Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní

Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní

13.11.2019 5:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud se chce nějaká země přesunout od nízkých k vysokým příjmům, musí překonat to, co je někdy nazýváno pastí středních příjmů. V posledních desetiletích několik zemí ukázalo, že toho je skutečně možné dosáhnout, většina z nich pochází z Asie. Ekonomové Philippe Aghion, Sergei Guriev a Kangchul Jo na stránkách VoxEU tvrdí, že z jejich úspěchu se mohou poučit i další a zejména Čína. 

Číně trvalo „pouze čtyřicet let, aby se přesunula z kolonky velmi nízkých příjmů do příjmů středních“. Podle ekonomů ale není jasné, zda je její růstový model udržitelný. Tempo růstu klesá a „kumulují se strukturální problémy“. Instituce a systémy, které pomáhaly rozvoji jejího průmyslu, již nemusí být vhodné pro další rozvoj a zvyšování produktivity a inovací. Právě transformace institucí a systémů může být pro překonání pasti středních příjmů klíčová. 

Země s nižšími příjmy mohou těžit z toho, že si potřebné technologie dovezou ze zahraničí. Pro jejich rozvoj je tak třeba zejména investic do výroby. S tím, jak jejich produkt roste, se ale zároveň zvyšuje potřeba domácích inovací a zvyšování produktivity. K tomu je mimo jiné zapotřebí vzdělané pracovní síly, investic do výzkumu a vývoje a dynamické konkurenční prostředí. Jenže starý růstový model založený na investicích vytváří také zájmové skupiny, které se proti změnám staví s odporem. Chtějí zachovat systém starý, který jim poskytuje kapitál a chrání je před konkurencí. 

Příklad úspěšného přechodu z jednoho systému na druhý představuje Jižní Korea. Ta až do asijské krize z let 1997–1998 používala investiční model růstu, který do značné míry stál na průmyslových konglomerátech nazývaných chaeboly. Těm se dostávalo podpory ze strany vlády, která znamenala lehký přístup k financím a omezenou konkurenci ze strany domácích i zahraničních firem. Výsledky tohoto modelu byly pozoruhodné, ale „krize podkopala jeho legitimitu a otevřela dveře reformám“.

Krize Koreu pokořila tím, že tato doposud rychle rostoucí země musela požádat o půjčku Mezinárodní měnový fond. Právě tato událost ale posílila politickou podporu reformám a výsledkem byly hluboké změny, restrukturalizace neefektivních chaebolů a otevření dveří konkurenci domácí i zahraniční. Antimonopolní úřad začal jednat přísně a jeho zásahy vzrostly na trojnásobek, finanční pokuty se zvýšily pětadvacetkrát. Tyto změny přispěly k tomu, že po krizi se země vydala opět cestou růstu, tentokrát ale taženou inovacemi a ne akumulací kapitálu. 

Mezi tehdejší Koreou a dnešní Čínou existuje podle ekonomů výrazná podoba. Roli chaebolů hrají v Číně státem vlastněné banky a společnosti, které kontrolují velkou část hospodářství. „V Koreji to byla až krize, co vydláždilo cestu k potřebným reformám vedoucím k vyšší konkurenci. Kdy restrukturalizaci bank a státních firem provede Čína, zatím jasné není,“ uzavírají ekonomové. 

V analýze nalezneme i následující dva grafy, které popisují vývoj produktivity u firem v chaebolech a u firem mimo ně. Oba obrázky pak obsahují křivky pro odvětví s vysokým vlivem chaebolů a vlivem nízkým. U firem sdružených v těchto konglomerátech se produktivita po roce 1998 vydala prudce nahoru poté, co předtím klesala či stagnovala. Platí to přitom v obou typech odvětví. U firem stojících mimo chaeboly pokračoval po roce 1998 trend růstu produktivity, na síle nabral v odvětví s vysokým podílem chaebolů:

001 

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Ray Dalio: Svět se zbláznil a systém je rozbitý
08.11.2019 5:53
Centrální banky investorům rozdávaly a rozdávají levné peníze, které k...
Brexit: Které strany by mohly mít po volbách v Británii hlavní slovo?
11.11.2019 6:11
Kampaně politických stran ve Velké Británii jedou před předčasnými vol...
Víkendář: „iPhone moment“ německých automobilek?
09.11.2019 8:38
V roce 2040 by měla končit jedna velká éra německých automobilek. Spol...
Prospekt Saudi Aramco: Otazník u dividend, ropný vrchol do 20 let?
11.11.2019 8:38
Saudi Aramco v sobotu zveřejnilo dlouho očekávaný emisní prospekt o 65...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data