Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Testy, akcie a Einstein

Testy, akcie a Einstein

04.05.2020 17:55

Ekonom Paul Romer na svém blogu rozvíjí úvahu, která reaguje na americké diskuse o testech na koronavirus. Je to debata, kterou jsme si prošli také, a v širší perspektivě se týká starého známého tématu: Jak moc má vláda zasahovat do tržního chodu věcí. K tomuto „testovacímu“ příběhu dnes přidám ještě tématicky odpovídající „akciový“.

Příběh první - testy

Pan Romer používá u testů příměr s výrobou a prodejem limonády. Čtenářovi nabízí hypotetický případ, kdy je toto podnikání přísně regulováno. Vzniká tak nedostatek, který se snaží řešit vědci pečlivým výzkumem. Přijdou například na to, že k limonádě nemusí být dodáváno brčko tak, jak požaduje regulace (narážka na americkou diskusi o tom, zda je k testům třeba tampónu). A pak vědci náhodou přijdou i na to, že limonáda je v podstatě oslazená voda, kterou by bylo možno jednoduše vyrábět a prodávat v mnohem větším množství.

Vědci sepíší analýzu, která ale někde zapadne a na trhu je stále nedostatek. Limonáda je pouze na předpis, takže se začne podvádět ohledně toho, kdo jí všechno potřebuje. Poučení je jasné – neregulovat to, co není potřeba regulovat. Aplikace na testy: Jasně nastavit, co má test říkat, a pak nechat na soukromém sektoru, aby zajistil dostatek. Ekonom John Cochrane k tomu na svém blogu dodává, že není důvodu, aby se podobné testy neprodávaly volně podobně, jako třeba testy těhotenské.

Jeden ze čtenářů tohoto blogu ale přichází s relevantní námitkou: Limonáda má užitek pro toho, kdo ji pije, ale testování má v některých případech užitek spíše pro ostatní. V tomto smyslu je tedy veřejným statkem, po kterém by soukromá poptávka nemusela být dostatečná (tj., netestovalo by se v dostatečném množství a dostatečně systematicky). Nemluvě o tom, že testování je procesem, který je mnohem složitější, než míchání sladké vody. Tento čtenář dává pro správný přístup k testům za příklad „mírně socialistické“ země, jako Německo či Nový Zéland.

Příběh druhý – akciová pomoc firmám

Ekonom John Turner stejně jako třeba Financial Times se zabývá tím, že řada firem nyní potřebuje vládní pomoc, třeba ve formě půjčky. Čímž nám ožívá starý známý problém morálního hazardu, privatizace zisků a socializace ztrát a tak dále. Pan Turner se přidává k těm, kteří navrhují, aby namísto půjček vláda vkládala do firem vlastní kapitál. A podíly ve firmách by následně spravovala nějaká verze státního investičního fondu (typu těch, které fungují v řadě zemí, včetně Norska, či Saúdské Arábie). Takový fond by zajistil, aby byly tyto podíly spravovány odpovídajícím způsobem, ze kterého by těžili daňoví poplatníci.

Nedávno jsem tu psal o tom, že dluhy jsou nástrojem, který zvyšuje rizikovost a je možné, že optimální zadlužení řady firem se blíží nule. Minimálně z tohoto pohledu výše uvedený návrh dává smysl. Ale je jasné, že tu jsou protiargumenty stojící třeba na obavách o znárodňování. Čímž jsme ale opět u oné letité diskuse o privatizaci zisků a socializaci ztrát (jejich pokrývání daňovými poplatníky). Další protiarumenty můžeme vymyslet třeba u toho, jak by takový fond fungoval v praxi.

Možná bychom se měli smířit s tím, že čistá řešení neexistují. Tedy ne tam, kde je hledáme. Tam jsou řešení dost pochybná a pak ta, které nějak fungují, ale lze jim toho stále hodně vytknout. A nikdy nebudou spokojeni všichni. Stále častěji se mi vybavuje ono Einsteinovo „problém nelze řešit na té úrovni, na které vznikl“. Co tím asi myslel?

 

Čtěte více:

„R“ jako klíč pro budoucí inflaci?
27.04.2020 17:15
Ekonom Olivier Blanchard se podobně jako řada dalších zamýšlí nad tím,...
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích
28.04.2020 17:26
Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, ...
Amazon a Walmart v době pandemie
29.04.2020 17:37
Americké akcie v indexu SPX jsou za poslední tři měsíce více než 10 % ...
Hotovost jako dlouhodobá konkurenční výhoda
30.04.2020 17:44
Po poslední finanční krizi zvýšila řada firem zásobu hotovosti ve svýc...
Současnou dezinflací to ve světě nekončí
01.05.2020 18:07
Naše domácí média si všímají toho, jak dochází ke znatelnému zdražován...

Váš názor
 • Oprava
  05.05.2020 9:42

  Státní akciový podílový fond nebude fungovat ve prospěch daňových poplatníků, ale ve prospěch daňových beneficientů. A to je rozdíl. Daňový poplatník v principu žádný podnik zachraňovat nepotřebuje. Pokud hrozí nezaměstnanost, máme sociální síť. Pseudozaměstnanost ještě nikdy nic dobrého nepřinesla. Ani za Roosevelta, ani za Husáka.
  Pracovitý Prosecký
 • složitá řešení
  04.05.2020 18:29

  proč se jich stále držet, někdy je to nejjednodušší i to nejlepší, prostě nic nezachraňovat, pokud neustojíš, přijde někdo schopnější kdo to zvládne lépe, pokud je dům zchátralý tak je od určitého stavu také lepší ho zbořit a postavit nový a lepší, jenže z neznámého důvodu si stále volíme místo chytrých lidí jen mluvky s rukama dozadu nebo v horším s rukama v našich kapsách :o)
  M2M
  • Re: složitá řešení
   04.05.2020 18:46

   přesně tak....ale tohle fungovat nemůže, politik chce být zvolen, tak pro populismus udělá cokoliv, viz Babiš....a lidi budou tleskat, hele, já podnikám, daří se mi a Bureš mi posílá prachy....
   abc1
Aktuální komentáře
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data