily nejnovější vyjádření z Fedu a ECB. Tvůrci měnové politiky ale již předtím stlačili výnosy natolik, že některé evropské high-yield dluhopisy, tedy ty s vysokým výnosem, se obchodují na úrovních, na kterých už investoři musejí platit za “privilegium” je držet.

Investoři lačnící po výnosech si na cestě za cennými papíry se spekulativní známkou stále častěji vybírají pasivní nástroje, napsal Bloomberg. ETF se obchodují jako akcie zapsané na burze, takže investoři mohou z těchto sázek vyskočit či vstoupit do nich v reálném čase. To kontrastuje s pozvolným tempem, které typické pro obchodování s dluhopisy vydanými v eurozóně je na mimoburzovních trzích.
ETF letos příliv finančních prostředků do evropských high-yield bondů ovládla, tvrdí banka Chas. Nateklo do nich více než 60 % hotovosti. Investorům v prvním pololetí vrátily 8,1 %, což je nejlepší výkonnost od roku 2012.
Zdroj: Bloomberg