Tržby obchodníků očištěné o kalendářní vlivy se v srpnu zvýšily v porovnání s loňským srpnem reálně o 4,1 %, bez očištění o 5,1 %. Oznámil to dnes český statistický úřad. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali nárůst bez očištění o 7,4 % po upřesněném růstu o 1,7 % v červenci. Jde o šestý růst v řadě. Přispěly k němu hlavně internetové obchody, jejichž tržby stouply meziročně o 20,6 procenta a udržují si podle statisticků nadále vysoký růst. Pomobl i prodej výrobků pro domácnost, zejména stavební materiál.
„Tržby v maloobchodě v srpnu vzrostly meziročně o 5,1 %, po vyloučení vlivu rozdílného počtu pracovních dnů o 4,1 %. Pokračoval tak rostoucí trend tržeb započatý v březnu tohoto roku. Maloobchodní prodejny v srpnu nebyly omezeny opatřeními proti pandemii ani v letošním ani v loňském roce,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.
„Spotřebitelé nakupovali více nepotravinářského zboží, naopak tržby za potraviny se snížily. Nejvíce rostly tržby internetovým obchodům, o více než 20 %, dvouciferný růst zaznamenaly také prodejny s výrobky pro domácnost, v tom zejména prodejny se stavebními materiály,“ dodává Marie Boušková.
"Maloobchodní tržby si sice nevedou v některých segmentech špatně, celkové číslo však opět zaostalo za odhadem analytiků. Svou roli za horšími letními tržbami sice může hrát i letošní preference tuzemských domácností strávit dovolenou v zahraničí, obecně se ale zdá, že rychlý náběh spotřeby domácností po otevření ekonomiky zatím nenastává v takové míře, jak se doufalo," uvedl v komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Na domácností podle něj začínají opět doléhat obavy z budoucího ekonomického vývoje, obavy z růstu cen, a "nelze tak úplně předpokládat, že jejich spotřebitelský apetit v dalších měsících výrazně zrychlí, spíše naopak".
To podle ekonoma není příliš příznivý vývoj pro růst tržeb v závěru letošního roku, prozatím rostou od začátku roku o 3,6 %. Vezmeme-li v potaz i nepříznivý vývoj v průmyslu následkem přetrvávajících problému v dodavatelských řetězcích, růst ekonomiky v druhé polovině letošního roku bude slabší, než se předpokládalo ještě několik měsíců zpátky.
Tržby za prodej nepotravinářského zboží byly v srpnu o 8,9 procenta vyšší než před rokem, tržby za pohonné hmoty byly o 1,9 procenta vyšší. Tržby za potraviny klesly o 1,2 procenta.
Letos v srpnu bylo o jeden pracovní den více než loni v srpnu. Bez očištění tržby meziročně stouply o 5,1 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 10,7 procenta a tržby za pohonné hmoty o 3,3 procenta. Naopak za potraviny klesly o 1,5 procenta.
Kromě internetových obchodů vykázaly zvýšení také všechny typy specializovaných nepotravinářských prodejen. Tržby obchodů s počítačovým a komunikačním zařízením stouply o 14,6 procenta, s výrobky pro domácnost o 10,2 procenta, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 7,8 procenta, s kosmetickými a toaletními výrobky o 4,9 procenta, s oděvy a obuví o 4,6 procenta a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,8 procenta. Prodejcům potravin se dařilo ve specializovaných prodejnách, jejichž tržby se zvýšily o procento. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se naopak utržilo o 1,6 procenta méně.
Meziměsíčně tržby stouply o 0,3 procenta. Tržby za potraviny proti červenci stouply o desetinu procenta, za nepotravinářské zboží o 0,7 procenta. Naopak za pohonné hmoty tržby obchodníkům proti červenci klesly o 1,5 procenta.
Zdroje: ČTK, ČSÚ, Reuters, ČBA