Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shiller: Pozor na příběhy, které mohou poslat ekonomiku do recese

Shiller: Pozor na příběhy, které mohou poslat ekonomiku do recese

17.09.2019 12:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové analyzují monetární politiku Fedu, neustálé změny v nastavení celní politiky Spojených států či řadu vedoucích indikátorů, jako jsou výnosy vládních obligací. Na tom není podle známého ekonoma Roberta J. Shillera nic špatného, ale domnívá se, že podobné indikátory a analýzy neukazují na významné posuny v ekonomice, které by vedly k recesi. Na to je podle něj třeba začít sledovat ještě jednu netradiční oblast, a tou jsou pohledy lidí na stav ekonomiky a změny v chování, ke kterým vedou.

„Pravděpodobnost recese a její hloubka záleží částečně na tom, jaké příběhy si obvykle lidé o stavu hospodářství vyprávějí. Jde o příběhy, které dávají dohromady ne vždy spolu související střípky informací, které dostáváme od svých přátel, médií či ze sociálních sítí. U spotřebitelů pak ovlivňují jejich rozhodnutí utrácet nebo spořit, jaké hledat zaměstnání či zda riskovat nebo se držet bezpečné cesty. Podnikatelé pak na základě podobných příběhů nabírají či propouští zaměstnance, expandují výrobní kapacity nebo dokonce zakládají nové firmy,“ píše Shiller.

U většiny lidí jsou rozhodovací procesy plné nejistoty a nepřesností, necháváme se tak ovlivnit emocemi, různými názory a postoji. Digitalizace textu nám ale podle ekonoma nyní umožňuje analyzovat to, jak se ekonomické příběhy současnosti vyvíjejí a jak vypadají. Shiller na základě svého výzkumu jmenuje několik oblastí, kde jsou tyto příběhy kritické a mohou významně měnit vývoj celého hospodářství. Patří sem důvěra veřejnosti, společenské normy týkající se umírněnosti spotřeby či naopak extravagantního životního stylu, vývoj „monetárního standardu hodnoty“, nahrazování lidské práce stroji, hrozba ze strany umělé inteligence, boom a propad realitního trhu, bubliny na trhu akciovém, mzdově cenová inflační spirála a nadměrné zisky velkých korporací.

Změny v současném prostředí, byť malé, mohou významně ovlivnit příběhy, které si lidé o stavu ekonomiky vyprávějí. Může se pak roztočit spirála podobná infekční nemoci. Poučný je v této souvislosti příběh poslední krize. Podle Shillera by se zdálo logické, kdyby panika nastala ve chvíli, kdy padla banka Lehman Brothers. Jenže tak se podle něj nestalo, protože mezi širší populací tato událost nevyvolala zase takový zájem. Šlo totiž o banku investiční, u které lidé neměli uložené vklady. „Velký moment“ přišel až o několik dní později, když vláda pod svou správu přebrala společnost Washington Mutual, což vyvolalo odliv klientů této spořitelny. Až v tuto chvíli se lidé začali masově obávat bankovní krize.

Po následném projevu prezidenta Bushe, který hovořil o tom, že „obavy mohou plodit další obavy“, se podle Shillera začal šířit strach z opakování Velké deprese, a tento výraz se začal „šířit jako epidemie“. Podobně jako několikrát v minulosti se tak lidé začali na aktuální vývoj dívat prostřednictvím perspektivy nějaké historické události, o které mnohokrát slyšeli. I nyní je podle ekonoma „příběh Velké deprese stále naživu, přestože momentálně není dominantní“. Pokud začne dostatečný počet lidí jednat na základě strachu, může to vést k sebenaplňujícímu se proroctví a výsledkem může být další recese i přesto, že současné projevy amerického prezidenta Trumpa stále podporují důvěru a spotřebu, uzavírá Shiller

Zdroj: The New York Times


 

Čtěte více:

Schwab: Je načase, aby investoři začali jednat
03.09.2019 11:44
„Naše oficiální doporučení ještě neměníme, ale nemusíme být daleko od ...
Zasáhne Británii recese ještě před brexitem?
04.09.2019 13:21
Pro britské hospodářství klíčový sektor služeb zeslábl minulý měsíc ví...
Ozdravný medvědí otřes světové ekonomiky
06.09.2019 17:36
Po ledové pláni běží lední medvěd, kterého pronásleduje vrtulník. Záhy...
Benda z ČNB: Rizika pro korunu se kloní ke slabšímu kurzu, ČR čeká spíše zpomalení než recese
09.09.2019 11:44
Česká národní banka (ČNB) stále předpokládá, že koruna bude zpevňovat...
IMK: Pravděpodobnost recese v Německu stoupla na téměř 60 procent
12.09.2019 11:33
Pravděpodobnost hospodářské recese v Německu vzrostla na téměř 60 proc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m