Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepochopené (ne)rovnováhy globální ekonomiky

Nepochopené (ne)rovnováhy globální ekonomiky

26.07.2019 12:09

Američané jsou již nějaký čas právem kritizováni za to, že jim uniká podstata vzniku a růstu obchodních deficitů. Snaží se tak své deficity řešit cestou, která může dost dobře napáchat více škody než užitku. A jejich skutečný základ ignorují. Je ale úsměvné, pokud tato kritika zaznívá třeba z Německa, kde si také z problematiky obchodních přebytků a deficitů někdy vybírají spíše to, co se jim hodí. To vše píšu proto, že MMF před několika dny přišel s pohledem na aktuální vývoj globálních (ne)rovnovách – rozuměj deficitů a přebytků běžných účtů a s nimi spojeného vývoje dluhů. 

Vyvážím = půjčuji = stahuji si pracovní místa odjinud. A naopak

Udělejme si nejdříve základní myšlenkový rámec, kterým budeme na globální (ne)rovnováhy hledět. Je to dost důležité, protože bez něj můžeme lehce sklouznout. Představme si, že: V zemi A chtějí utrácet méně, než si vydělávají. V zemi B je tomu naopak, lidé by rádi chtěli utrácet více, než si vydělají. A tudíž více, než sami vyrobí. Znamená to, že musí kupovat výrobky od jiných – zde ze země A, kde zase vyrobí více, než sami nakoupí. Na to, aby do sebe kompletně vše zapadlo, tak ještě lidé ze země A musí své úspory půjčit těm ze země B. 

Tento proces může pokračovat tak dlouho, dokud jsou s ním obě strany spokojeny. Tedy dokud strana A spoří a půjčuje straně B a ta naopak utrácí více, než sama vydělá/vyrábí a chce si na své útraty půjčovat. Pokud by ale například strana A náhle zvýšila svou spotřebu, rostla by cena úspor (sazby), protože se snížila jejich nabídka. Zároveň by posiloval kurz měny země A, protože by se snížila její nabídka na měnovém (zahraničně úvěrovém) trhu. A těmito dvěma přenosovými mechanismy by byla ke změně motivována i země B, protože vyšší sazby a oslabení kurzu její měny by motivovalo tamní populaci ke snížení své spotřeby a zvýšení svých úspor. 

Pro dlouhodobé vyvážení předchozí situace by se nakonec země B musela dostat do pozice země A– stala by se splácejícím exportérem, zatímco země A by se stala importérem, kterému je spláceno. Pokud pak žijeme ve světě s (potenciálním) nedostatkem poptávky, výše uvedené znamená, že země A od začátku také „dovážela“ pracovní místa ze zahraničí a pokud jí mají být její pohledávky splaceny, musí chtě nechtě zvýšit svou poptávku a tím nabídnout pracovní místa zemi B. Což je téma relevantní například pro vztah mezi Německem a periferií eurozóny. 

Globální (ne)rovnováhy


Položme si nyní otázku: Pokud si ona země B stále půjčuje a dováží od země A, jde o nějakou ekonomickou nerovnováhu? Odpovědi se mohou lišit podle naturelu odpovídajícího. V extrému se můžeme domnívat, že jakýkoliv vztah dluh/pohledávka je škodlivý a tudíž o nerovnováhu jde. Já bych se klonil k mnohem měkčí verzi: O nerovnováhu jde ve chvíli, kdy se vznikající dluhy stávají nesplatitelné, či svým objemem spolu s objemem deficitů a přebytků působí škody. Dospěla situace ve světě – vzájemné půjčování si a s ním související obchodní deficity/přebytky, do tohoto stavu?

MMF popisuje historický vývoj přebytků a deficitů běžných účtů v následujícím grafu. Vrcholů bylo dosaženo v roce 2006, pak zaúřadovala finanční krize, ale očividně se přidávají i strukturální faktory, které deficity/přebytky dál tlumí. MMF se ovšem domnívá, že mezi ně nepatří současná tendence clít, hrozit a obchodně válčit. 

001

Jak bylo vysvětleno výše, ony dovozy a vývozy se pojí s půjčováním si a půjčováním. Z hlediska posuzování možných nerovnováh a jejich palčivosti je tak relevantnější pohled na to, kam věci dospěly v celkové sumě. Odpověď poskytuje druhý graf, který ukazuje součet celkových pohledávek a závazků. Zde již budeme trend poklesu hledat těžko:

001 

Pohled na grafy leccos napoví, ale nějaké smysluplné hodnocení rizik a skutečné nerovnovážnosti musí jít samozřejmě mnohem více do hloubky. MMF tam šel a odhaduje, že 35 – 45 % přebytků a deficitů běžných účtů je „nadměrných“. Týká se to zejména přebytků Německa, Nizozemí, Koreje a Singapuru. U deficitů pak UK, USA, Argentity a Indonésie. Za pozornost stojí, že u Číny se již situace dostala „do souladu s fundamentem“ – viz následující graf s bilancí běžného účtu a vývojem reálného měnového kurzu, který vedle fiskální a monetární politiky a strukturálních změn v ekonomice k poklesu přebytků vedl:

001

O nerovnováhách tu tedy v řadě případů zřejmě hovořit můžeme. Jak by ale mělo být zřejmé, úzce souvisí s tím, jak vypadá poptávka a úspory v určitých zemích. Obchodní války a cla jsou tak v této oblasti střelbou mimo cíl. I když je dobré podotknout, že s nimi úzce souvisí i ne zrovna férové praktiky Číny na obchodně podnikatelském poli. A to už je zase jiná káva.

 

Čtěte více:

VoxEU: V Číně rostou spready a počet korporátních defaultů. Bylo už načase
25.07.2019 6:09
Rating čínských korporátních obligací je silně vychýlený směrem k rati...
Taková investiční záhada
23.07.2019 17:58
O společnosti Beyond Meat jsem tu psal nedávno v souvislosti s pozoruh...
Jeden z nejpozoruhodnějších investičních příběhů letošního roku
24.07.2019 17:35
Někdy na počátku roku se v oblasti akciových doporučení u ostře sledov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2024
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude
15:13Míra inflace v USA v červnu zpomalila na tři procenta, dál zlevňují i paliva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data