Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: V Číně rostou spready a počet korporátních defaultů. Bylo už načase

VoxEU: V Číně rostou spready a počet korporátních defaultů. Bylo už načase

25.07.2019 6:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Rating čínských korporátních obligací je silně vychýlený směrem k ratingu vyššímu. Příčinou je vysoký podíl firem, které jsou nějakým způsobem propojeny s vládou. Marlene Amstad a Č'-kuo Che ovšem na stránkách VoxEU tvrdí, že lepším měřítkem kvality čínských obligací mohou být rizikové spready a poukazují i na specifickou situaci týkající se defaultů čínských společností.

Pokud na nějakém trhu neexistuje dostatečně vypovídající měřítko rizika, podkopává to jeho rozvoj a samotné fungování. V Číně „de facto existují jen tři ratingové kategorie“, země přitom po prvním defaultu v roce 2014 prochází vlnou defaultů, která dosáhla vrcholu v letošním roce. Z našeho pohledu jde ale o nevyhnutelné těžkosti, kterými Čína musí projít na cestě k fungujícím finančním trhům,“ uvádějí Marlene Amstad a Č'-kuo Che.

Čínský trh korporátních obligací je velký, dluhopisy na něm vydalo asi 2 000 firem. Na konci května 2019 přitom 56 % vydaných obligací drželo rating AAA, zatímco v USA to bylo přibližně 6 %. Asi 22 % čínských firem mělo rating AA+, asi 18 % AA a jen přibližně 2 % AA-, tedy pod ratingem investičním. Bylo uvedeno, že tato struktura ratingu je do značné míry dána tím, že firmy, které vydávají nejvíce dluhopisů, jsou provázány s vládou.

Současný stav vede k tomu, že zahraniční investoři nejsou na čínském dluhopisovém trhu moc aktivní. Pro ně je totiž tak malý počet ratingů nedostatečný pro posouzení všech rizik. K tomu se přidávají pochyby o kvalitě ratingového procesu. Obecně také platí, že malý počet ratingových kategorií snižuje efektivitu trhu, protože investoři mají na výběr méně druhů aktiv. U čínského trhu se navíc poukazuje na skutečnost, že systematicky dochází ke zvyšování ratingu, ratingové agentury mezi sebou na trhu nesoupeří a hovoří se o tom, že rating se u nich kupuje na objednávku.

Rating čínských obligací je často založený na zmíněných vazbách firem na stát, a tudíž na implicitních státních zárukách. Jenže taková měřítka rizika jsou značně nespolehlivá a roste poptávka po alternativách včetně ukazatelů rizikových spreadů. Jejich vývoj podle jednotlivých ratingových kategorií je zobrazen v grafu, u obligací s nižším ratingem můžeme od roku 2014 pozorovat rostoucí trend:
0

K růstu spreadů přispělo současné utahování finančních podmínek, ovšem jeho hlavním tahounem je vlna defaultů, která změnila vnímání toho, jak fungují implicitní vládní záruky, a vyvolala u investorů znatelné obavy. Ve srovnání se světovými standardy je přitom počet defaultů v Číně stále velmi nízký. Jejich dopad na chování investorů je však znatelný právě proto, že zpochybňuje víru v to, jak moc bude vláda firmám v problémech pomáhat. Marlene Amstad a Č'-kuo Che se domnívají, že pokud počet defaultů nedosáhne výrazně vyšších rozměrů, je tento vývoj z hlediska dlouhodobého rozvoje trhu pozitivní, protože napomůže lepšímu oceňování rizika a zvýší vypovídací schopnost ratingů.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Pimco: Dlouhodobá čínská rizika
12.07.2019 11:00
Čínská integrace do světové ekonomiky se zrychluje, patrné je to napří...
McKinsey: Čína a světová ekonomika míří k nové rovnováze
15.07.2019 15:54
Jakékoliv dlouhodobější hodnocení čínské ekonomiky se podle ekonoma Ti...
Průzkum: Čínský jüan bude do roku 2030 tvořit až pětinu globálních devizových rezerv
16.07.2019 16:07
Čínský jüan bude v následujících letech tvořit čím dál větší část devi...
Čína zavádí antidumpingová cla na ocel z EU a dalších zemí
22.07.2019 8:30
Čína zavede antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové o...
Čínská burza STAR zahájila provoz, většina akcií stoupla
22.07.2019 8:33
Většina z 25 akcií na nové čínské burze pro technologické společnosti ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data