Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let

17.09.2021 11:35
Autor: ČTK

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně. Centrální banka odhaduje, že momentální rychlý růst cen je pouze dočasný a počítá s tím, že za celý rok bude inflace v eurozóně činit 2,2 procenta. Na příští rok počítá s poklesem inflace zpět pod dvouprocentní hranici. Minulý týden však centrální banka v reakci na poslední vývoj zároveň oznámila, že zpomalí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst v eurozóně negativně ovlivněný pandemií.

Současná situace v celém evropském bloku i v eurozóně se výrazně liší od stavu inflace před rokem, kdy na hospodářství tvrdě dopadala první vlna pandemie. V EU ceny loni v srpnu vzrostly o 0,4 procenta, v eurozóně o 0,2 procenta klesly.

Ve srovnání s letošním červencem spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly v 26 zemích unie, shodná zůstala míra inflace jen ve Finsku. Nejnižší inflaci měla Malta, kde činila 0,4 procenta. V Řecku ceny stouply o 1,2 procenta a v Portugalsku o 1,3 procenta. Nejrychleji naopak rostly ceny v Polsku, Litvě a Estonsku, kde míra inflace dosáhla shodně pěti procent. V České republice činila 3,1 procenta, což byl proti červenci nárůst o čtyři desetiny bodu.


Čtěte více:

Podmínky oslabení dolaru a další kroky ECB
09.09.2021 6:03
Je známo, že ve vedení ECB sedí několik jestřábů. Důležitější ale bude...
Cantillonův efekt aneb kde vlastně končí nově vytisknuté peníze
13.09.2021 6:06
Zdá se vám, že z ohromného bezprecedentního tištění peněz ve vyspělém ...
Globální ceny obytných nemovitostí rostou nejrychleji od roku 2005
14.09.2021 17:04
Globální ceny obytných nemovitostí se ve 12 měsících do června zvýšily...
Institut Ifo letos v Německu očekává nejvyšší inflaci za 30 let
15.09.2021 14:07
Růst spotřebitelských cen v Německu letos bude nejvyšší za téměř 30 le...
Výrobní inflace dál narůstá (komentář analytika)
16.09.2021 9:46
Ceny v průmyslu i v srpnu zaznamenaly výrazný nárůst. V průměru se mez...

Váš názor
  • Reálná inflace
    17.09.2021 13:31

    Je daleko vyšší. Údajně okolo 8-9% , jenže vláda tohle číslo nechce zveřejnit, protože by museli dále navýšit sociální příspěvky, důchody a já nevím, co ještě. Tím by se to ještě roztočilo výše. Dle mého je inflace u nás daleký vyšší, dvouciferna a taky to závisí na spotřebním koši. Co takový důchodce, bydlení, jídlo, energie....a navíc dostane příští rok tři stovky, výsměch!! Ale i za to, ho půjdou volit.
    štíreček
    • Re: Reálná inflace
      17.09.2021 14:43

      O 750, 450 valorizace plus 300 dárek
      Velkamedvědice
  •  
    17.09.2021 12:33

    "růst cen je pouze dočasný....." škoda, proč neřeknou argument, že dočasná.....to jako suroviny spadnou na původní výši v situaci kdy QE jede na 100%? pokud QE někdy zredukují, bude pozdě a inflační spirála bude roztočená.....to by musela přijít krize typu roku 2008, potom bych věřil i o té dočasnosti......ale rok 2008 se opakovat nebude, to radši nalijí další prachy.....u nás stačí poslouchat Babiše, Maláčovou, Šilerku....."nezávislého" Michla a zvedá se mi žaludek.....nedopadne to dobře
    abc1
    •  
      17.09.2021 12:47

      Tak já očekávám, že suroviny zas o nějakých třeba 20-30% zlevní po tom růstu o 150% a to inflaci trochu utlumí. Dlouhodobou inflaci nad 5% žádné centrál banky ani vlády nechtějí, Ale momentálně to závisí i na rozhodnutí KSČíny, jak pokračovat v ekonomické válce proti zbytku světa.
      ..
      •  
        17.09.2021 14:26

        kde na to vezmete? Babiš: "díky inflaci budeme mít v rozpočtu vyšší příjmy....." naopak si myslím, že pro politiky by dlouhodobá inflace 5% byla přímo požehnáním.....
        abc1
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index