Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: OPEC+ je připraven dále podpořit cenu ropy. Na jak dlouho?

Rozbřesk: OPEC+ je připraven dále podpořit cenu ropy. Na jak dlouho?

26.06.2020 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ropa Brent se v posledních týdnech usadila poblíž úrovně 40 dolarů za barel, povzbuzena postupujícím rebalancováním ropného trhu. Ten sice nadále zůstává v poměrně citelném přebytku, oproti dubnovému kolapsu se však jedná o významný progres, který by měl v příštích měsících dále nabírat na síle. Zásluhu na tom bude mít jak oživení ropné poptávky v souvislosti s otevíráním ekonomik, tak rekordní omezování produkce členskými zeměmi OPEC+.

Právě příspěvek ze strany nabídky je zásadní v situaci, kdy se spotřeba ropy sice normalizuje, avšak k předkoronavirové úrovni má stále relativně daleko. Z pohledu trhu je přitom zásadní, jak disciplinovaně přistupují členské země k plnění těžebních kvót v rozsahu téměř 10 mil. barelů denně.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že tradiční hříšníci v čele s Irákem a Nigérii prozatím významně zaostávají za slíbeným příspěvkem (květnové plnění je u obou pod 50 %). Na druhou stranu, jako celek dosáhla aliance OPEC+ v květnu solidní disciplíny na úrovni 85 %. A pro její soudržnost je zásadní, že produkční kvótu plní příkladně Rusko, jež historicky spíše působilo v roli černého pasažéra.

Jak dlouho bude dohoda na produkčních škrtech, respektive její plnění, trvat? Formálně se členské státy dohodly na omezení těžby až do dubna 2022, což se ve světle přetrvávajících nejistot jeví vcelku ambiciózně. Přesto máme za to, že minimálně do konce tohoto roku bude spolupráce a také solidní disciplinovanost pokračovat, motivována přetrvávající slabostí poptávky. To je zároveň důležitý argument ve prospěch postupně rostoucí ceny ropy, která by se mohla na konci roku 2020 dostat k hranici 50 USD/barel.

Právě nad úrovní 50-55 USD/barel však dle našeho názoru začne soudržnost aliance oslabovat. Z pohledu plnění státního rozpočtu se totiž tato úroveň již jeví relativně přijatelně pro Rusko, jehož motivace k plnění produkčních škrtů – na rozdíl od Saúdské Arábie – pravděpodobně vezme za své. Navíc, při této cenové hladině lze očekávat svižné restartování břidlicové těžby ve Spojených státech, které by mělo taktéž tlumit tlak na překotný růst cen. Shrnuto, podtrženo: zatímco výhled na nejbližší měsíce nahrává dále rostoucí ceně ropy, argumenty pro středně až dlouhodobě výrazně dražší ropu se hledají o poznání hůř.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna včera podobně jako ostatní měny v regionu ztrácela a na chvíli se dostala dokonce až za metu 26,80 EUR/CZK. V průběhu odpoledne se jí však podařilo téměř veškerou denní ztrátu zase odmazat. Vyšší averzi k riziku, přetrvávající na finančních trzích už od zhruba poloviny června, dál přiživují nepříznivé statistiky počtu nakažených ve světě a strach z druhé vlny pandemie. Koruně tak zatím příliš nepomáhá ani stávající úrokový diferenciál, ani (prozatím) jasné NE centrální banky k využití nekonvenčních nástrojů.

Dolů zamířily i výnosy státních dluhopisů, i když Ministerstvo financí dál pokračovalo v emisní ofenzívě. Tentokrát prodalo bondy v celkové hodnotě 8,8 mld. korun s nižším výnosem než před dvěma týdny. Poptávka po delších papírech překonala prodaný objem více než dvojnásobně. U ročního papíru s negativním výnosem dokonce dvanáctinásobně. Přebytek likvidity a nedostatek investičních příležitostí tak jasně přebíjí i velmi negativní domácí rozpočtový výhled.

Zahraniční forex
Dolar se sice v průběhu včerejšího odpoledne dostal na třídenní maximum, když prolomil hranici 1,12 EUR/USD, avšak nová várka vesměs nepříznivých dat jej zase katapultovala nahoru. Lepší, leč tradičně volatilní zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby neměly šanci přebít horší finální výsledek HDP nebo slabá čísla z trhu práce. Negativně i nadále vyznívají americké počty nakažených, kterých je už zhruba 2,5 milionu.

V eurozóně byl čtvrtek na události o poznání chudší, a tak za pozornost stojí jen lepší spotřebitelská důvěra v Německu a zápis z červnového jednání ECB. Centrální banka velmi pozitivně hodnotí aktuální program kvantitativního uvolňování, jež navíc rozšířila o 600 mld. EUR na prozatím celkových 1,35 bilionů eur na horizontu poloviny příštího roku. A to i v případě, že by se jej neúčastnila Bundesbank. ECB rovněž představila nový program europůjček pro centrální banky mimo eurozónu s cílem vyhnout se případným výprodejům aktiv denominovaných v eurech. Blíže viz ZDE.

Ropa
Ropa Brent se vrací na úroveň 42 dolarů za barel v závanu optimismu ohledně probíhajícího rebalancování tržních fundamentů. To bude pokračovat i v následujících měsících, což by mělo nahrávat mírnému růstu cen ropy, pochopitelně za předpokladu, že světovou ekonomiku nezasáhne druhá vlna koronavirové pandemie, která by podlomila ropnou poptávku. Z pohledu nabídkové strany bude cenu ropy podporovat omezení produkce ze strany zemí OPEC+, které zatím plní těžební kvóty nad očekávání disciplinovaně (více úvodník).

 

Čtěte více:

BP kvůli propadu cen ropy odepíše majetek až za 17,5 miliardy USD
15.06.2020 11:07
Britský energetický gigant BP kvůli propadu cen ropy a zemního plynu,...
IEA: Krize v letectví znamená, že poptávka po ropě se do roku 2022 plně neobnoví
16.06.2020 11:57
Světová poptávka po ropě se vzpamatovává z největšího propadu v histor...
16 bilionů dolarů do OZE převýší poprvé investice do ropy a plynu
17.06.2020 13:30
Výdaje na obnovitelné zdroje energie budou podle Goldman Sachs od příš...
Ruské krácení produkce posouvá ceny ropy vzhůru
23.06.2020 16:42
K porozumění růstu cen fyzické ropy napříč Evropou je potřeba pohlédn...
Ropa se usadila okolo 40 USD za barel. Jakým směrem vyrazí dál?
26.06.2020 6:15
Ropa Brent se v posledních dvou týdnech usadila poblíž úrovně 40 dol...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.