Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy ignorují jaderné riziko, upozorňuje profesor z Columbia University

Trhy ignorují jaderné riziko, upozorňuje profesor z Columbia University

13.03.2022 14:15

Finanční trhy, zdá se, nepromítají do cen úplný rozsah rizik ruské invaze na Ukrajinu. Absence významné negativní reakce na trzích s akciemi, korporátním a státními dluhopisy v Evropě, Spojených státech, Kanadě a Japonsku přitom nedává příliš smysl, i kdyby šance, že se situace vyhrotí do otevřeného střetu mezi NATO a Ruskem, byla nulová, upozorňuje Willem H. Buiter, profesor na Columbia University.

Za předpokladu, že se konflikt nerozšíří, budou pravděpodobně krátkodobé ekonomické a finanční účinky války Vladimira Putina mimo Ukrajinu a Rusko sice značné, ale zvladatelné. Škody vyvolané negativním nabídkovým šokem by se projevily hlavně skrze vyšší komoditní ceny, zejména ropy a plynu, pšenice, hliníku a strategických surovin, jako je palladium a neon.

V případě „zadrženého konvenčního konfliktu“ se v důsledku nedostatku fosilních paliv, ztráty exportních trhů a občasných kyberútoků ještě zvýrazní stagflační působení vzestupem komoditních cen v Evropě. Celosvětově pak utrpí střednědobý a dlouhodobý potenciální produkt, vzhledem k novému rozštěpení na obchodní a finanční soustavu Číny a Ruska na jedné straně a USA, Evropy a Japonska na straně druhé. Navíc potenciální produkt ve snaze vyhnout se riziku ještě stlačí defenzivní realokace investic a dalších prostředků, jelikož vlády a korporace budou usilovat o posílení odolnosti dodavatelských řetězců.

Ignorace i nejméně negativních scénářů

Globální trhy s aktivy ale nepromítly do cen ani tento nejméně negativní scénář. Kdyby ale rusko-ukrajinská válka vyeskalovala a proměnila se ve válku Rusko-NATO, hrozilo by vážné riziko jaderného konfliktu. Jistou cestou k této eskalaci by bylo, kdyby NATO nad Ukrajinou vyhlásilo bezletovou zónu, jak naléhavě žádá ukrajinská vláda.

Přestože NATO a západní vlády uvalily na Rusko hospodářské a finanční sankce a poskytly Ukrajině protitankové zbraně, drony, přenosné rakety země-vzduch a munici, nepředstavují tyto formy podpory akt války. Ale vymáhání bezletové zóny by už znamenalo sestřelování ruských cílů. Kdyby NATO takový krok podniklo, byla by širší válka neodvratná.

I kdyby širší konflikt zůstal konvenční, vyústil by v regionální lidskou a ekonomickou kalamitu. Riziko nukleární konfrontace za použití taktických i strategických jaderných zbraní by bylo nejvyšší od studené války. Území i občané všech členských států NATO by byli v existenčním ohrožení.

Riziko jaderné války

NATO prozatím výzvy ke zřízení bezletové zóny odmítá. Také v reakci na Putinovo řinčení jaderným arzenálem dosud projevuje zdrženlivost. 27. února 2022 uvedl Putin ruské nukleární síly do vysoké pohotovosti v reakci na západní sankce a na to, co označil za „agresivní výroky“ mocností NATO. Bělorusko téhož dne odstoupilo od svého nejaderného statusu, čímž připustilo umístění ruských jaderných zbraní na svém území. Tato eskalace následovala krátce po rozsáhlých ruských strategických jaderných manévrech z 19. února a po Putinově televizním projevu, v němž 24. února oznámil invazi a zdůraznil, že Rusko je stále jedním z nejmocnějších jaderně vyzbrojených států.

Přestože jsou takové výroky pravděpodobně jen odstrašováním, nelze je jednoduše přehlížet. Dochází i k nehodám a kdykoli se ohání jaderným arzenálem, riziko neúmyslného jaderného neštěstí roste. I kdyby se racionální aktér tváří v tvář vzájemně zaručenému zničení nikdy k jaderné síle neuchýlil, o spolehlivosti této záruky lze pochybovat. Kromě toho se racionality může nedostávat právě tam, kde by jí bylo nejvíc zapotřebí. Někteří pozorovatelé zpochybnili, zdali Putin zůstává plně způsobilý, a spekulují, že izolace během pandemie u něj posílila paranoiu.

100 vteřin do záhuby

Čas do záhuby podle Bulletin of the Atomic Scientists od ledna 2020 ukazuje sto vteřin před půlnocí, což znamená, že lidstvo je podle tétho organizace k člověkem způsobené apokalypse blíž než kdykoli předtím od spuštění hodin v roce 1947. Hodnocení vychází zejména z nukleárních rizik, změny klimatu a ničivých technologií. Ke každoročnímu nastavení hodin došlo letos 20. ledna. Kdyby se místo toho uskutečnilo 1. března, posunuly by se ručičky nepochybně blíž k půlnoci a armagedonu.

Riziko jaderné války se teď zdá být nejvyšší od kubánské raketové krize v říjnu 1962, nebo přinejmenším od cvičení NATO pod názvem Able Archer v roce 1983, kdy si členové politbyra a ozbrojených sil Sovětského svazu tyto manévry vyložili jako zástěrku k opravdovému prvnímu jadernému úderu a zahájili přípravy na nukleární válku. Vliv kubánské raketové krize na americké akciové trhy byl malý: došlo ke zhruba 7% poklesu na S&P 500, který z větší části odezněl, když sovětský vůdce Nikita Chruščov ustoupil. O incidentu během cvičení Able Archer se veřejnost dozvěděla až v roce 2015, takže trhy nelze vinit z toho, že na něj nereagovaly.

Dnes máloco dokládá, že by si trhy sílícího rizika jaderného střetu alespoň všimly. Tomu se říká zavírání očí.

Autor: Willem H. Buiter je mimořádným profesorem mezinárodních a veřejných věcí na Kolumbijské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2022.
www.project-syndicate.org


 
 

Čtěte více:

Ruská odveta: Znárodnění majetků firem, které odcházejí. Stopka na telco, zdravotnický či automobilový export
10.03.2022 21:13
V reakci na protiruské sankce uvalené Západem po ruské invazi na Ukraj...
Fidelity: Výhody odklonu od fosilních paliv jsou nyní ještě jasnější. Umocní boom obnovitelných zdrojů?
11.03.2022 10:51
Ničivá válka na Ukrajině dramaticky zvýšila potřebu energetické nezávi...
Jak trh reaguje na geopolitické krize a válečné konflikty?
11.03.2022 11:45
Rozhodování a vůbec přemýšlení nad investicemi během geopolitických kr...
Putin zmínil
11.03.2022 14:08
Ruská ekonomika překoná sankce, které na ni v posledních týdnech uvali...

Váš názor
  • Jaderná výlka
    14.03.2022 16:14

    Není třeba do ceny promítat něco, co by vlastně "obchodování" navždy ukončilo. Tento parametr je irevantní !!!
    Skladník
    • Re: Jaderná výlka
      14.03.2022 16:14

      válka - pardon
      Skladník
      •  
        14.04.2022 16:19

        Souhlas, pak už by jsme byli jen promítnuti jako stíny na ulicích...
        karel777
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data