Americké banky z indexu S&P 500 zvedly svoje zisky za poslední kvartál pravděpodobně trojciferným tempem. Ve světě globálního bankovnictví ale návrat k normálnímu fungování Covidu nemusí být dobrou zprávou pro každou řádku jejich výsledek. Dolů by mohl jít příjem z tradingu, který by se u největších amerických investičních bank mohl propadnout o 28 procent, napsala agentura Bloomberg, jak ukazuje graf níže. Výsledková sezóna začíná už v úterý kvartálními čísly velkých amerických bank v čele s . Kromě nich svoje čísla tento týden oznámí také firmy jako , ConAgra, Delta nebo .

Všech šest největších amerických bank, které budou v příštích dnech reportovat, zřejmě zažilo pokles výnosů kumulativně o zhruba 5 % proti úrovni před rokem. Jedním ze slabých míst by mohl být růst úvěrů. Bankám uniká, protože spotřebitelé a firmy jsou pořád zahlceni penězi ze stimulů americké federální vlády.
První pololetí s rekordní aktivitou na poli fúzí a akvizic může být potěšující pro segment investičního bankovnictví. To ale asi nebude stačit na to, aby vykompenzovalo ne tak zářivé celkové výsledky, především z emisí dluhopisů. Příjmy z investičního bankovnictví by tak u většiny bank mohly být nižší než před rokem. Ránu by mohly zmírnit poplatky z již zmíněné aktivizační činnosti, které podle analytiků za kvartál narostly odhadem o 30 procent.
“M&A je jedinou linkou na kapitálových trzích, která by se mohla zvednout, další trendy to ale vyrovnat nedokáže,” napsala analytička banky Betsy Graseck.
Dalším světlým bodem – i když přechodným – by mohlo být další rozpouštění rezerv. Největší americké banky si loni kvůli hrozbě nesplácení půjček daly stranou miliardy dolarů, k většině předjímaných ztrát z nesplácení půjček ale nedošlo. , , a by mohly oznámit, že za poslední kvartál rozpustily dalších osm miliard dolarů z rezerv, domnívá se Richard Ramsden, analytik v .
Celkově ovšem čísla vypadají skvěle. Bloomberg odhaduje meziroční růst zisků bank z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí na 300,7 procenta a v sektoru finančnictví obecněji na 111 procent. Na tržbách už to vypadá hůře, u bank vidí meziroční pokles o -5,2 % a v celém sektoru růst o jenom 44,3 %.
Investoři budou vedle dalších témat (včetně náhledu na inflaci) naslouchat slovům ředitelů těchto bank o kondici americké ekonomiky. S tím, jak rychlé proočkování umožnilo Američanům vzpamatovat se ze zemdlení způsobeného koronavirovou pandemií, dávají američtí top bankéři letos stále více průchod svému optimismu, podotkl list The . Pozitivně se k zotavování největší světové ekonomiky vyjádřil v červnu šéf James Gorman. Širší konsekvence? Mohlo by to podle něj znamenat, že Fed by mohl chtít zvedat úrokové sazby dřív, než s čím se na trzích dosud počítá.
A jak si výsledkově povede trh jako celek?
Pozitivní náhled má investiční ředitel v CFRA Research Sam Stovall. „Myslím si, že uvidíme druhý nejlepší meziroční kvartální nárůst za posledních 25 let, které budou zaostávat jenom za tím, co nastalo ve čtvrtém čtvrtletí 2009, protože zisky firem z S&P 500 by se v tomto čtvrtletí mohly zvednout o skoro 61 %,“ řekl CNBC. Zisk v sektoru finančních by tak mohl být vyšší o 115 procent. Zisky v sektoru průmyslu možná stouply o 330 % a v odvětví zbytného spotřebního zboží o 152 %.
Agentura Bloomberg očekává růst zisků firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí na skoro 64 procent a na skoro 76 procent, když nezapočítá sektor technologií.
Ani silné zisky podle Stovalla stačit nemusí. Laťka je nastavená vysoko a za jakékoli selhání může firmy čekat kritika. Další otázkou pak je, jaký druh růstu budeme moci čekat v dalších čtvrtletích.
Zdroje: Bloomberg, CNBC, NYT