Obavy z toho, že peníze korumpují politiku, jsou stále vyšší. Yasmine Bekkouche a Julia Cagé představují na stránkách VoxEU svojí studii, ve které na základě dat z Francie tvrdí, že „zvýšené výdaje na hlasy voličů soustavně zlepšují volební výsledky jednotlivých kandidátů“. „Cena za hlas“ se přitom u jednotlivých stran výrazně liší a nejvyšší je u extrémní pravice.
Studie pracuje s daty z let 1993–2014 týkající se voleb v jednotlivých municipalitách. Následující grafy ukazují korelace mezi podílem volebních výdajů jednotlivých kandidátů na výdajích celkových a úspěšností v prvním kole hlasování:
Ukazuje popsaná korelace také na kauzalitu? Ve hře může být řada faktorů, včetně toho, že slibnější kandidáti mohou získávat více finanční podpory a tudíž mohou na volby vynakládat více peněz. Studie na základě analýzy vývoje před a po změně volebního zákona, která ukončila možnost financování volební kampaně z peněz firemních dárců, tvrdí, že „peníze hrají ve francouzských volbách velkou roli, někdy dokonce rozhodující“.
Cena volebního hlasu se liší podle toho, o jakou politickou stranu a o jaké volby jde. Výdaje krajní pravice mají „mnohem nižší návratnost“, než je tomu u jiných stran. Studie tvrdí, že to může být tím, že kandidáti krajní pravice jsou obecně „nižší kvality“. Usuzovat tak lze například u toho, že tyto strany mívají problémy s nalezením dostatku kandidátů pro celonárodní volby. Volební program krajní pravice také bývá jasně vyhraněný, takže vyšší výdaje nemění poměry voličů, kteří pro tyto strany hlasují a kteří je odmítají.
V následujícím grafu studie ukazuje odhady „ceny jednoho hlasu“ u jednotlivých stran během vyznačených voleb:
Zdroj: VoxEU