Evropská centrální banka dnes podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Potrdila také rozsah mimořádného programu nákupů aktiv v celkovém objemu 1,85 bilionu EUR. Ten má běžet minimálně do března 2022. Prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že mutace viru si mohou vyžádat přísnější opatření a zhoršování pandemie a restrikcí patří k negativním faktorům pro růst.
"Uvedení vakcín na trh koncem prosince umožňuje větší důvěru ve vyřešení zdravotnické krize. Bude však nějakou dobu trvat, než bude dosaženo všeobecné imunity, a nelze tak vyloučit další negativní vývoj v souvislosti s pandemií," řekla Lagardeová na tiskové konferenci po měnovém zasedání Rady guvernérů. Pandemie koronaviru podle ní zřejmě vedla ke smrštění ekonomiky eurozóny v závěru loňského roku a brzdou růstu pravděpodobně zůstane i letos, aktivita nicméně zůstává převážně v souladu s prognózou ECB.
Tiskovou konferenci s šéfkou ECB můžete na Patria.cz sledovat živě:
Hlavní úroková sazba pro refinanční operace dnes zůstala na rekordním minimu 0,0 %, sazba mezní zápůjční facility a sazba depozitní facility zůstaly na 0,25 %, respektive -0,50 %, uvedla centrální banka eurozóny v dnešním prohlášení na svém webu. "Rada guvernérů je i nadále připravena upravit všechny své nástroje podle toho, jak bude potřeba, aby zajistila, že inflace se posouvá udržitelným způsobem směrem ke stanovenému cíli," uvádí se v prohlášení zveřejněném po zasedání měnového výboru ECB.
ECB v prosinci rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur a prodloužila i jeho platnost. Chce tak podpořit ekonomiku, která se potýká s dopady pandemie způsobené šířením nového koronaviru. Také tehdy zveřejnila nový hospodářský výhled. V něm počítá na letošní rok v eurozóně s růstem HDP o 3,9 procenta. Lagardeová ale v lednu uvedla, že pokud nynější uzávěry neskončí ani v prvním čtvrtletí, nastane podle ní problém.
Rozšiřovaní karanténních opatření v regionu a pomalé tempo očkování ale zpochybňují prognózu ECB, která počítá s rychlým ekonomickým oživením od druhého čtvrtletí, a zvyšují riziko, že bude nutné přijmout další stimulační opatření spíše dříve, než později. Německo tento týden prodloužilo lockdown do 14. února, Portugalsko v pátek zavře školy a Nizozemsko oznámila, že příští týden zavede noční zákaz vycházení.
Zdroje: ECB, Patria.cz, ČTK, Bloomberg, Reuters