Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jak udělat z papouška dobrého ekonoma

Víkendář: Jak udělat z papouška dobrého ekonoma

23.08.2020 8:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Tim Taylor poukazuje na to, že se blíží chvíle, kdy bude novým studentům ekonomie prezentován koncept nabídky a poptávky. Podle Taylora je přitom běžnou chybou, že je studentům o poptávce a nabídce vykládáno tak, jako kdyby v daný okamžik hrála roli jen jedna z nich. Přitom ale platí, že pokud zvažujeme dopady změn v poptávce, musíme stejně tak uvažovat o tom, jaký tvar má křivka nabídky. A naopak. Taylor v této souvislosti připomíná některá slova známých ekonomů, kteří se touto problematikou zabývali.

Alfred Marshall v roce 1890 ve své knize Principy ekonomie „popsal celou věc elegantně“ přirovnáním k nůžkám. Marshall konkrétně napsal, že se můžeme přít, zda papír ustřihla horní či spodní část nůžek. A je pravda, že pokud jedno ostří držíme bez pohybu a hýbeme jen druhým, můžeme vše zjednodušovat s tím, že papír skutečně ustřihlo jen ostří jedno – to druhé. Přesné ale toto vyjádření není, protože i v takovém případě se na ustřihnutí podílela obě ostří stejným dílem. Takové zjednodušení je podle Marshalla ospravedlnitelné pouze na poli nevědeckém, kde nemáme ambice přesně popisovat, k čemu dochází.

Podle Taylora se na interakci mezi poptávkou a nabídkou a na procesu tvorby cen dívala zajímavým způsobem i Joan Robinsonová ve své knize „Ekonomie nedokonalé konkurence“. Ta byla znovu vydána v roce 1969 a mimo jiné se v ní uvádí: Vidíme dva muže, z nichž první dá druhému banán a druhý prvnímu jednu penci. Ptáme se sami sebe, proč banán stojí právě penci a ne více, či méně. Proč ten muž vynaloží za banán právě tuto částku? A proč ten druhý dá za tuto částku svůj banán? Robinsonová k tomu říká, že je přirozené si tento problém rozdělit právě na nabídku a na poptávku. Jenže podle Taylora je tu pak relevantní uvažovat o jednom z nejstarších vtipů o ekonomech.

Ten vtip se ptá, jak z papouška rychle udělat dobrého ekonoma. Odpověď zní, že stačí jedna jediná věc: Naučit ho opakovat „poptávka a nabídka“. Garson O’Toole si podle Taylora dal tu práci, že zkoumal, od kdy je tento vtip vyprávěn. Zjistil, že už v roce 1850 se o výrazech „poptávka a nabídka“ hovořilo jako o papouškování. Vtip jako takový ale „možná poprvé použil Irving Fisher v roce 1907 ve své práci týkající se sazeb“.

Fisher podle Taylora sice o papouškovi skutečně píše, ale vitp používá jako varování před tím, abychom brali koncepty poptávky a nabídky jako něco, s čím lze pracovat a dobrat se konečných výsledků. Ekonom poukazoval na to, že pokud se tehdy někdo ptal na výši sazeb a její příčinu, dostalo se mu obvykle odpovědi, že je výsledkem poptávky a nabídky zápůjčních fondů. Podobné to je u mezd, nájmů nebo dokonce měnových kurzů. Jenže podle Fishera nestačí hovořit o poptávce a nabídce a ignorovat to, co stojí za nimi. Tedy například užitek či náklady. U sazeb pak zase nestačí hovořit o poptávce a nabídce kapitálu, peněz nebo úspor, protože pak „stále nemáme adekvátní vysvětlení“.

Taylor se také před časem věnoval práci ekonoma Arunabha Ghoshe, který se zabýval statistickými metodami používanými v minulosti v Číně. Ghosh zmiňuje i „kandidáta na nejromantičtější popis statistické tabulky“. Ten vznikl v roce 1955 a čínský statistik tehdy napsal:

Pokaždé, když sestavím statistickou tabulku, moje štěstí je jako štěstí rolníka hledícího na zlatavou pšenici. Mé vzrušení je jako vzrušení oceláře hledící na tavící se ocel v Siemensově-Martinově peci. Mé nadšení se rovná nadšení malíře, který právě dokončil svůj obraz.

Zdroj: The Conversable Economist


Čtěte více:

Sumner: Nikdy nedělejte závěry z toho, jak se hýbou ceny. A sledujte ostrovy
29.04.2020 10:50
Ekonom Scott Sumner často poukazuje na naprosto běžný a podle jeho náz...
Víkendář: Naše ekonomické uvažování se bude výrazně měnit
30.05.2020 7:52
Irwin Stelzer a Jeffrey Gedmin vyzpovídali pro The American Interest z...
Velké inflační zmatení
07.08.2020 17:39
Jamie Merchant má docela trefnou poznámku k Moderní monetární teorii: ...
Sumner: Přestaňme tvrdit, že spotřeba je součástí produktu
19.08.2020 10:38
„Kdysi jsem učil studenty, že spotřeba tvoří v americké ekonomice asi ...
Yardeni: Znovu boom dvacátých let?
19.08.2020 14:47
V Perlách týdne byl zmíněn i známý investor a ekonom Ed Yardeni, podle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival PLC (08/20 Q3)
Hasbro Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
NXP Semiconductors NV (09/20 Q3, Aft-mkt)
Otis Worldwide Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (09/20 Q3)
Twilio Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
15:00USA - Prodeje nových domů