Srpnová inflační data byla na trzích očekávána s velkým optimismem už řadu dní. Odhady mířily směrem ke zmenšení cenového růstu, což se také stalo, přesto inflace zůstala vyšší, než se čekalo. Optimismus tak bude třeba opět přehodnotit.
Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v zámoří zvedly o 0,1 pct, zatímco se čekal stejně velký pokles po předchozí stagnaci. V případě jádrového indexu je rozdíl větší - nárůst o 0,6 namísto odhadovaných 0,3 pct.
Meziroční inflace dosáhla v srpnu 8,3 procenta po červencových 8,5. Čekal se však pokles až na 8,1 pct, přičemž trhy byly podle nás fakticky nastavené na ještě nižší číslo. A negativní překvapení dokreslilo zrychlení jádrové inflace na 6,3 z 5,9 procenta.
Směrem dolů inflaci v srpnu táhly energie, respektive hlavně benzín, který zlevnil ještě více než v červenci (-10,6 pct m/m). To je informace, kterou máme už poměrně dlouho a na které se evidentně stavěla podstatná část očekávání. Jenže inflace není jen o benzínu a už třeba další nejádrová položka - potraviny - zdražila více než v předchozím měsíci. Za důležité pak považujeme zrychlení meziměsíčního růstu u nákladů na bydlení, které tvoří velkou položku koše a jen tak neobrátí svůj trend. Dále je zajímavé, že levnější benzín nezabránil zdražení dopravy.

Inflace v USA klesla, ale ne dost. Fed zůstane přísný" src="/Fotobank/1f149c7d-61d8-4196-a257-210be3143c18?width=500&height=268&action=Resize&position=Center" />
Bankéři z Fedu v čele s Jeromem Powellem průběžně ujišťovali, že jejich tažení proti inflaci nezávisí na izolovaných měsíčních číslech a že chtějí vidět inflaci jasně mířící k cíli. Tím nepřímo varovali před přikládáním přílišné váhy měsíčnímu inflačnímu reportu, zatímco třeba trh práce zůstává výrazně přehřátý.
Po dnešní zprávě však nemusí centrální banku trápit žádné dilema. Inflace sice klesla z červnového vrcholu, ale kromě benzínu to není žádná sláva a vzhledem ke struktuře a vyšší jádrové inflaci těžko mluvit o nastartování dezinflačního trendu. Na nadcházejícím zasedání příští týden se tedy prakticky s jistotou dá počítat se zvýšením úrokových sazeb Fedu o 75 bazických bodů. Jestli dosud byly pochybnosti, nyní se vytrácejí. A centrální banka bude pokračovat dál směrem k dosažení 4 procent už koncem tohoto roku.
Signály z ekonomiky dál zapadají do postoje jestřábích zástupců měnového výboru, naopak tržní představy o mírnější měnové politice je třeba znovu revidovat. Optimistický vývoj na finančních trzích v posledních dnech nebyl založen pouze na inflaci a Fedu, ale šlo o velice podstatný faktor, takže nyní je vidět zklamání, které doléhá na akcie i dluhopisy.