Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopady války na Ukrajině na evropské akcie v šesti grafech

Dopady války na Ukrajině na evropské akcie v šesti grafech

07.03.2022 15:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro rozklíčování evropských akciových trhů je nyní důležitá schopnost posoudit přechodné a fundamentální změny. Bloomberg Intelligence přináší v této souvislosti šest grafů, které vykreslují aktuální dopady války na Ukrajině na evropské akcie.

1. Trh klesá, ale objevují se známky přeprodanosti

Evropský akciový index Stoxx 600 prorazil důležitou předpandemickou podporu a u něj další 5% pokles na ještě kritičtější úroveň. Aktuální propad také vytváří ukazatele přeprodanosti - index definitivně klesl pod maximum na 433 bodech z února 2019 a shlíží na hranici 400 bodů, která předchozí tři roky sloužila jako tvrdá rezistence. Na druhou stranu pokles u části členů tohoto indexu, kteří se obchodují pod 200denním klouzavým průměrem (na nejnižší úrovni od března 2020), by mohl být pozitivním, kontrariánským signálem.

01

2. Durace je stále důležitá, ale dochází k obratu

Po ruské invazi na Ukrajinu dochází ke zvratu u dopadů durace na evropské akcie. Kromě základních surovin, které jsou řízené nabídkou, většinou sektory Stoxx 600 s delší durací (jako je zdravotní péče, technologie či průmysl) mají vyšší výkon než ty s durací kratší (jako jsou banky, pojišťovnictví, automobily a telekomunikace). Před válkou ale hnalo očekávané zpřísnění měnové politiky a růst úrokových sazeb nahoru naopak sektory citlivé na úrokové sazby, a naopak trestalo růstové sektory s vyššími násobky. Podle Bloomberg Intelligence může tato změna ještě nějakou dobu trvat. A vyhlídky na výrazné zpřísnění měnové politiky se odkládají na rok 2023.
02

3. Diskont P/E na indexu Stoxx

Forwardový poměr P/E se u indexu Stoxx 600 nachází na hodnotě 12,9x. Naposledy, když P/E tohoto benchmarku kleslo na tuto úroveň (ve 4Q18), rostl reálný evropský HDP meziročně o 1,2 % a německý jen o 0,3 % meziročně.

Volatilita na Euro Stoxx 50 je dobrým měřítkem averze k riziku na evropských akciích. Nyní dosáhla 48 %, což je obdobná hodnota jako během krize na euru ve 4. čtvrtletí 2011. Během tohoto období dosáhl forwardový násobek tohoto indexu v průměru 9,5x, což stále představuje významný diskont vůči současné úrovni. Výnosy dluhopisů ale byly tenkrát výrazně vyšší. U dvouletých a desetiletých dluhopisů dosahovaly v průměru 0,4 % a 2 %, současná úroveň je na minus 0,7 % a minus 0,1 %.

03

4. Nesoulad mezi růstem cen ropy a evropským energetickým sektorem

Rozdíl mezi cenami ropy a výnosy energetických sektorů v EU a v USA se objevil týden před vypuknutím rusko-ukrajinské války a od té doby se stále rozšiřuje. Od 18. února narostly ceny ropy o 28 %, zatímco energetický index Stoxx 600 o 3,5 % klesl a energetický index S&P 500 o 12 % vzrostl. Rostoucí ceny ropy a plynu by logicky měly poslat ceny těchto akcií nahoru, ale sektor na druhou stranu ovlivňuje rostoucí riziková prémie a obavy ze sankcí. Nevýkonnost v evropském energetickém sektoru je pravděpodobně způsobena vyšší přímou expozicí Evropy na Rusko v porovnání s USA. Ale vzhledem k tomu, že jde o globální komoditu, by se tento rozdíl mohl časem snížit. Ceny ropy táhne nahoru omezená nabídka, protože mnoho rafinerií a tankerů se vyhýbá ruské ropě, a to vytváří umělý nedostatek. Jaderná dohoda mezi USA a Íránem by mohla část nedostatků zmírnit, ale nezdá se, že by to stačilo k obrácení trendu.

04

5. Defenzíva ve Švýcarsku vs. Švédsku

Švýcarský a švédský trh jsou zkušebním polem pro souboj mezi defenzivními a cyklickými tituly. Přestože defenzíva od ruské ukrajinské invaze jasně vítězí, Bloomberg Intelligence se domnívá, že nevydrží. 60 % váhy na švýcarském tržním indexu (SMI) má Nestlé, Novartis a Roche, a asi 35 % na OMX připadá na průmyslové podniky. Podle selského rozumu by měl mít švýcarský index v dobách napětí menší citlivost, ale problémem jsou extrémně vysoké ziskové marže a rychle rostoucí náklady na zemědělství, energetiku a kovy u všech těchto skupin. Vzhledem k expozicím na tyto sektory kleslo P/E u OMX až na 16x, což snižuje marže a odhady zisků na akcii. Naopak Nestlé z SMI je stále na 24x.

05

6. Slabší euro: špatná zpráva pro inflaci, dobrá pro akcie

I když slabší euro zvyšuje inflační tlaky, může evropským společnostem poskytnout určitou úlevu vzhledem k tomu, že více než 35 % prodejů na indexu Stoxx 600 jsou mezinárodní. Od dosažení vrcholu na začátku roku 2021 je euro pod tlakem a evropské reálné výnosy dluhopisů klesají. Forwardová inflační očekávání překračují úroveň před pandemií a na výnosy dluhopisů dopadá uvolněná měnová politika ECB. Agresivnější výhled ECB na příštím zasedání 10. března by sice mohl tento trend zvrátit, ale v době války na Ukrajině to není příliš pravděpodobný výsledek. Jednoduchý regresní model mezi směnným kurzem eura a dolaru a odhadem budoucích prodejů na Stoxx 600 za posledních 12 let přitom ukazuje korelaci minus 0,33. Ze slábnoucího eura těží nejvíce zdravotnictví, průmysl a spotřeba.

06 

Zdroj: Bloomberg Intelligence

 
 

Čtěte více:

Tři scénáře pro ekonomiku v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu
24.02.2022 15:17
Ruský útok na Ukrajinu má potenciálně dalekosáhlé důsledky pro globáln...
K americké inflaci výrazně přispívají firmy zvyšováním svých marží, vyplývá z analýzy Natixis
03.03.2022 10:42
Za vyšší inflací může stát hned několik důvodů a francouzská investič...
UBS radí vyhnout se teď technologiím. Je čas na hodnotu a cyklické akcie
28.02.2022 15:04
Některé banky kvůli dění na Ukrajině snižují svá doporučení a výhled u...
Výnosové křivky a akcie evropských bank
01.03.2022 17:24
Evropské akcie mají za sebou dlouhé roky opakovaných nadějí a zklamání...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data