Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“

Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“

16.04.2021 12:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Trh může mířit ke korekci, ale i tak „je vždy co kupovat“. Někde bují gamblerství, rotace ale podle některých názorů stále dává smysl. Měď může být „novou ropou“. A ještě více v nových Perlách týdne.

Ztracené investiční dekády a příliš současného optimismu: Následující graf od BofA popisuje dlouhodobý a o inflaci očištěný vývoj návratnosti investičního portfolia, které je z 60 % tvořeno akciemi a ze zbylých 40 % obligacemi. Poslední ztrátová dekáda přišla po roce 2000, tu předchozí najdeme až od první poloviny sedmdesátých let. Nejdelší období ztrát přišlo po roce 1900, kdy za téměř dvacet let zmíněné portfolio oslabilo o 2,1 %:

perly 1

Zdroj: Twitter

Nadšení z dalšího vývoji na akciových trzích chladila na CNBC Savita Subramanian z BofA. Hovořila o tom, že podle historického vývoje je dobré akcie prodávat v době, kdy na trhu vládne velký optimismus a panuje názor, že ceny již porostou napořád.  Bývají to období, kdy jsou v cenách akcií odraženy již všechny pozitivní informace. A podle strategičky se v takovém období pohybujeme i nyní – indikátor sentimentu na trhu, který banka používá, je podle jejích slov blízko prodejnímu signálu.

Bank of America odhaduje, že zisky v indexu S&P 500 se letos zvednou na 185 dolarů na akcii. Odhad banka zvýšila, ale neučinila tak u cílové hodnoty celého indexu. Strategička dokonce hovořila o tom, že trh se pravděpodobně vydá opačným směrem, než všichni čekají. Co v takovém prostředí dělat? Subramanian odpověděla, že „vždy je co kupovat“ a na trhu jsou podle ní segmenty, které se obchodují s relativním diskontem. Zmínila v této souvislosti cyklické tituly a firmy, které by měly těžit z plánovaných vládních investic do infrastruktury.

Letošní rok podle strategičky „vypadá úplně jinak, než ten loňský“.  Mění se totiž daňový výhled, výhled pro otevírání ekonomiky a podobně. Investiční portfolia ale podle ní mají stále podobné složení, i když se to mění kvůli rotaci k hodnotovým a cyklickým akciím. Právě této rotace by se strategička podle svých slov dále držela, včetně orientace na průmyslové firmy, energetiku a finanční tituly spolu s akciemi malých společností.

Přestávka a gamblerství: V podobném duchu jako Subramanian hovořil na Yahoo Finance George Seay, který stojí v čele společnosti Annandale Capital. Podle něj je akciový trh již „unavený“, což má dokazovat to, jaké zisky si připsal minulý i letošní rok. Investor se tak domnívá, že akcie si nyní „vezmou přestávku“. Jako důvod k prodeji mohou podle Seayho posloužit nové čtvrtletní výsledky, ukazovat to prý může i reakce trhu na čísla, která vykázala banka JPMorgan.

Seay míní, že na trhu se pohybují dlouhodobí investoři, ale v současné době se také hodně obchoduje s cílem krátkodobých zisků. Právě tento typ investorů podle něj bude mít tendenci vybrat zisky a to povede ke korekci. Seay se také domnívá, že rotace od technologií směrem k jiným částem trhu, včetně hodnoty a malých firem, stále dává smysl. Narušit by jí mohlo snad jen, kdyby velké technologické firmy překvapily svou nečekaně vysokou ziskovostí.

Atraktivní mohou být i mezinárodní trhy, které nyní zaostávají proto, že otevírání ekonomiky v některých částech světa probíhá jen pomalu. Až se ale zrychlí, půjde podle investora o atraktivní investice. Seay byl tázán i na takzvané SPAC. Tedy prudce se rozvíjející segment trhu, který tvoří firmy bez vlastní činnosti, které na trh vstoupily proto, aby následně provedly akvizici jiné firmy. A umožnily jí tak vstup na trh bez tradičního primárního úpisu. Seay míní, že takové společnosti mají mnohdy velmi zajímavé technologie a slibnou budoucnost, zrovna tak ale existují takové, které nepřežijí a nebudou vykazovat žádné zisky.

Sentiment vůči tomuto segmentu trhu se také může změnit s tím, jak bude klesat ekonomický růst. A jde tak celkově o investice, které jsou vhodné jen pro ty, kteří mají velmi nízkou averzi k riziku. A zároveň dobře rozumí tomu, čemu se daná firma věnuje a dovedou tak relevantně zhodnotit její potenciál. V opačném případě „jde o gamblerství“.

Seay se domnívá, že z dlouhodobějšího hlediska je pro akcie důležitý zejména pohyb sazeb a inflace. Například růstové tituly by podle něj neustály případný větší růst sazeb. Investoři by pak měli věnovat pozornost realitám, komoditám a dalším aktivům, které si většinou vedou dobře v prostředí vyšší inflace. Naopak skepsi Seay radí u technologických firem, které se obchodují za mimořádně vysoké násobky zisků, nebo zisků ještě ani nedosáhly. Bude totiž mnohem těžší ospravedlňovat jejich valuace nulovými sazbami.

Inflační očekávání: BofA v následujícím grafu shrnuje inflační očekávání na globální úrovni. Konkrétně jde o výsledky průzkumu – podíl tázaných, kteří očekávají růst globálního indexu spotřebitelských cen. Předchozího vrcholu bylo dosaženo v květnu roku 2004, nyní poměr kladných odpovědí dosahuje ještě vyšších hodnot:

perly 2

Zdroj: Twitter

Jaké budou výsledky: Jak se bude nyní vyvíjet situace na americkém trhu? Investoři by se v první řadě neměli pokoušet o krátkodobé časování trhu a odhady jeho krátkodobých posunů. Tak na zmíněnou otázku odpověděla Liz Ann Sonders ze společnosti Charles Schwab. Pokračovala s tím, že aktuální pokles výnosů amerických vládních obligací je těžké interpretovat, možná za ním stojí to, že trhy nyní očekávají rychlejší příchod růstového vrcholu americké ekonomiky.

Jen málo firem zatím zveřejnilo své poslední čtvrtletní výsledky, ale strategička poukázala na velký poměr těch, jejichž čísla byla lepší, než se čekalo. Pokračování výsledkové sezóny pak bude důležité nejen kvůli dosaženým výsledkům, ale i kvůli výhledu pro druhé čtvrtletí. V něm se obecně očekává zrychlení ekonomické aktivity a výhled firem naznačí, jak realistický je současný konsenzus, podle kterého by v druhém čtvrtletí měly zisky obchodovaných firem růst meziročně o 55 %. Vyšší ziskovost by přitom měla snížit současné mimořádně vysoké valuační násobky – poměry cen akcií a zisků na akcii.

Nová ropa: Měď je nejlepším známým vodičem elektrické energie. Je tedy významná pro řadu zelených témat, včetně výroby větrných elektráren, solárních panelů, skladování energie a elektromobility. Na CNBC to v souvislosti se svým optimistickým výhledem pro tento kov uvedl Jeff Currie z Goldman Sachs. Svět podle něj bude „elektrifikovaný a dekarbonizovaný“ a „na to bez diskuse potřebujeme měď“. Ta je podle analytika v určitém smyslu podobná ropě v tom, jak klíčovou komoditou pro budoucí energetiku bude.

Na trhu s mědí podle analytika dojde k rostoucímu tlaku v následujících 12 – 18 měsících. Nastane totiž ekonomické oživení, na trhu nyní přitom nejsou větší zásoby a vyšší poptávku bude těžší uspokojit. A v letech 2024, 2025 pak přijde růst „zelených investic“. V následujících 12 měsících by se tak mohly ceny mědi dostat na 11 000 – 12 000 dolarů za tunu, v delším období až k 15 000 dolarů za tunu. V reálném vyjádření byly v minulosti podle analytika ceny nejvyšší v roce 1968, kdy dosáhly 14 000 dolarů za tunu. Do určité míry přitom tehdy podle Currieho panovalo podobné prostředí, jako nyní.

Graf ukazuje pohyby cen vybraných komodit za poslední rok. Zdaleka nejvyšší růst nastal u stavebního dříví, následuje benzín a ropa. Měď je s „pouhými“ necelými 80 % daleko za nimi:

perly 3

Zdroj: Twitter


Čtěte více:

Ever Given a sen radikálních protekcionistů
16.04.2021 10:49
Je to obrovský úspěch! Výroba se vrací zpět domů, obchodní deficity le...
Bublina? Ano, a nesmíme si ji nechat ujít
15.04.2021 11:33
Průzkum E*Trade Financial zjistil, že zhruba tři čtvrtiny retailových ...
Reuters: Křetínského nájezd na Sainsbury vypadá jako nákladná záležitost
15.04.2021 6:11
Daniel Křetínský patrně doufá, že supermarkety budou nadále těžit z op...
Komoditní otázka
14.04.2021 16:56
Naše domácí stavebniny mohly nedávno překvapit své zákazníky tím, že s...
Kofola potvrzuje předběžné výsledky za rok 2020, letošní výhled ponechává
14.04.2021 17:58
Skupina Kofola dnes vydala výroční zprávu, ve které potvrzuje předběžn...
Coinbase zakončil svůj první obchodní den pod otevírací cenou
15.04.2021 9:32
Na americkém trhu Nasdaq má za sebou první obchodní den společnost Co...
Dividendové akcie a Buffettův indikátor
15.04.2021 18:12
Dividendové akcie si v roce 2020 vedly hůře, než celý trh, poukazuje M...
Komoditní monitor: Ropa vstřebala další překvapení OPEC+
16.04.2021 6:09
Cena severomořské ropy Brent se v posledních dvou týdnech stabilizov...
PPF smí získat přes 28 % v Monetě, povolila ČNB
16.04.2021 8:13
Tanemo ze skupiny PPF obdrželo souhlas České národní banky ke zvýšení ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  
17:26Nejvlídnější recese v historii?
17:17Slabší výrobní inflace prodlužuje americkou rally, ropa po navýšení výhledu poptávky roste  
16:09EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25
15:15Teorie pouliční lampy a rozdíl v uvažování ekonomů a politiků
14:55FINEP Hloubětín a.s.: Oznámení emitenta společnosti
14:33Šéf Mero: Dodávky ropy do ČR budou obnoveny v pátek, nebo v sobotu
14:00ČSOB v pololetí: Rostoucí zisk a kvalita úvěrů, růst vkladů i investic. Občané i firmy investují do nových energetických řešení
12:27Analytik k výsledkům Walt Disney: Parky lákají hosty navzdory hrozící recesi  
11:24IEA zvýšila odhad poptávky po ropě, která z části nahrazuje drahý plyn
11:04Ekonom Bank of England: Ceny energií mají masivní dopad na inflaci, ve Velké Británii půjde ke 13 %
10:57SAB Finance a.s.: Úspěšné a rekordní hospodářské výsledky za 1. pololetí 2022
10:57V Evropské unii začal v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí
10:21ČBA ve druhé polovině roku čeká mírnou recesi, odhad celkového růstu české ekonomiky za letošek ale navýšila
9:09Rozbřesk: Americká inflace sice zpomalila, ale Fed bude chtít více dat. Eurodolar skočil nad 1,03
8:54Vláda vážně uvažuje o válečné dani namísto sektorové, Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb  
8:48Siemens ve čtvrtletí kvůli odpisům vykázal první ztrátu téměř za 12 let
8:28Zahraniční věřitelé souhlasí s návrhem Ukrajiny na dvouleté zmrazení splátek
6:10Střední a východní Evropa pohledem Fidelity: V Česku a Polsku bude nutné další zvýšení sazeb
10.08.2022
22:29Zelená středa na Wall Street - inflace za vrcholem?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CRISPR Therapeutics AG (06/22 Q2)
World Wrestling Entertainment Inc (06/22 Q2)
8:00UK - HDP, q/q
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university