Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Test dluhopisových pout

Test dluhopisových pout

09.03.2020 17:50

Moody's přišla na konci loňského roku s pohledem na to, jak to v USA vypadá s korporátními dluhy. Pohled to byl zajímavý, ale s ohledem na vývoj posledních dní, neřkuli hodin, jeho relevance dost klesá. Přesto bych se k němu rád vrátil způsobem, který je snad pro dnešní dny aktuální. Ukazuje totiž i na to, proč jsou dluhy tak ošemetné.

Moody's mimo jiné poukazovala na vztah mezi akciovým trhem na straně jedné a trhem korporátních obligací na straně druhé. Jak je trh obligací a akcií přímo a fundamentálně propojen? Vazeb je několik. Moodys tvrdí, že valuace akcií v první řadě velmi významným způsobem ovlivňuje hodnotu kolaterálu, který za dluhy stojí. K tomu může silný akciový trh ulehčovat refinancování dluhu, jemuž končí splatnost. Protože pro zadluženou firmu pak může být jednodušší vydat akcie (či prodat některá aktiva) a ze získaných prostředků splatit obligace. A Moody's také tvrdí, že svou roli hraje i to, že během akciového boomu mají firmy větší chuť kupovat ty společnosti, které jsou finančně slabé. A tím zlepšovat celkový rizikový profil dluhopisového trhu.

Jak ukazuje následující graf, v poměru k HDP jsou korporátní dluhy v USA hodně vysoko. Před časem jsem tu ale poukazoval na to, že vedle tohoto varovného měřítka existují i takové, které mohou obavy poněkud tišit. Jde například o poměr dluhů k ziskům. V grafu je zase uveden poměr dluhů ke kapitalizaci akciového trhu (která by se konec konců měla odvíjet od výše zisků současných a hlavně budoucích):
0

Poměr dluhů ke kapitalizaci akcií tak patří mezi „klidnící“ ukazatele. Respektive patřil. Graf neodráží současný propad akcií, který by mohl způsobit, že výše uvedené mechanismy se začnou na rozdíl od minulého roku otáčet ne tak příznivým směrem. A zatímco většina veřejnosti většinou sleduje zejména trh akciový, mohou to být trhy dluhopisové, které páchají déletrvající škody. Čímž se u tohoto tématu akcie/dluhopisy dostávám k trochu obecnější myšlence o tom, proč jsou dluhy ošemetné.

Představme si, že nějaká společnost je financována dvěma akciemi, v průměru vydělává 100 na akcii ročně a tento tok hotovosti se pohybuje mezi 50 – 150 na akcii (celkem tedy 100 – 300 Kč). Pak se dva akcionáři firmy dohodnou, že jeden z nich konvertuje svou akcii do dluhopisu – pohledávky. A ročně mu bude vypláceno 75 (nedostane a ani nechce onen průměr 100 , protože jeho cenný papír je „bezpečnější“). Jeho tok hotovosti se tak vyhladil, ale tok hotovosti mířící ke zbylému držiteli jedné akcie se naopak rozvlní. Je volatilnější, nyní se pohybuje mezi 25 a 225 s průměrem na 125 , který odráží vyšší rizikovost akcie ve srovnání s původním stavem.

Z tohoto příkladu můžeme například odvodit, proč se ve světě bez daní nemění hodnota firmy s tím, jak se mění poměr dluhu a vlastního jmění (včetně dopadu odkupů). Nyní se ale výše uvedeným snažím ukázat na velmi prostý fakt, že vytvoření pohledávky je pokusem nasadit něco pevného na jinak neustále se měnící svět. A výsledek je takový, že ona „nezpevněná“ část se začne měnit o to více. Krize pak nastávají samozřejmě v okamžiku, kdy se svět pohne mírou, které ony pokusy o fixaci neodpovídají (viz výše uvedené). Zde by to byl pokles celkového toku hotovosti pod 75 .

Jak akcie, tak (korporátní) obligace jsou (na primárním trhu) nástrojem, který na jedné straně využívají ti, kteří spoří, a na straně druhé subjekty, které potřebují více, než vydělají. U dluhopisů bychom ale měli mít na paměti, že jejich „bezpečnost“ je jen odrazem větší „nebezpečnosti“ zbytku trhu s kapitálem/úsporami. Akcie (či třeba vládní obligace provázané s HDP) jsou podílem na tom, co se stane. Dluhopis/dluh je požadavkem na něco bez ohledu na to, co se stane. Nyní mohou být tyto nároky opět testovány.

 

Čtěte více:

Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
21.02.2020 10:41
Investiční riziko můžeme vnímat jako všechny možné negativní scénáře, ...
Perly týdne: Horší než epidemie, dno na akciích a u nás sněhová kalamita tak trochu jinak
06.03.2020 13:52
Útlum svěrové ekonomiky bude je přechodný, proti dopadům koronaviru by...
Bloomberg: Šok, panika a ticho. Jak obchodníci reagují na historický propad?
09.03.2020 15:33
Největší kolaps cen ropy od roku 1991 zahájil jeden z nejdivočejších ...
Analytici Patrie: Na finančních trzích sledujeme největší paniku za mnoho let
09.03.2020 15:46
Začátek tohoto týdne se nese ve znamení hlubokých pádů, především na a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje
8:57Trhy zamíří v pátek výše. Zprávou doma transakce Monety, v USA trh práce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data