Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné tajemství rozvojové ekonomie

Veřejné tajemství rozvojové ekonomie

24.10.2019 5:32

Letošní Nobelovu pamětní cenu za ekonomii získali Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer za využití randomizovaných kontrolovaných zkoušek (RCT) v rozvojových studiích. Letošní volba vyvolala širokou paletu reakcí z celého světa – v neposlední řadě proto, že RCT vzbuzují mezi ekonomickými akademiky kontroverze. Mnoha lidem v Číně připadá, že Nobelův výbor znovu opominul čínské rozvojové zkušenosti, které nemají s RCT nic společného.

Část této kritiky samozřejmě pramení ze zatrpklosti. Nobelovou cenu od počátku existence získali jen tři občané Číny – za literaturu, za medicínu a za mír. Hospodářské dějiny Číny ovšem nabízejí důležitá ponaučení, která dnešní RCT přístup k výzkumu rozvoje opomíjí. Zdá se, že výzkumní pracovníci v terénu zapomněli na moudrost, kterou nám vštípili klasičtí rozvojoví ekonomové z 50. let: ekonomický rozvoj spočívá v podstupování obtížných, ale nutných kroků k dosažení trvalého růstu.

Například zvýšení domácích úspor je velmi obtížné, ale nezbytné. Klasičtí rozvojoví ekonomové jako Pchej-Kchang Čchang, Roy F. Harrod, Evsey Domar nebo Robert Solow chápali, že pro nastartování hospodářského růstu v chudé zemi jsou úspory nezbytné. Jejich základní postřeh byl převážně intuitivní: i farmáři vydělávající si na živobytí zemědělstvím vědí, že zlepšení života v budoucnu předpokládá ušetřit nějaké peníze v současnosti, aby si mohli koupit další pole nebo lepší vybavení, s nímž zkvalitní současnou obdělávanou plochu.

V 70. letech však na globální finanční trhy dorazila záplava úspor z bohatých ropných států a Japonska, což vedlo k nové představě. Od té doby se začalo předpokládat, že rozvojové země se při akumulaci domácího kapitálu mohou jednoduše spoléhat na mezinárodní půjčky. Navzdory těžkým ztrátám, které utrpěli největší dlužníci, zejména v Latinské Americe, tato myšlenka přetrvala.

Čína se ovšem začala snažit o akumulaci kapitálu prostřednictvím domácích úspor už na počátku 50. let. Přestože patřila k nejchudším zemím světa, její národní míra úspor až do roku 1978 nikdy neklesla pod 20% HDP. A i poté se míra úspor v Číně zvyšovala ve většině let až do roku 2008, kdy dosáhla maxima 52% HDP.

Aby mohla země domácích úspor plně využít, musí rozvinout vlastní výrobní kapacity. Citujme slavný výrok, který pronesl otec-zakladatel Singapuru Lee Kuan Yew: „Žádná země se nestala velkou ekonomikou bez toho, aby se stala průmyslovou velmocí.“ Vybudování výrobních kapacit je však obtížné: často to vyžaduje, aby země začala od „špinavých prací“ a přitom podněcovala neúnavného podnikatelského ducha.

Čína učinila obojí. Začala exportem s vysokým podílem pracovní síly a postupně vybudovala nejúplnější výrobní síť na světě; dnes se řadí mezi země s největším počtem podnikatelů. Přesto od 90. let jen velmi málo rozvojových ekonomů zkoumá, jak se mohou země industrializovat a vytvářet vlastní podnikatelskou vrstvu.

Stejně tak dnešní rozvojová ekonomie do značné míry opomíjí, jak může celospolečenská koordinace postupem času ovládnout úspory z rozsahu produkce. Zatímco klasičtí ekonomové jako Paul Rosenstein-Rodan, Albert O. Hirschman nebo Alexander Gerschenkron disponovali systematickými a přesvědčivými teoriemi, jak tento mechanismus vysvětlit, převažující neoklasický Arrowův-Debreův model nedokáže vysvětlit vzrůstající výnosy.

Prakticky řečeno má hospodářská koordinace sklon vyžadovat vládní zásah. Když čtyři východoasijští tygři (Hongkong, Singapur, Jihokorejská republika a Tchaj-wan) upoutali koncem 80. let světovou pozornost, jejich rychlý růst rozproudil živou debatu o správné roli vlády v hospodářském rozvoji, což vedlo ke zrodu pojmu „stát ve fázi rozvoje“ („developmental state“). Asijská finanční krize v roce 1997 však vyvolala vážné pochybnosti o asijském modelu a rozvojová ekonomie se posléze vrátila k neoklasickému paradigmatu.

V případě Číny hraje vláda zřejmou roli, avšak úspěch země by se neměl připisovat výhradně jí. Vládní intervence se ukázaly jako nejefektivnější tam, kde zrcadlily intervence v jiných východoasijských ekonomikách: v případě pomoci s akumulací výrobních kapacit a zajišťováním koordinace všude, kde to bylo zapotřebí. Je nešťastné, že se hospodářský úspěch Číny tak často pokládá za předzvěst zcela nového rozvojového přístupu: „státního kapitalismu“.

V každém případě toho RCT i současná rozvojová ekonomie opomíjejí mnoho. Experimenty možná pomáhají tvůrcům hospodářské politiky zlepšovat stávající sociální programy nebo pokládat základy nových, avšak nedokážou chudé zemi poradit, jak dosáhnout trvalého růstu. Jak praví staré čínské přísloví: „Rozdat lidem rybářské sítě je lepší než jim rozdat ryby.“

Hospodářský úspěch Číny není obestřený žádným tajemstvím. Země se jednoduše držela rad klasických ekonomů a dělala obtížné kroky, které jsou pro dlouhodobý pokrok nezbytné. K identifikaci těchto kroků není potřeba žádný experiment; jsou pro všechny rozvojové ekonomiky stejné a známe je už několik desítek let. 

Autorem je Jao Jang, profesor v Národní škole rozvoje a Čínském centru pro ekonomický výzkum při Pekingské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2019
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Carstens: Záporné sazby jsou problematické, je třeba jít jinou cestou
23.10.2019 6:08
Agustín Carstens z Banky pro mezinárodní vypořádání plateb BIS v rozho...
Vytěsňování Číny z dolarového systému
23.10.2019 14:10
Nedávno ohlášená „prvofázová“ dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je p...
Miliardář by mohl postavit první jadernou elektrárnu v Polsku
23.10.2019 11:55
Druhý nejbohatší muž Polska by mohly vystavět vůbec první polskou jade...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data