Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepochopené (ne)rovnováhy globální ekonomiky

Nepochopené (ne)rovnováhy globální ekonomiky

26.07.2019 12:09

Američané jsou již nějaký čas právem kritizováni za to, že jim uniká podstata vzniku a růstu obchodních deficitů. Snaží se tak své deficity řešit cestou, která může dost dobře napáchat více škody než užitku. A jejich skutečný základ ignorují. Je ale úsměvné, pokud tato kritika zaznívá třeba z Německa, kde si také z problematiky obchodních přebytků a deficitů někdy vybírají spíše to, co se jim hodí. To vše píšu proto, že MMF před několika dny přišel s pohledem na aktuální vývoj globálních (ne)rovnovách – rozuměj deficitů a přebytků běžných účtů a s nimi spojeného vývoje dluhů. 

Vyvážím = půjčuji = stahuji si pracovní místa odjinud. A naopak

Udělejme si nejdříve základní myšlenkový rámec, kterým budeme na globální (ne)rovnováhy hledět. Je to dost důležité, protože bez něj můžeme lehce sklouznout. Představme si, že: V zemi A chtějí utrácet méně, než si vydělávají. V zemi B je tomu naopak, lidé by rádi chtěli utrácet více, než si vydělají. A tudíž více, než sami vyrobí. Znamená to, že musí kupovat výrobky od jiných – zde ze země A, kde zase vyrobí více, než sami nakoupí. Na to, aby do sebe kompletně vše zapadlo, tak ještě lidé ze země A musí své úspory půjčit těm ze země B. 

Tento proces může pokračovat tak dlouho, dokud jsou s ním obě strany spokojeny. Tedy dokud strana A spoří a půjčuje straně B a ta naopak utrácí více, než sama vydělá/vyrábí a chce si na své útraty půjčovat. Pokud by ale například strana A náhle zvýšila svou spotřebu, rostla by cena úspor (sazby), protože se snížila jejich nabídka. Zároveň by posiloval kurz měny země A, protože by se snížila její nabídka na měnovém (zahraničně úvěrovém) trhu. A těmito dvěma přenosovými mechanismy by byla ke změně motivována i země B, protože vyšší sazby a oslabení kurzu její měny by motivovalo tamní populaci ke snížení své spotřeby a zvýšení svých úspor. 

Pro dlouhodobé vyvážení předchozí situace by se nakonec země B musela dostat do pozice země A– stala by se splácejícím exportérem, zatímco země A by se stala importérem, kterému je spláceno. Pokud pak žijeme ve světě s (potenciálním) nedostatkem poptávky, výše uvedené znamená, že země A od začátku také „dovážela“ pracovní místa ze zahraničí a pokud jí mají být její pohledávky splaceny, musí chtě nechtě zvýšit svou poptávku a tím nabídnout pracovní místa zemi B. Což je téma relevantní například pro vztah mezi Německem a periferií eurozóny. 

Globální (ne)rovnováhy


Položme si nyní otázku: Pokud si ona země B stále půjčuje a dováží od země A, jde o nějakou ekonomickou nerovnováhu? Odpovědi se mohou lišit podle naturelu odpovídajícího. V extrému se můžeme domnívat, že jakýkoliv vztah dluh/pohledávka je škodlivý a tudíž o nerovnováhu jde. Já bych se klonil k mnohem měkčí verzi: O nerovnováhu jde ve chvíli, kdy se vznikající dluhy stávají nesplatitelné, či svým objemem spolu s objemem deficitů a přebytků působí škody. Dospěla situace ve světě – vzájemné půjčování si a s ním související obchodní deficity/přebytky, do tohoto stavu?

MMF popisuje historický vývoj přebytků a deficitů běžných účtů v následujícím grafu. Vrcholů bylo dosaženo v roce 2006, pak zaúřadovala finanční krize, ale očividně se přidávají i strukturální faktory, které deficity/přebytky dál tlumí. MMF se ovšem domnívá, že mezi ně nepatří současná tendence clít, hrozit a obchodně válčit. 

001

Jak bylo vysvětleno výše, ony dovozy a vývozy se pojí s půjčováním si a půjčováním. Z hlediska posuzování možných nerovnováh a jejich palčivosti je tak relevantnější pohled na to, kam věci dospěly v celkové sumě. Odpověď poskytuje druhý graf, který ukazuje součet celkových pohledávek a závazků. Zde již budeme trend poklesu hledat těžko:

001 

Pohled na grafy leccos napoví, ale nějaké smysluplné hodnocení rizik a skutečné nerovnovážnosti musí jít samozřejmě mnohem více do hloubky. MMF tam šel a odhaduje, že 35 – 45 % přebytků a deficitů běžných účtů je „nadměrných“. Týká se to zejména přebytků Německa, Nizozemí, Koreje a Singapuru. U deficitů pak UK, USA, Argentity a Indonésie. Za pozornost stojí, že u Číny se již situace dostala „do souladu s fundamentem“ – viz následující graf s bilancí běžného účtu a vývojem reálného měnového kurzu, který vedle fiskální a monetární politiky a strukturálních změn v ekonomice k poklesu přebytků vedl:

001

O nerovnováhách tu tedy v řadě případů zřejmě hovořit můžeme. Jak by ale mělo být zřejmé, úzce souvisí s tím, jak vypadá poptávka a úspory v určitých zemích. Obchodní války a cla jsou tak v této oblasti střelbou mimo cíl. I když je dobré podotknout, že s nimi úzce souvisí i ne zrovna férové praktiky Číny na obchodně podnikatelském poli. A to už je zase jiná káva.

 

Čtěte více:

VoxEU: V Číně rostou spready a počet korporátních defaultů. Bylo už načase
25.07.2019 6:09
Rating čínských korporátních obligací je silně vychýlený směrem k rati...
Taková investiční záhada
23.07.2019 17:58
O společnosti Beyond Meat jsem tu psal nedávno v souvislosti s pozoruh...
Jeden z nejpozoruhodnějších investičních příběhů letošního roku
24.07.2019 17:35
Někdy na počátku roku se v oblasti akciových doporučení u ostře sledov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2021
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy
8:41Akcie Evergrande posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem
8:28Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory
5:58Výhled Fidelity na závěr roku: Po letním zpomalení přijde stagflace
21.10.2021
22:06IBM propadákem dne, S&P 500 na historickém maximu  
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/21 Q1)
7:45Thule Group AB (09/21 Q3)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/21 Q2)
13:00American Express Co (09/21 Q3)
13:00Schlumberger NV (09/21 Q3)
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)