Prezidentka Federal Reserve Bank of Kansas Esther George se domnívá, že americké hospodářství reaguje na monetární politiku centrální banky, která se snaží vytvořit větší rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou. Vyšší klíčové sazby Fedu se přitom nejvíce projevují na hypotéčním trhu, kde se sazby zhruba zdvojnásobily. Není tak překvapením, že reality a s nimi spojené sektory reagují na monetární utahování nejcitlivěji.
George poukázala na klesající inflační tlaky v sektoru zboží, ona sama se podle svých slov nyní zaměřuje zejména na inflaci v sektoru služeb. Celkový směr je podle ní dobrý, nicméně inflace se stále nachází vysoko nad cílem Fedu. Bude tudíž třeba „trpělivosti“ a inflace bude muset klesnout „přesvědčivějším způsobem“. George přitom za významné indikátory považuje ty z trhu práce, který je podle ní dnes stále velmi napjatý.
Spotřeba je také nadále silná a i zde bude muset nastat větší pokrok předtím, než inflace výrazněji klesne. K tomu ekonomka připomněla, že monetární politika funguje se zpožděním a významný je nejen vývoj samotných sazeb, ale i celkových finančních podmínek. Bloomberg pak k její reputaci uvedl, že je „uberjestřábem“ a byla jednou z prvních, kdo varoval před inflačními tlaky. George k tomu dodala, že Fed se blíží k bodu, kdy po jednoznačném tahu proti inflaci bude muset pečlivě naslouchat různým signálům.
Za neobvyklou považuje ekonomka sílu pracovního trhu zejména s ohledem na dosavadní zvýšení sazeb. Ona sama pak na základě rozhovorů se zástupci firem vnímá jejich pokračující obavy z toho, aby měli dostatek zaměstnanců. Považuje přitom za možné, aby americká ekonomika dosáhla hladkého přistání a větší rovnováha na trhu práce se docílila zejména tím, že klesne počet nově nabízených pracovních pozic. Tedy bez výraznějšího růstu nezaměstnanosti.
Následující graf ukazuje predikce BofA týkající vývoje ekonomické aktivity v USA. Podle nich začne produkt klesat ve druhé polovině letošního roku, k růstu se vrátí ve druhém čtvrtletí roku 2024.
Zdroj: Bloomberg