Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečekaní zachránci

Nečekaní zachránci

28.02.2020 17:58

Ekonomové (mezi které si dovolím se počítat) na tom se svou pověstí nejsou zrovna nejlépe. Podle mne k tomu mimo jiné přispívá i to, že si neustále hrajeme na někoho, kdo dovede věštit budoucnost. Ale je toho víc. Někdy se můžeme utěšovat tím, že podobně neradostnou pověst má i pár dalších profesí. Zdálo se mi, že mezi ně patří třeba právníci, ale nyní byla zveřejněna jedna studie, která tuto tezi dost vyvrací. A to dost zajímavým způsobem, který je hodně relevantní pro praxi a celé hospodářství.

Ve studii „Banking on the Lawyers“ se autoři zaměřují na významnou změnu, která proběhla na straně vedení a správy bank. Konkrétně na to, že do jejich vedení a rad se dostává stále více právníků. Dobře je to patrné z následujícího grafu, který ukazuje, jaký podíl různých druhů finančních institucí má tuto profesi ve svém vedení. Například u investičních bank se postupně vyšplhal až na 80 %:
0

Pan Whitehead a jeho kolegové následně tvrdí, že přítomnost právníků ve vedení bank je spojená s pozitivními změnami v risk managementu a „významným růstem hodnoty bank“. Studie konkrétně tvrdí, že banky pod vedením právníků riskují více v běžných časech a naopak v době krizové. V obou případech pak způsobem, který hodnotu bank zvedá. Právníci prý také prospívají ostatním členům vedení bank tím, že jim dovedou vhodným způsobem podat komplexní informace z různých zdrojů. A v neposlední řadě mají schopnost lépe se pohybovat na poli regulace a různých sporů a jednání.

Autoři studie poukazují na to, že primární příčinou krize roku 2008 byla právě špatná práce s rizikem a přílišné riskování. Následně tvrdí, že změny regulace, mezi které patří například vyšší požadovaný kapitál bank, nemusí být dostatečné. Klíčem prevence opětovných problémů může být vedení bank, které správně chápe riziko a pracuje s ním. A také má potřebné zkušenosti. Pouhá nezávislost vedení a kontrolních orgánů tedy není tím jediným potřebným požadavkem.

Když hovoříme o bankách a riziku, asi se nejen mě vybaví jméno N. N. Taleb. Ten o těchto institucích mimo jiné tvrdí, že mají tendenci sedět na časovaných bombách a zároveň samy sebe přesvědčovat, že jsou konzervativní a málo volatilní. Z výše uvedeného se vlastně zdá, že proti tomuto stylu přemýšlení a jednání jsou nejvíce imunní právníci. U právníků ona studie zmiňuje například to, že jsou zvyklí dávat dohromady informace během procesu sporu (tj. jako při soudím líčení) a vytahovat ze složitých věcí ty podstatné a přednést je ve stravitelné formě. Jejich způsob kritického uvažování a práce je tak i díky tomu prevencí proti jakémusi stádovému chování.

Pokud se ještě vrátím k panu Talebovi, tak ten také tvrdí, že kapitalismus je o dobrodruzích, jejichž chyby poškodí je samotné, a ne o tom, že chyby jedněch poškodí ty druhé. Naráží bezesporu na to, že pokud se banky, či celý bankovní systém dostane kvůli své nezodpovědnosti do problémů, není to stejné, jako když se do problémů dostane třeba výroba sádrových trpaslíků. Problémy finančního sektoru se totiž mnoha kanály přenáší do celé ekonomiky a v extrému tak může docházet k tomu, že si tento sektor zbytek hospodářství bere jako své rukojmí.

V takovém případě se sektor chová vědomě nezodpovědně – příliš riskuje a orientuje se na krátkodobé zisky s tím, že když jeho rizikové sázky vyjdou, zisky shrábne on. Ale když nevyjdou, dostane se mu záchrany od zbytku společnosti. V tomto smyslu by dokonce šlo o chyby záměrné, které dříve, či později poškodí druhé. Takže pokud to spojíme, tak na pomoc před pádem to této pasti mohou kapitalismu podle výše uvedeného přispěchat právníci. Což nás ekonomy možná trochu, trošičku zamrzí.

 

 

Čtěte více:

Tento způsob trhu se zdá být stále podivnější
29.11.2019 18:02
Ekonom Chong Shu v nové studii „Rational Apathy: The Curse of Sharehol...
Teorie korporátních podvodů
08.02.2020 15:54
Mezi lety 1997 – 2002 provedlo asi 10 % obchodovaných společností v US...
Banka UBS si zvolila nového šéfa - outsidera Hamerse
20.02.2020 15:13
UBS Group si vybrala za svého nového generálního ředitele Ralpha Hamer...

Váš názor
  • Čím je způsobena nezodpovědnost manažerů
    03.03.2020 10:51

    Nezodpovědnost manažerů je způsobena jejich nedostatečným napojením na vlastníky. Vlastníci ovšem také nejsou bůhvíjaká kvítka. Stačí se podívat na bankovnictví v USA v letech 1850-1933. To ovšem musí ohlídat bankovní dohled a konkurenční prostředí, rozuměj, informovaný klient. Neboť za nevědomost se platí nejen před soudem, ale i na trhu.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
08.04.2020
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC