Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak udělat Big Tech opět velký a vrátit do hry inovace

Jak udělat Big Tech opět velký a vrátit do hry inovace

03.10.2021 15:01

Nespokojenost veřejnosti ve většině vyspělých ekonomik vyúsťuje v politické změny a utváří se nová koncepce společenské smlouvy, které propojuje trhy, státy i občany. Dnešní hněv tak přináší příležitost zacelit trhliny v ekonomických základech naší společnosti, a to jako u velkých technologických firem, tak i ve školství.

Komerční aktivity procházejí svižnou digitalizací, což znamená, že tržní sílou budou v dohledné budoucnosti i nadále největší a nejúspěšnější společnosti technologického sektoru, od Amazonu až po Zoom. Avšak přestože se investoři v těchto rychle rostoucích podnicích těší tučným finančním příjmům, většina ostatních nikoliv. Přední technologické společnosti nejenže nezvládly vytvářet dostatečnou hodnotu pro své akcionáře, ale ani přispívat k celkovému hospodářskému růstu USA.

Poté, co se všichni přizpůsobili dopadům pandemie covidu-19, přesunuli mnozí business lídři svou pozornost zpět ke čtvrtletním ziskům a cenám akcií. Microsoft, druhá nejhodnotnější veřejně obchodovaná společnost na světě, tento měsíc oznámil plán odkupu akcií za 60 miliard dolarů a zvýšení dividend. O tom, co by manažerské týmy mohly dělat pro tvorbu dlouhodobé hodnoty ve prospěch akcionářů, se přitom hovoří velice málo.

Mezinárodní měnový fond a mnoho dalších předkládá důkazy, které naznačují, že velké technologické společnosti svými akvizičními strategiemi a konkurenčními praktikami dusí inovace. Ten, kdo je přesvědčen, tak jako my, že hospodářský růst je podmíněn inovacemi, pak bude souhlasit, že řešení tohoto problému je urgentní.

Jak udělat Big Tech opět velký


Kromě různých legislativních návrhů na rozdělení velkých technologických firem na menší části je tu i několik jednoduchých kroků, které může nově potvrzený předseda americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler okamžitě podniknout, aby zajistil korporátní zodpovědnost technologických firem a pobídl je k dodržování závazků o inovacích, což prospěje i Americe.

Zaprvé SEC může a měl by od všech veřejně obchodovaných firem v USA vyžadovat, aby přehledně vykazovaly, kolik vydávají na výzkum a vývoj. Podle desítky let starých účetních standardů tato kategorie zahrnuje pouze činnosti zaměřené konkrétně na vývoj nových produktů, služeb či procesů nebo na jejich významná vylepšení. Drobné, postupné, „rutinní či pravidelné úpravy“ je výslovně zakázáno klasifikovat jako výzkum a vývoj.

Bohužel a ke značné sociální a ekonomické újmě země si právě tyto drobné úpravy několik dnešních obrů ze Silicon Valley dává do výdajových položek na výzkum a vývoj. Vzhledem k tomu, že největší technologické společnosti ovládají čím dál větší díl ekonomického koláče, je transparentnost ohledně toho, kolik investují do skutečných inovací, zcela oprávněná.

Zadruhé by SEC měl přistoupit k návratu pololetního výkaznictví. Výzkum naznačuje, že se čtvrtletními zprávami, které v současnosti předkládá každá veřejně obchodovaná firma, se pojí vysoké náklady. Kapitálový trh, kde manažerské týmy musí neustále vydávat výhled zisků, však vypěstoval krátkodobé uvažování s dalekosáhlými nepříznivými ekonomickými důsledky.

Tento „krátkodobismus“ ohrozil schopnost manažerů dělat významné dlouhodobé investice, zkrátil průměrné funkční období výkonných ředitelů a oslabil způsobilost manažerů činit rozhodnutí, která mohou mít zásadní význam pro konkurenceschopnost USA v globálním hospodářství. Zatěžování malých veřejně obchodovaných firem, tj. základny, na níž je ekonomika vystavěna, opakovanými a nezanedbatelnými výdaji na výkaznictví rovněž potlačuje růstově orientované investice, neboť odvádí prostředky jinam.

Návrat do škol jako příležitost ke změně

Vedle těchto reforem zaměřených na vyvolání změny shora vytvořila pandemie příležitost pro inovace zdola. Letos na podzim se miliony amerických studentů vrátily do výuky, někteří poprvé po více než roce. Jelikož vlády jednotlivých států spoléhají v oblasti dalšího vzdělávání mladých Američanů na federální financování, nadešla jednou za generaci ojedinělá šance prosadit zásadní proměnu toho, jak se na místní úrovni poskytuje vzdělání.

Ekonomové, intelektuálové, podnikatelé i politici se shodují s obecnou nespokojenosti s výkonem školství v Americe oproti ostatním zemím. Konkrétně se americkým školám u dnešních mladých lidí zjevně nedaří podporovat kreativitu, přijímání rizika a hledání výzev. Tyto hodnoty přitom hrály v národním rozvoji USA určující úlohu a měly by se vštěpovat studentům vracejícím se do učeben.

Posledních 18 měsíců přineslo disrupce, ale také příležitosti k pozitivním změnám. Americký kapitalistický systém se tomuto novému světu bude muset přizpůsobit. Znamená to v prvé řadě vést ekonomický dialog s těmi, kdo jsou na jeho fungování zainteresovaní, a kolem naší společné budoucnosti. Návrat do škol a univerzit by měl být příležitostí k obnově vzdělávání, které oslavuje stěžejní, zásadní americké hodnoty, jež by této zemi pomohly stát se bezprecedentním příkladem úspěchu.

Jak se díváme na budoucnost po pandemii, musíme se soustředit na posilování našich institucí a znovuoživení naší kultury. Upevnit intelektuální základy příští generace a poskytnout korporacím flexibilitu k inovacím jsou jen dva kroky v tomto směru, které můžeme udělat dnes. Navazovat na ně mohou mnohé další. Přestože společenské, finanční a politické výzvy Ameriky jsou stejně neúprosné jako vždy, můžeme usilovat o renesanci hodnot a institucí, které potřebujeme.

Autoři: Edmund S. Phelps, nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2006 a ředitel Centra pro studium kapitalismu a společnosti na Kolumbijské univerzitě, je autorem knihy Mass Flourishing a spoluautorem knihy Dynamism.
Mohammad A. Salhut, postgraduální student na Kolumbijské univerzitě, je výzkumným asistentem v Centru pro studium kapitalismu a společnosti Kolumbijské univerzity.


Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Apple představuje novou stáj. Ne každý pokrok musí být revolucí, říká analytik
15.09.2021 11:11
Ne každý pokrok musí být nutně revolucí, což platí i pro včerejší ozná...
Budoucí technologičtí giganti, na které se podle Goldman Sachs vyplatí vsadit
22.09.2021 14:40
CNBC poukazuje na to, že Goldman Sachs přichází na trh s novým ETF, k...
Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
20.09.2021 10:28
Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší ...
Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
28.09.2021 14:21
Missy Cummings byla jednou z prvních pilotek stíhacích letounů americk...
Výprodej evropských technologií teprve začíná
29.09.2021 13:39
Nejvýkonnější evropský sektor roku 2021 čelí nepěknému týdnu, během kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2021
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  
10:12Petrus Advisers radí Monetě, aby přestala usilovat o revizi dohody s PPF. Má podle nich nulový přínos a brzdí růst akcií
9:50Švédský výrobce nákladních aut Volvo prudce zvýšil čtvrtletní zisk
9:33PayPal údajně jedná o převzetí internetové sociální sítě Pinterest
9:10Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
8:54Akcie China Evergrande se propadly o 14 procent a Tesla vykouzlila doposud nejlepší čtvrtletí, futures jsou v červeném  
8:46Akcie Evergrande začaly obchodování dvouciferným propadem. Jednání o odprodeji aktiv krachla
8:26Tesla předvedla dosud nejlepší kvartální výsledek hospodaření, zásadně zvedla dodávky aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)