Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři témata pro kontrariány

Tři témata pro kontrariány

21.10.2021 18:17

Se třemi tipy pro kontrariány přichází ve své nové analýze Morningstar a my je dnes trochu rozvedeme. Jde o Čínu, akcie malých firem a utilit.

1. Čína: Prvním typem má být Čína, které jsem se tu shodou okolností tento týden již trochu věnoval. Ona myšlenka na kontrariánství je tu zřejmá – někdo považuje tuto zemi kvůli prudkému obratu ve vládní/regulační politice za neinvestovatelnou, jiného může lákat cenová a valuační korekce s tím, že již představuje nákupní příležitost. Nikdo přitom asi neví, jak moc ještě bude vláda tlačit na vybraná odvětví a utahovat šrouby, či jak moc se ještě projeví turbulence v realitním sektoru na celkovém ekonomickém prostředí.

Nějaké valuační nástroje nám v podobných turbulentních dobách, kdy probíhají hlubší změny v systému, přitom moc nepomohou. Vezměme si jednoduchý příklad: Máme nějakou akcii, která vyplácí dividendu 10 renminbi ročně, čeká se u ní 3% růst a požadovaná návratnost dosahuje 10 %. Hodnota takové akcie je 10 / (10 % - 3 %), tedy 143 renminbi.

Nyní se dozvíme, že vláda výrazně zpřísňuje regulaci v tomto odvětví, což má dopad jednak na očekávaný růst a také na riziko. Pokud bychom první snížili o jeden procentní bod a rizikovou prémií (a sní požadovanou návratnost) zvýšili o jeden procentní bod, hodnota akcie je 10 / (11 % - 2 %), tedy 111 renminbi. Pokud bychom pracovali jen se změnami ve výši 0,5 procentního bodu, hodnota bude 125 renminbi.

Nějak rozumně odhadnout odhadované růsty a rizikové prémie v dobách usazených může být oříškem, ale v dobách oněch hlubších změn jde vyloženě jen o scénářové cvičení „co by, kdyby“. I to může mít svou hodnotu, ale nějak spolehlivě rozlišit kontrariánskou příležitost od kontrariánské pasti nedovede. Každopádně Morningstar se na jednu stranu domnívá, že změny v regulaci v Číně nejsou u konce, na druhou stranu míní, že dopad na „dlouhodobé valuace“ již nebude znatelný.

2. Utility:
Druhým tipem pro kontrariány od Morningstar jsou utility s tím, že tento sektor bude pod tlakem daným souběhem vyšší inflace a regulace. Konkrétně by prý i na základě historických zkušeností mohlo dojít k tomu, že současný růst cen vstupů nebude dostatečně reflektován regulátorem – ten utilitám nepovolí jej plně promítnout do svých koncových cen a jejich ziskovost bude tudíž trpět. K tomu se přidávají relativně vysoké valuace.

Atraktivitu tohoto odvětví ale podle Morningstar zvyšují silné rozvahy zdejších firem, atraktivní dividendový výnos relativně k výnosům obligacím a i dlouhodobý příběh. Tedy konkrétně role, kterou by utility měly hrát v posunu k obnovitelným energiím.

3. Akcie menších růstových firem: Posledním kandidátem na zajímavou kontrariánskou sázku mají být akcie menších růstových firem. O malých firmách obecně se již řadu měsíců hovoří v rámci různých rotací a například nedávná analýza od Arnott Research hovoří o tom, že v následujících letech by si měly vést výrazně lépe než akcie velkých firem. Významným argumentem tu má být i relativní valuace. Já tu mohu nabídnout následující graf, o který se s námi dělí BofA a který popisuje právě relativní valuace menších a větších firem:
1
Zdroj: Twitter

Jak jsem uvedl, Morningstar hovoří konkrétně o akciích menších růstových firem, ale k nějakému velkému vysvětlování se v tomto případě nepouští. Uvedený graf ukazuje, že menší společnosti jsou nyní v relativním vyjádření skutečně levné.

 

Čtěte více:

Investiční výhled pro Čínu je slušný, nebojme se inovačních titulů
04.10.2021 6:04
Nálada investorů v Číně se vzhledem k medializaci zpráv z podnikové sf...
Proč tak výrazně klesly valuace čínských bank a jak to může souviset s technologiemi
12.10.2021 17:12
Michael Pettis napsal v roce 2006 analýzu, ve které se zaměřoval na va...
Beta na Čínu
20.10.2021 17:48
Beta je, zdá se, široce používaný výraz, který může znamenat fůru věcí...

Váš názor
  •  
    21.10.2021 19:51

    1."Nikdo neví"? Označit čínu za investovatelnou PRÁVĚ v předvečer očekávání prasknutí realitního vředu může značit, že někteří stále nedokázali vystoupit v potřebném rozsahu nebo si vsadili. Čínské politbyro trne co se stane, zainteresovaní kalkulují ztráty, IMF to zpovzdálí s napětím sleduje protože musí zahrnout do svých kvartálních statistik globálních transferů, vlčáci cítí kořist. 2.Na jedné straně zmíněna atraktivita i její důvod, ovšem na straně druhé nezmíněna HROZBA dodatečného zatížení primární produkce nerostů z titulu "špinavosti sektoru" např. dodatečných cel či poplatků, které jdou obvykle k TÍŽI dodavatelského řetězce...Austrálie hravě "najde recept" pro svých 25mil populace, ti bohatí producenti (Katar) zchudnou a ti chudí producenti (Venezuela) zchudnou nadruhou... 3.Graf lze reprodukovat různě. A to i tak, že okamžiku změny trendu ve prospěch atraktivity malých firem PRÁVĚ PŘEDCHÁZÍ domino efekt těch velkých (které zrovna nabobtnaly a nyní RÁDY SOUHLASÍ s budoucím GLOBÁLNÍM ZDANĚNÍM, přesto stále rostou do nebes). A ještě 4.bod: výstřelem od pasu se zdá, že TOP10 nejhodnotnějších firem ze všech obchodovaných firem, svým podílem KORELUJE s jiným grafem...to není hádanka, to číslo VLASTNICTVÍ teď v říjnu proběhlo. 5.bod: novodobá existence QE mechanismu (věkem je QE pořád teenager) v podání jediné PLNOHODNOTNÉ globální rezervní měny velmi významně ovlivňuje faktor nejistoty dalšího vývoje, je to takové trumfové eso (v rukou několika málo člověků; zatímco "se po širém světě vedou dokonce i ozbrojené války za získání demokracie)
    Mudr.c
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data