Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Ekonomický útlum jako nástroj dosažení klimatických cílů?

Natixis: Ekonomický útlum jako nástroj dosažení klimatických cílů?

05.08.2020 6:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská investiční banka Natixis tvrdí, že se stále více hovoří o snižování emisí oxidu uhličitého snížením ekonomického růstu ve vyspělých zemích. Natixis si ale klade otázku, zda takové úvahy mají skutečný smysl.

Ekonomové banky tvrdí, že i kdyby vyspělé země přestaly zvyšovat svou ekonomickou aktivitu a jejich ekonomika by se zmenšovala, stále tu jsou rozvíjející se země. A ty mají velmi silnou potřebu dále růst, což je patrné například z toho, jak se Čína různými stimulačními programy snaží podporovat svou ekonomiku. Natixis k tomu dodává, že právě rozvíjející se ekonomiky generují přibližně 70 % současných emisí oxidu uhličitého a z hlediska růstu emisí hrají naprosto dominantní roli.

V prvním z následujících dvou grafů Natixis ukazuje vývoj emisí, reálného produktu a jejich poměru od konce devadesátých let. Poměr obou se snižuje s tím, že zatímco produkt roste, objem emisí klesá. Ve vyspělých zemích tedy nedochází k poklesu emisí z důvodu ekonomického útlumu, ale kvůli zaváděným emisním standardům a technologickému pokroku.

U rozvíjejících se zemí (druhý graf) je situace rozdílná v tom smyslu, že emise i ekonomická aktivita rostou, emise ovšem pomaleji, a tak i zde dochází k poklesu poměru emisí k produktu. Natixis dodává, že elasticita emisí k HDP leží u rozvíjejících se zemí na hodnotě 0,4, u zemí OECD na úrovni 1,23 a v celém světě na hodnotě 0,81.

banky klima klimatické cíle

Natixis pokračuje s tím, že potenciální růst vyspělých ekonomik se nyní pohybuje kolem 1,3 %. I kdyby vyspělé země začaly přesto klesat o 1 % ročně, na základě výše popsané závislosti by to přineslo snížení globálních emisí o 0,8 % ročně. Emise přitom nyní rostou asi o 1 % ročně a na splnění mezinárodních klimatických závazků a cílů by musely klesat o 4 – 5 % ročně.

Natixis tak dochází k závěru, že rozhodující je to, jak se zachovají rozvíjející se země a jak velká bude jejich touha po dalším růstu. S tím, že je pochopitelné, že tyto země chtějí uzavřít velkou mezeru v příjmech, která existuje mezi nimi a zeměmi OECD.

Zdroj: Natixis

 
 
 

Čtěte více:

NYT: Koronavirus a změna klimatu mají společnou jednu podstatnou věc
21.03.2020 15:54
Světová zdravotnická organizace minulý týden ve středu v souvislosti s...
Suntheim: Akcie mávají nad klimatickým rizikem rukou
05.06.2020 12:10
V roce 2011 postihly Thajsko záplavy, které způsobily škody odpovídají...
Víkendář: Sny nám problémy nevyřeší
13.06.2020 8:46
„Pokud někdy byla ta správná chvíle připomenout si to, že pouhé sny ni...

Váš názor
 •  
  05.08.2020 6:46

  Čína už dekádu vůbec není rozvojová země. Z tohoto statusu pouze čerpá obrovské výhody! Ano, celý svět bojuje proti klimatickým změnám ale s narůstající populací, bohatnutím lidí a zemí Afriky a Asie to moc nejde... Pokud se člověk neuskromní, moc se nestane.(?)
  Čert
  •  
   05.08.2020 7:39

   Cina je stale rozvojova, se nemuze divat na nektere bohate velike mesta, ma velmi chude horske venkovske regiony. Hloupy je akorat zapad pokud rozvojovym zemim dava vyhody a nic z toho nema
   Trade4fun
   •  
    05.08.2020 8:33

    To nedělají západní země ale WTO, OSN IMF. Západní země jen srabácky mlčí, teda kromě Trumpa. Jinak kdekoliv v USA sjedete z hlavní cesty někam do kopců, teda pokud se tam normálním autem vůbec dostanete, uvidíte vesnice jak v Rusku nebo na Ukrajině.
    Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC